Maminka.czMiminko

Rozvíjejte dětskou motoriku hravě a pohybem. Skvělé tipy přináší fyzioterapeutka

redakce 2.  12.  2021
Od chvíle, kdy Kamily osmnácti měsíční syn začal chodit, je jako neřízená střela. Spolu s tříletou sestřičkou Natálkou si rádi společně hrají. Je něco na co by měla maminka dávat pozor z hlediska vývoje? Jaké hry jsou pro děti v tomto věku ideální? Na dotazy odpoví Mgr. Lucie Hladká, fyzioterapeutka, která se věnuje především dětem do 18 měsíců věku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Milá Kamilo, Vašemu Toníčkovi je 1,5 roku. Máte za sebou náročných, ale nádherných 18 měsíců. Vývoj vašeho děťátka byla jedna velká jízda. Pohybový základ je postavený a teď se bude vše zdokonalovat. Kam se podělo to miminko, které jste si přivezli z porodnice? Místo miminka máte doma malého kluka, která je zvědavý a rychlý. 

V chůzi už je Toníček stabilní, moc nepadá. Možná víc běhá než chodí. Rozeběhne se a zastaví, otočí se a běží zpátky. Dokonce zvládne i dva krůčky dozadu. Možná vyhýbání mu dělá trochu problém. Dovede vylézt a slézt z gauče a mohou ho lákat i vyšší mety. Umí se ze stoje posadit a zase se zvednout bez cizí pomoci, zvednout hračku ze země, aniž by upadl a dřepnout si na bobek, případně se sám posadí na židličku. 

VIDEO: První krůčky dětí a jak je podpořit?

Co ve vývoji podporovat?

Můžete se soustředit na hrubou motoriku. Hrajte si s pohybem. Udělejte Toníčkovi překážkovou dráhu. Může přelézat a překračovat různě velké překážky – polštářky, plyšáky, nízké krabice, stupínek k umyvadlu, násadu od koštěte. Prostě cokoliv bezpečného, co doma najdete. Můžete přenášet třeba plyšáky z jednoho místa na druhé a může je vzít i přes překážky. A může za sebou tahat tahací hračky, třeba Zábavný tahací xylofon.

Klepněte pro větší obrázek

Xylofon parádně jezdí na červených kolech a je super, že na konci tahací šňůrky je palička na hraní, takže jí nikde neztratíte a nebudete jí neustále hledat mezi ostatními hračkami. Na xylofonu je celá stupnice, takže na něj v pohodě zahrajete jednoduché dětské písničky. Můžete ho využít i na učení barev, i když vám je Toníček nejspíše pojmenuje až okolo 2,5 roku. Dávejte barvám správné názvy, nepoužívejte termíny jako sluníčková a travičková, i když vám to přijde roztomilé. A samozřejmě touto hračkou budete podporovat hudební tvořivost. 

Můžete lézt po schodech nahoru i dolů (pozpátku) a zkoušet chůzi po schodech. Ale pozor, schody oběma směry střídavými kroky a bez držení zvládne až okolo 3. roku. Děti začínají nejdříve chodit s přidržením a přísunem jedné nohy k druhé do schodů. Na schody by se Tonička měla vždy vydávat ve vašem doprovodu.

Prima zábavou jsou velké krabice od čehokoliv. Můžete z nich udělat tunel na prolézání nebo domeček. A taky se v nich prima schovává. Moje dcery milovaly naši nedokončenou vinotéku – byla to otevřená nízká skříňka v kuchyňském ostrůvku, do které jsme nestihli zabudovat držáky na víno. Co ty se tam naschovávaly.

Zkuste si též hrát s míčem. Házet s ním a kutálet. Kopáním do míče se krásně rozvíjí rovnováha a koordinace pohybu.

Velkou zábavou je tancování

Co si udělat domácí diskotéku třeba s Linkimals mluvícím lenochodem? Má mužský hlas, při zpívání tleská a kýve hlavou. Nabádá k pohybu, ale i odpočinku, učí barvy, čísla a abecedu a když má v okolí dalšího parťáka z Linkimals rodiny, zazpívají Vám spolu a sladí své barvy. Doplňují se a „povídají si“.

Klepněte pro větší obrázek

Osobně doporučuji brát děti hodně na hřiště a při jejich hře je doprovázet, ukazovat, jak na to. Vždy je lepší náročnější zábavu naučit zvládnout, než neustále chránit a raději nikam nepouštět. Dítě si odpírané stejně vyzkouší a bude horší, když to bude bez našeho dozoru. Úraz je pak na světě raz dva. 

Jak podpořit psychomotorický vývoj miminka? Konkrétní tipy má fyzioterapeutka

Dále se můžete soustředit na jemnou motoriku – neboli zručnost. Můžete ji podporovat pomocí hraček – děti rády staví, ale mnohem raději bourají komíny z kostek, „čtou“ knížky, jen stránek otáčí víc najednou a rády vhazují hračky různých tvarů do odpovídajících otvorů třeba v První vkládačce. Každý tvar přesně pasuje do konkrétního otvoru ve víku kyblíčku. Dítě se učí poznávat tvary a pohyb pod zrakovou kontrolou musí přesně cílit. Všimněte si, zda při hře používá obě ruce a podporujte je v tom.

Klepněte pro větší obrázek

Milují napodobovat činnosti dospělých kolem sebe. Kuchyň je jedno velké báječné hřiště. Můžete jim koupit dětské nádobíčko, ale není nad to si půjčit maminčiny hrnce, vařečky a třeba větší suché těstoviny a vařit s maminkou. Vyhraďte jim v kuchyni šuplíček s jejich vařícím náčiním (tácky, kelímky, plastové krabičky, malé vařečky), aby mohly vařit vždy, když chtějí. Moje dcery mi pomáhaly dávat prádlo do pračky, vyndávaly ho z ní a podávaly kolíčky při věšení prádla. 

Jemnou motoriku rozvíjí kromě hry především při sebeobslužných dovednostech – zkouší jíst lžičkou, a pít z hrnečku. Lžičku na stoleček položte doprostřed, ať si samo vybere, kterou rukou bude jíst. Nehubujte je za to, že něco vylily a rozbily. Nedělají to schválně, jen jejich prstíky musí ještě trochu trénovat. Zkouší pomáhat s oblékáním a svlékáním. Nasadí a sundají si čepici, rozepnou zip. Podporujte je v tom a mějte velké pochopení a trpělivost. A když se jim něco podaří, zaslouží si pusu a velikou pochvalu. 

Milá Kamilo, myslím, že vymyslíte spoustu dalších her pro Vaše děti. Užívejte si toto krásné období. 

MGR. LUCIE HLADKÁ, FYZIOTERAPEUTKA

  • Instruktorka poraden o psychomotorickém vývoji
  • Věnuje se správné manipulaci s miminky, cvičení s miminky, plavání ve vaničkách a masážím dětí a kojenců, www.vyvijimsespravne.cz
Témata: Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Praktické rady, Hry pro děti, Hračky pro děti, Pohyb, Zpívání, Motorika, Lenochod, Ostatní hráč, Hračky, Lucie Hladká, Toníček, Tunel, Tonička, Fyzioterapeutka, Palička, Věšení, Kel, Stupínek, Schody, Hračky na Heureka.cz