Maminka.czVýchova

Rozmazlování se nevyplácí! Proč je tak škodlivé pro budoucí život dítěte?

26. 8. 2019
Rozmazlování se nevyplácí! Proč je tak škodlivé pro budoucí život dítěte?
Rozmazlování může mít velmi neblahé důsledky pro budoucnost. Rozmazlenému dítěti se v dospělosti kupříkladu často nedaří vést šťastný partnerský život.

Občas se zdá, jako bychom v současné době procházeli jakousi krizí či přerodem přístupu k dětem i rodičovství. Velmi přísná a autoritářská výchova, kdy se rodičům vykalo a hlavním výchovným nástrojem byla rákoska, se již příliš neosvědčuje a mnoho rodičů, kteří byli v tomto duchu vychováváni, cítí, že to není to, co chtějí předávat svým dětem. Tito rodiče však mnohdy tápou, jak vlastně k výchově přistoupit. Vždyť je tolik výchovných směrů, přístupů, tolik knížek, článků i zaručených rad! Řada rodičů se pak v tomto bezbřehém moři doslova topí. Výsledkem bývá rodičovská nejistota, nedůvěra ve vlastní rodičovské kvality a kompetence i výchova „od zdi, ke zdi“ – od neústupné přísnosti k absolutní volnosti. Oba extrémy jsou pro dítě škodlivé a kupodivu se nedá říct, který víc. I mnohem jemněji působící rozmazlování je totiž velice záludné…

Respektovat a být respektován: Proč některým tato metoda nefunguje?

Za rozmazlováním může stát i sobectví 

„Kdo své dítě rozmazluje a snaží se mu odklidit každý kámen, by měl vědět, jaký balvan tím velmi pravděpodobně naložil na jeho bedra. Rozmazlování je jedna z podob zanedbávání. Neumožňuje totiž dítěti, aby nacvičilo nutné psychické mechanismy,“ tvrdí skvělý německý psychoterapeut Heinz Peter Röhr. Není to paradox? Rozmazlováním, extrémním zahrnování pozorností, dárky i přehnanou péčí sice dospělí docílí toho, že bude dítko na chvilku radostné a rodiče spokojení, avšak v konečném důsledku mu tím velmi ublíží! Navíc v mnoha případech své děti rozmazlují emocionálně nevyrovnaní a neukojení rodiče, kteří si nevědomky snaží zajistit neustálou přízeň a lásku svého potomka – v takovém přístupu lze ve své podstatě zahlédnout i stopu sobectví. Chtějí se zkrátka cítit dobře, chtějí se cítit naplnění. Stín sobectví je patrný i tam, kde rodiče vše povolí a dítku se podvolí, jen aby měli klid.

Kluci nejsou rozmazlení. Jsem celkem přísná máma, říká Lucie Vondráčková

Rozmazlování oslabuje „psychickou imunitu“!

Rozmazlováním je dětem odpírána velmi cenná zkušenost – nemají šanci se postupně a v láskyplné náruči vyrovnávat s „Ne!“. Nástup do školy a později do „normálního světa“ pro ně potom může představovat obrovský šok, s nímž se vyrovnávají jen velmi těžko anebo vůbec. Jejich „psychická imunita“ je velmi slabá. Rozmazlované dítě se ve vypjatějších situacích často cítí jako oběť, není schopné se zdravě vyrovnat s kritikou a má velké tendence neustále kritizovat druhé. V podstatě mu nezbývá nic jiného než se zahledět do sebe a vždy najít sofistikovanou výmluvu pro svá selhání a neúspěchy.

Rozmazlování ničí budoucí vztahy

„Není těžké pochopit, že lidem, kteří vyrůstali v takových podmínkách, se později nedaří přijmout odpovědnost za vlastní život a vztahy,“ upozorňuje Heinz Peter Röhr. A dále dodává: „U těchto lidí je však nepravděpodobné, že by se v partnerských vztazích chovali vyváženě. Převažují v nich nároky rozmazleného člověka.“  Rozmazlené dítě-člověk se zkrátka často chová tak, jak bylo zvyklé z rodiny; chce ovládat, chce prosazovat výhradně své potřeby a přání a také očekává či přímo vyžaduje, aby o něj bylo náležitě pečováno. Není divu, že takovému jedinci se ve vztazích příliš nedaří, což mnohdy vede až k depresivním stavům.

Nerozmazlovat však neznamená tvrdou přísnost, zákazy a tresty, nerozmazlovat znamená jednoduše nedat (s láskou) úplně vše, co dítě chce. To vše s vědomím úcty a respektu k dítěti a také k sobě samému.

Důslednost není přísnost! Děti, které mají hranice, jsou v životě jistější
Témata: Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Rodiče, Batole, Předškolák, Výchova, Partnerský život, Heinz Peter Röhr, Budoucí život, Děti, Sobectví, Život dítěte, Bedra

Mohlo by vás zajímat
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Blíženci Je vám skoro líto, že je tady finále pracovního týdne, protože se vám dařilo po všech stránkách.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdislava, Zdislav, Zinaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné