Maminka.czPodcasty

VIDEO: Na zoubky se svádí úplně všechno, říká stomatoložka. Co opravdu uleví při jejich růstu?

Tereza Víchová 24.  5.  2023
Je to opravdu zoubek? Jak poznám, že roste? A je něco, co miminku uleví, když má pořád ruku v pusince a pláče? Všechno podstatné nám v podcastu prozradila stomatoložka – včetně věcí, se kterými by rodiče v rámci touhy po úlevě dítěti (i sobě) měli nakládat opatrně.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pláče? To budou zuby!

Některé děti o nich pomalu ani nevědí, jiné vyloženě trpí. Než se miminku vyklubají první zoubky, může to být malý očistec nejen pro něj, ale i pro jeho rodiče. Jak malému trpiteli pomoct, poradila stomatoložka Kamila Cmíralová z Dental Office H33. První zoubek se většinou prořeže mezi čtvrtým a desátým měsícem života dítěte,” uvádí stomatoložka s tím, že to je poměrně dlouhé období, kdy mají rodiče „podezření”.

„Na zuby se pak svádí všechno – jakákoliv protivnost, špatné spaní, viróza nebo nachlazení. Moje dcera například byla protivná snad od narození a zub se objevil až v devíti měsících,” říká s úsměvem Kamila Cmíralová.

Tyhle příznaky napoví

Šťastní jsou rodiče, kteří o zubech dítěte vědí až v okamžiku, kdy se objeví v úsměvu. Jaké obvyklé příznaky růst zoubků provázejí?

  • Lehce oteklá a zarudlá dáseň.
  • Průjem.
  • Neklid.
  • Zvýšená teplota.

„Když se do pusinky dítěte podíváme a sáhneme si, může mu to být nepříjemné,” popisuje lékařka, jak se dá poznat, že se k zoubku schyluje. „A dáseň může být viditelně zarudlá, objeví se třeba i boulička.”

Kde ji hledat? První bývá venku dolní jednička.

Růst zoubků: Jde to i bez bolesti. Pomůže chlazení, kousání i homeopatika

Kousátko nebo gel?

Úleva při růstu zoubků často bývá zbožným přáním ještě více rodičů než miminek. A Kamila Cmíralová bohužel nemá jednoduchou ani zázračnou radu, jak pomoct. Ale jedna opomíjená je podle ní účinnější než všichni možní pomocníci:

„Základem je, aby rodiče zůstali v klidu a naladění na své dítě, které se třeba právě necítí dobře. Klid se přenese i na něj,” shrnuje stomatoložka.

Z praktických možností pomoci pak zmiňuje kousátka a znecitlivující gely.

Co vybrat? S gely raději opatrně

Je spíš otázkou vypozorování, co miminku vyhovuje. Kousátka mohou rodiče vybírat i chladivá, která se před použitím dají do mrazáku.

„Ohledně gelů bych ale byla opatrnější,” zdůrazňuje Kamila Cmíralová. „Když se zamyslíme nad tím, kolik je v nich konzervačních látek, a jindy úzkostlivě hlídáme, co miminko jí a pije, tak bych to s gely nepřeháněla.”

Podobné je to s krajní možností – tedy analgetiky, když má dítě zvýšenou teplotu nebo viditelně trpí. Tady je na místě vždy raději konzultace s pediatrem.

Které zoubky umí potrápit nejvíc a co si paní doktorka myslí o používání jantarových korálků? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.

Témata: Podcasty, Rozhovor, Miminko, Rodiče, Zuby, Péče o zuby, Nejlepší video, Mléčné zuby, Růst zubů u dětí, Vid, Dental Office, Zoubek, Obyčejná věc, Růst, Spotify, Podcast, Jantar, Gel, Stomatoložka, Děti, Péče o zuby na Heureka.cz