Maminka.czDěti a sport

Rozhýbejte své děti. V září můžete společně sportovat zdarma. Zapojte se třeba do projektu Pěšky do školy

Simona Procházková 12.  9.  2023
Během září, prvního školního měsíce po prázdninách, máte vy i vaše děti hned několik zajímavých možností, jak začít sportovat, změnit denní rutinu ve prospěch pravidelného pohybu, a udělat tak něco pro své zdraví a kondici. V rámci projektu Aktivní září si na mnoha sportovištích můžete vyzkoušet lekce zdarma nebo se zúčastnit soutěží, výzva Pěšky do školy zase motivuje děti, aby ráno nepřesedly jen z auta rodičů rovnou do lavice. Bonusem jsou meziškolní soutěžní klání a lákavé výhry. Chcete vědět víc?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Kdo je aktivní, ten září,“ to je motto projektu Aktivní září. Až do konce měsíce bude po celé České republice probíhat mnoho zajímavých pohybových aktivit, které budou pro veřejnost zdarma a jež mají jeden společný cíl: přivést co nejvíce lidí k fyzické aktivitě, která zlepšuje kondici, zdraví i náladu.

VIDEO: Děti, které necvičí, budou celý život ty nešikovné

„Aktivní září je celorepubliková kampaň, která chce širokou veřejnost seznámit s pozitivními přínosy pravidelného pohybu pro fyzické a psychické zdraví. Organizuje ji nadační fond Aktivní Česko společně se sportovišti, lékaři, školami, zaměstnavateli a mnoha dalšími subjekty, kterým není lhostejný zhoršující se zdravotní stav naší populace související právě s nedostatkem pohybu v každodenním životě,“ říká Jana Havrdová z České komory fitness a viceprezidentka Hospodářské komory ČR, která stála u zrodu nadačního fondu, v němž spojilo své síly nevídané množství subjektů.

Všem od dětí po seniory a od sportovců po ty, kteří pohybu ještě nepřišli na chuť, představuje tento projekt spoustu zajímavých aktivit, do nichž se mohou zapojit zdarma. Ať už se jedná o cvičení, přednášky, zdravotní diagnostiky nebo třeba zábavné akce po celé republice.

Zábavné odpoledne pro dobrou věc na Žofíně

V sobotu 23. září od 15 hodin zahájí akce Rozjedeme to na Žofíně na pražském Slovanském ostrově Evropský týden sportu. Ten bude probíhat po celé České republice až do 30. září a jeho koordinátorem je Český olympijský výbor. Na zájemce čeká odpoledne plné pohybu a nejrůznějších aktivit.

„Zájemci z řad veřejnosti se mohou zúčastnit společné jízdy na stacionárních kolech za podpory významných osobností společenského i politického života. Vyzkoušet si mohou také nejrůznější pohybové aktivity pro všechny věkové skupiny nebo si mohou ověřit stav své kondice díky diagnostikám odborníků ze Státního zdravotního ústavu a dalších odborných lékařských společností. Celá akce se pak koná pod záštitou Městské části Praha 1,“ vyjmenovává Jana Havrdová.

Evropský týden sportu bude dále pokračovat projektem BeActive Day, který tradičně pořádá Česká komora fitness a do něhož se zapojí velké množství fitness center a sportovišť, z nichž některá si připravila program na celé září. Na každého, kdo bude mít chuť a náladu, čekají nejrůznější zábavné akce, soutěže, workshopy, vstupy zdarma, ukázky lekcí ve fitness centrech a další aktivity.

Více informací o projektu Aktivní září, kalendář jednotlivých akcí i mapu zapojených sportovišť najdete ZDE a na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube s názvem Aktivní ČESKO).

Vybíráte sportovní kroužek? Nenuťte dítě do toho, co baví vás

Pěšky do školy. Super výzva pro školáky (i rodiče)

V září se školáci opět vydají pěšky do školy. Registrace k výzvě, která loni oslovila přes 70 tisíc dětí, právě probíhá. Celorepubliková výzva konaná v rámci Evropského týdne mobility (16. až 22. září 2023) má za cíl aktivaci dětí k pravidelnému pohybu i zvýšení dopravní bezpečnosti v okolích škol.

Organizace Pěšky městem vyhlašuje výzvu Pěšky do školy již posedmé. Výzva i letos žáky nabádá k pravidelnosti docházky, oproti jiným akcím tedy nezdůrazňuje celkový počet kilometrů nachozených v daném týdnu, ale dlouhodobou změnu životního stylu.

„Během loňského Evropského týdne mobility jsme motivovali k pravidelné chůzi meziročně trojnásobný počet dětí. Cílem výzvy není nachodit v jednom časovém úseku co nejvíce kilometrů, ale především ukázat rodičům i dětem samotným, že existuje alternativa k automobilové dopravě, která přináší fyzické i psychické benefity. Pěší doprava navíc uzdravuje nejen lidský organismus a duši, ale i okolí škol. Ta jsou především ve velkých městech automobilovou dopravou doslova ucpaná,“ komentuje hlavní projektová manažerka Marie Čiverná. 

Po svých nebo na koloběžce… Ranní procházka, nejlepší trénink pro mozek

Výzva je i letos otevřena jak pro základní, tak i pro mateřské a střední školy a plnit ji mohou děti ve školním týdnu od pondělí 18. do pátku 22. září.

Účastníci mohou do školy vyrazit pěšky, na koloběžce nebo na kole. Pokud bydlí dál od školy, mohou přijet autobusem či tramvají a zbytek cesty dojít. V případě automobilové dopravy je žádoucí zaparkovat v desetiminutové dochozí vzdálenosti od školy, nikoli až přímo u ní.

„Dolní končetiny máme pro to, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvézt ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem, a to pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku,“ říká Doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D., z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a dodává: „V letošní výzvě spustí Pěšky městem pilotní provoz nové webové aplikace Pěšky do školy. V té budou zaregistrované týmy v reálném čase vidět, jak si stojí oproti ostatním týmům/třídám. Součástí výzvy je také opět soutěž, ve které mohou vyhrát školáci s nejvyšší pravidelností docházky."

Klepněte pro větší obrázek

Hýbeme se hezky Česky aneb Společně na výlet

  • Projekt Hýbeme se hezky česky v letošním roce podporuje výlety a pohybové aktivity rodin s dětmi po celé zemi. Samotný projekt vznikl na počátku roku 2021 s cílem podpořit po pandemii návrat dětí ke sportu.
  • Díky spolupráci s Českou obcí sokolskou se do něj zapojily desítky tisíc lidí a tisíce sportovních týmů a klubů. Společnost Penny v jeho rámci podpořila dětský sport finanční a materiální podporou v hodnotě přes 13 milionů korun.
  • Ve třetím roce existence projektu došlo k jeho proměně. „Cítili jsme, že chceme podporovat pohyb všech, protože pohyb rovná se zdravý životní styl. Postupně jsme se tedy rozhodli více zapojovat celé rodiny. Spolupráce se Sokolem postupně přerostla i do dalších aktivit spojených s pohybem. Jsme partnerem Sokolského běhu republiky a společně připravujeme řadu dalších aktivit. Koncept Hýbeme se hezky česky jsme posunuli ještě blíže k aktivitám pro celé rodiny, a to od malých dětí až po seniory,“ popisuje Vít Vojtěch, vedoucí strategického marketingu Penny.
  • V letošním roce tak v rámci projektu tráví společná odpoledne celé rodiny. V menších městech po celé republice se na výletech, které Penny připravuje spolu s místními jednotami České obce sokolské, setkávají děti, rodiče i senioři. Připraveny jsou pro ně trasy okolo dvou a pěti kilometrů, na nichž společně plní nejrůznější úkoly zaměřené na sport a rozvoj motoriky, ale také na vzdělávání s důrazem na ekologii a odpovědné chování k našemu okolí.
  • V cíli pak každý účastník dostává odměnu za splněné úkoly a absolvování dané trasy. Součástí programu je pak také ochutnávka produktů privátních značek Penny a na vybraných místech i promítání filmu Děti Nagana nebo koncert Michala Davida.
  • V září a na podzim navštíví projekt Hýbeme se hezky česky kromě dalších míst také Hronov, Přerov, Litovel, Choceň nebo Český Krumlov. Aktuální kalendář výletů najdete ZDE.
Témata: Zdraví, Děti, Rodina, Děti a sport, Sport, Instagram, Dětská obezita, Pohyb, projekt, Za zábavou, Michal David, Penny, Český Krumlov, Přerov, Dítě Nagana, Litovel, Výzva, Pravidelný pohyb, Sokol, Jana Havrdová, Žofín, Státní zdravotní ústav, Soutěž, Sportoviště, Hronov, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat