Maminka.czPodcasty

VIDEO: Na zoubky se svádí úplně všechno, říká stomatoložka. Co opravdu uleví při jejich růstu? Nejdůležitější je úplně obyčejná věc

Tereza Víchová 21.  7.  2022
Je to opravdu zoubek? Jak poznám, že roste? A je něco, co miminku uleví, když má pořád ruku v pusince a pláče? Všechno podstatné nám v podcastu prozradila stomatoložka – včetně věcí, se kterými by rodiče v rámci touhy po úlevě dítěti (i sobě) měli nakládat opatrně.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pláče? To budou zuby!

Některé děti o nich pomalu ani nevědí, jiné vyloženě trpí. Než se miminku vyklubají první zoubky, může to být malý očistec nejen pro něj, ale i pro jeho rodiče. Jak malému trpiteli pomoct, poradila stomatoložka Kamila Cmíralová z Dental Office H33. První zoubek se většinou prořeže mezi čtvrtým a desátým měsícem života dítěte,” uvádí stomatoložka s tím, že to je poměrně dlouhé období, kdy mají rodiče „podezření”.

„Na zuby se pak svádí všechno – jakákoliv protivnost, špatné spaní, viróza nebo nachlazení. Moje dcera například byla protivná snad od narození a zub se objevil až v devíti měsících,” říká s úsměvem Kamila Cmíralová.

Tyhle příznaky napoví

Šťastní jsou rodiče, kteří o zubech dítěte vědí až v okamžiku, kdy se objeví v úsměvu. Jaké obvyklé příznaky růst zoubků provázejí?

  • Lehce oteklá a zarudlá dáseň.
  • Průjem.
  • Neklid.
  • Zvýšená teplota.

„Když se do pusinky dítěte podíváme a sáhneme si, může mu to být nepříjemné,” popisuje lékařka, jak se dá poznat, že se k zoubku schyluje. „A dáseň může být viditelně zarudlá, objeví se třeba i boulička.”

Kde ji hledat? První bývá venku dolní jednička.

Růst zoubků: Jde to i bez bolesti. Pomůže chlazení, kousání i homeopatika

Kousátko nebo gel?

Úleva při růstu zoubků často bývá zbožným přáním ještě více rodičů než miminek. A Kamila Cmíralová bohužel nemá jednoduchou ani zázračnou radu, jak pomoct. Ale jedna opomíjená je podle ní účinnější než všichni možní pomocníci:

„Základem je, aby rodiče zůstali v klidu a naladění na své dítě, které se třeba právě necítí dobře. Klid se přenese i na něj,” shrnuje stomatoložka.

Z praktických možností pomoci pak zmiňuje kousátka a znecitlivující gely.

Co vybrat? S gely raději opatrně

Je spíš otázkou vypozorování, co miminku vyhovuje. Kousátka mohou rodiče vybírat i chladivá, která se před použitím dají do mrazáku.

„Ohledně gelů bych ale byla opatrnější,” zdůrazňuje Kamila Cmíralová. „Když se zamyslíme nad tím, kolik je v nich konzervačních látek, a jindy úzkostlivě hlídáme, co miminko jí a pije, tak bych to s gely nepřeháněla.”

Podobné je to s krajní možností – tedy analgetiky, když má dítě zvýšenou teplotu nebo viditelně trpí. Tady je na místě vždy raději konzultace s pediatrem.

Které zoubky umí potrápit nejvíc a co si paní doktorka myslí o používání jantarových korálků? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.

Témata: Podcasty, Miminko, Rodiče, Rozhovor, Nejlepší video, Zuby, Mléčné zuby, Péče o zuby, Růst zubů u dětí, Gel, Děti, Podcast, Zoubek, Stomatoložka, Dental Office, Růst, Spotify, Obyčejná věc, Péče o zuby na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
GALERIE: Strie vyprávějí příběh: Těchto 15 maminek šlo doslova s kůží na trh
len
Galerie
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
VIDEO: Co dělat, když dítě nic nejí? Poradí odborník na výživu Petr Havlíček. A nebere si servítky
Makovská Marie
Dětský jídelníček
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita