[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Narození:Velikost dítěte v den porodu závisí částečně na genetické výbavě, ale například i na tom, jestli je prvorozené. Tyto děti bývají menší, protože děloha matky je v prvních měsících menší a těsnější. Chlapci jsou často větší než děvčata a dvojčata jsou menší než průměrný novorozenec. Velikost dítěte mohou ovlivnit i další faktory:
1.Hmotnost matky – obézní ženy mívají i větší potomky.2.Váhový přírůstek během těhotenství – velmi malý přírůstek (do 5 kg) znamená většinou i menší miminko.3.Kouření a konzumace kofeinu – obojí má na velikost nenarozeného dítěte negativní vliv.4.Chronická onemocnění matky – například diabetičky mají obvykle větší potomky než ostatní ženy.
První dva roky: Během nich vyroste dítě přibližně do poloviny své dospělé výšky. Rychlost závisí na jeho porodní délce. Pokud je novorozenec malý, ale geneticky je naprogramován k velikosti basketbalisty, bude růst v prvních měsících rychleji než velké novorozeně, které má být v dospělosti menšího vzrůstu.
Růst dítěte není plynulý, ale přichází ve vlnách. Díky tomu se vám může zdát, že jeden měsíc je váš potomek „oplácaný“, zatímco další měsíc se „vytáhl“ o pár centimetrů. Trvání této vlny (tzv. růstový spurt) je u každého jedince individuální. Nikdo neví, co způsobuje, že jeden měsíc dítě roste rychleji než další. Lze ale pozorovat jisté sezónní tendence. I když přesné vědecké vysvětlení neexistuje, děti rostou nejrychleji v létě a nejpomaleji na podzim. Lékaři ale vědí, co růst startuje. Je to růstový hormon, který je produkován během dne, ale masivně se uvolňuje ve spaní. Proto je tak důležité, aby děti i dospívající měli dostatek kvalitního spánku.
Dospívání je období nejvýraznějších změn, ať už fyzických, či psychických.
Dříve byly růstové grafy vypočítávány podle modelového dítěte kavkazského typu krmeného z lahve. Nebraly v úvahu miminka kojená ani například jiné etnické skupiny. Protože kojené děti mají tendenci být menší, existují dnes grafy i pro ně. Navíc do nich bylo přidáno i vypočítávání BMI (body mass index) pro včasné odhalení dětské obezity. Růst našich potomků nelze „škatulkovat“. Každé dítě roste jinak rychle, v jiných intervalech. Některé si dává na čas, jiné se vytáhne rychle a ostatní ho pak dobíhají. Nenechte se vystresovat grafy a tabulkami, vaše dítě je samostatná osobnost, nechte ho rozvíjet se podle jeho tempa.
Zdroj: www.ulekare.cz