Maminka.czVaše příběhy

Roztroušená skleróza nebrání ženám, aby měly děti!

29. 6. 2018
Roztroušená skleróza nebrání ženám, aby měly děti!
Mladých žen s touto autoimunitní nemocí přibývá a na otázku, proč to tak je, nedokáže jednoznačně odpovědět žádný lékař. Každopádně jde o chorobu, která nejčastěji překvapí mezi 20. a 40. rokem života, tedy právě v době, kdy většina z nás plánuje miminko. Je možné s touto nemocí otěhotnět? A neohrozíte tím sebe nebo své dítě? Čtěte!

Lenka (43) se s příznaky roztroušené sklerózy poprvé setkala ve svých sedmadvaceti letech, po porodu prvního dítěte. „Cítila jsem se stále unavená, musela jsem hodně odpočívat, vše jsem ale připisovala poporodnímu období a snažila se to nějak překonat,“ vzpomíná.

Půl roku po porodu se ale k únavě přidaly průjmy, proto navštívila lékaře, který jí doporučil vyšetření u gastroenterologa. Než ale získala termín pro kolonoskopii, uběhl více než rok. V době čekání na vyšetření se objevily další potíže – Lenka přestala vidět na pravé oko. Kolonoskopii proto musela odložit a vyhledala očního lékaře, který odhalil zánět očního nervu.

Okamžitě ji odeslal do nemocnice na lumbální punkci, která potvrdila roztroušenou sklerózu. V té době bylo Lence 29 let. Lékaři jí nasadili infuze kortikoidů, po kterých se jí zrak vrátil, kortikoidy užívala ale nadále. Na kolonoskopii jí posléze bohužel lékaři diagnostikovali ještě Crohnovu chorobu, poté se přidala ještě snížená funkce štítné žlázy. I přes všechny tyto nesnáze si ale moc přála druhé miminko. „Dcerka chtěla sourozence, proto jsme se s manželem rozhodli, že do toho půjdeme,“ usmívá se Lenka.

Narodil se kluk

První pokus (v roce 2007) se ale nezdařil a Lenka o miminko přišla. Lékaři jí proto doporučili, aby počkala. V roce 2011 získala biologickou léčbu, začala si píchat injekce a její stav se hodně zlepšil. Proto se s manželem rozhodli, že se opět pokusí o dítě.

Lenka těhotenství pečlivě plánovala, což je u pacientek s roztroušenou sklerózou důležité – pro jistotou si nechala udělat genetické testy a navštívila několik lékařů, aby se poradila, zda je těhotenství v jejím stavu možné. „Všichni mi potvrdili, že i když je mi už 40 let, jsem léčbou velmi dobře stabilizovaná a na otěhotnění je vhodná doba,“ popisuje. A podařilo se. V roce 2015 se jí po bezproblémovém těhotenství narodil chlapeček. „Jakmile jsem zjistila, že jsem těhotná, lékař mi vysadil biologickou léčbu, zůstala mi jen nízká dávka kortikoidů,“ říká Lenka a doplňuje: „Po porodu mi lékaři dovolili půl roku kojit. Po ukončení kojení se mi zhoršila Crohnova choroba, což ale naštěstí vyřešily vyšší dávky léků. Současně jsem se vrátila i ke svým injekcím, které si nyní píchám třikrát týdně.“ Veškerou energii Lenka věnuje rodině. „Syn je velmi živé dítě, takže se nenudíme,“ usmívá se a dodává: „Brzy mu budou tři roky, proto se připravuji na návrat do zaměstnání, takže mě čeká další výzva.“

Klepněte pro větší obrázek

„Na dítě zapomeňte,“ naštěstí už neplatí!

Ještě před patnácti nebo dvaceti lety si ženy s diagnózou roztroušené sklerózy mohly o těhotenství a porodu vlastního potomka nechat jen zdát. Ano, dříve pacientkám s touto nemocí lékaři těhotenství důrazně nedoporučovali, dnes již ale nejsou tak nekompromisní.

Výsledky nových studií totiž ukázaly, že gravidita naopak nemocným ženám svědčí, zmírňuje průběh nemoci a nastávající maminky se ve většině případů cítí dobře. Před případnými atakami nemoci je totiž chrání hormony a díky nim získaná změna imunitních pochodů v těle.

„Pacientkám zásadně těhotenství nezakazujeme, naprostá většina žen s roztroušenou sklerózou projde graviditou bez komplikací. Jen minimum z nich má takový průběh onemocnění, že pro ně není těhotenství vhodné,“ uvádí doc. MUDr. Dana Horáková, PhD. z Centra pro demyelinizační onemocnění 1. Lékařské fakulty UK a VFN Praha. Dobrou zprávou je, že riziko, že maminka přenese svou nemoc na potomka, je podle genetiků zhruba 20 %, tedy ve srovnání se zdravými rodiči jen mírně zvýšené.

Roztroušená skleróza se může objevit už u dětí. Rozhoduje čas

Mateřství podle plánu

Zásadní podmínkou u žen s roztroušenou sklerózou, které si přejí založit rodinu, je, že těhotenství musí být předem naplánováno, a to společně s gynekologem i neurologem.

„Před otěhotněním by žena měla být optimálně rok bez ataky nemoci. Čerstvě diagnostikované ženy by, dle doporučení neurologů, měly mít alespoň rok léčby,“ říká gynekoložka Petra Hanulíková z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí a dodává: „Těhotenství s pacientkami plánujeme. Léčbu, kterou pravidelně užívají, je před otěhotněním nutno upravit.“

Léčbu pak lékaři opět nasazují, až maminka skončí s kojením nebo pokud se u ní objeví ataka. Vlivem prudkého poklesu estrogenů v souvislosti s porodem jsou totiž maminky v šestinedělí a následných měsících nemocí více ohroženy. Pozitivní zprávou také je, že i ženy s touto chorobou mohou při volbě určitých preparátů podstoupit proces umělého oplodnění. Podle lékařů tedy roztroušená skleróza není důvodem, proč by nemocné ženy neměly mít děti. (více se dozvíte na rskompas.cz).

Když se zblázní imunita…

Roztroušená skleróza postihuje centrální nervový systém. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, které má několik fází. První fáze se zpravidla projevuje tzv. ataky, tedy záchvaty. Nemoc ale může dojít až do třetí fáze – stavu svalové dystrofie. Typické je střídání období atak a období klidu. Tento proces a četnost ataků jsou nepředvídatelné, a proto i léčba a prevence jsou velmi náročné.

Ptáte se na příčiny nemoci? Nejsou zcela známé, ví se ale, že mezi možné spouštěče mohou patřit genetické dispozice, dlouhodobý stres, neléčené psychické a nervové obtíže, zásadní životní „trauma“ jako například úmrtí v rodině nebo ošklivý rozvod, také ale třeba nedostatek vitaminu D (více se dozvíte na ereska.cz).

Toxoplazmóza a těhotenství: Jsou obavy na místě?
Štěstí ze zkumavky: Znáte dobře rizika umělého oplodnění?
Těhulky a štítná žláza

 

 

 

Témata: Těhotenství, Zdraví, Porod, Novorozenec, Miminko, Vaše příběhy, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Umělé oplodnění, Vaše porodní příběhy, štítná žláza, Roztroušená skleróza, Genetický test, Lumbální punkce, Lékařská fakulta, Pravé oko, Lenka, Infúze, Autoimunitní nemoc, Dobrá zpráva, Praha, Genetická dispozice, Oční nerv, Nemoc, Podolí

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!
Maminka roku: Miluši Smékalové bylo 23, když se rozhodla postarat se o sourozence
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení

Horoskopy

Štír Jestliže jste před časem uzavřeli smlouvu s podezřelým člověkem, tak se mohou objevit nepříjemné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Běla, Gejza, Bianka

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné