Maminka.czDěti

Růstový spurt: Během noci může dítě povyrůst skoro o centimetr

Simona Procházková 15.  3.  2019
Růstový spurt: Během noci může dítě povyrůst skoro o centimetr
V jednom kuse o něm někde slyšíte nebo čtete, ještě vám ale nikdo pořádně nevysvětlil, o co vlastně jde? Jak poznáte příznaky a co dělat, abyste dokázali tímto náročným obdobím zrychleného růstu proplout pokud možno s úsměvem (jeho i vaším)?

Máte neodbytný pocit, jako by to vaše malé miminečko rostlo přímo před očima, a přísahala byste, že se přes noc zase vytáhlo? A že to krásné pyžamko, o kterém jste si stoprocentně jistá, že mu ještě včera večer dokonale padlo, nyní najednou poněkud praská ve švech? Ano, nezdá se vám to!

V období růstového spurtu může vaše mládě totiž znenadání skokově povyrůst o šest až devět milimetrů během čtyřiadvaceti hodin! Jednoduše jde chrnět a probudí se větší.

První rok plný divů

Tak rychlý růst a překotný vývoj jako v prvním roce života už vaše dítě nikdy jindy neudělá. Mezi čtyřmi až šesti měsíci věku pravděpodobně zdvojnásobí svou porodní hmotnost, do prvních narozenin dokonce ztrojnásobí (ve druhém roce pak přibývá asi o dvě až tři kila a během třetího roku života o další dvě). V průběhu prvního roku života vyroste kojenec zhruba o pětadvacet centimetrů, kolem jednoho roku tak je asi jedenapůlkrát vyšší než v den, kdy se narodil. A to je pro maličký organismus hodně těžká a náročná „dřina“.

Z hlediska tělesného růstu lékaři také bedlivě sledují vývoj růstu hlavičky, a tedy i mozku. Víte, že obvod hlavičky se zvýší během prvního roku života ratolesti až o třináct centimetrů? V prvních třech měsících po narození roste hlavička průměrně o dva centimetry měsíčně.

Chcete vědět, jak bude vaše dítě v dospělosti vysoké? Spočítejte si to!

Růstový skok i během puberty

Růstový spurt je označení pro období, kdy dochází k bouřlivému skokovému růstu. Výška i váha dítěte jednoduše najednou prudce vzrostou. Jedná se o fyziologickou záležitost, která nastane během pouhých čtyřiadvaceti až osmačtyřiceti hodin. Obvykle se tak děje sedmý až desátý den po narození, dále pak ve dvou až čtyřech týdnech, ve třetím, čtvrtém, šestém a devátém měsíci věku. Tím to ale nekončí.

Růstový spurt se opakovaně vyskytuje v batolecím věku a pak i v období dospívání. U dívek začíná pubertální růstový výšvih kolem desátého roku, nejvyšší rychlosti dosahuje kolem dvanáctého roku – až devět centimetrů za rok. U chlapců je tato fáze posunuta asi o dva roky, začíná tedy kolem dvanáctého roku a nejvyšší rychlosti dosahuje kolem čtrnáctého roku – až deset centimetrů za rok. Protože u chlapců je prepubertální růst delší a výšvih intenzivnější, dosahují muži obvykle v dospělosti větší výšky než ženy,“ vysvětluje MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

Růstový spurt: jak ho poznáte a 4 rady pro jeho zvládnutí

A vůbec není divu, že v souvislosti s tak obrovskými změnami, které se dějí s jeho tělem, může váš potomek reagovat trochu jinak, než jste zvyklí. Přidružené změny v chování, které trvají jen několik málo dní, jsou jasným signálem, že dítě právě prodělává (nebo v nejbližších dnech bude prodělávat) růstový spurt.

Takže pokud máte zčistajasna pocit, že se projevuje „podivně“, jeden den je veselé a totálně šťastné a vzápětí se promění v neklidnou, uplakanou, nevrlou a nervózní bytůstku, je jasné, že se něco významného děje. A vůbec přitom nezáleží na věku, některá znamení jsou typická a stejná u kojence i předškoláka (s tím, jak dítě roste, frekvence růstových spurtů postupně klesá). Naštěstí existují efektivní a jednoduché kroky, které můžete podniknout, abyste minimalizovali potíže a usnadnili svému potomkovi toto období překonat v co největší pohodě.

Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Má hlad! Velký a pořád!

Obrovský apetit je jedním z nejcharakterističtějších příznaků růstového spurtu. Nelze si nevšimnout, že váš malý nenasyta bude chtít jíst doslova pořád a dá vám to důrazně najevo. Pokud ho ještě kojíte, může to být velmi vyčerpávající, protože během jediného dne dokáže vypít až dvojnásobné množství mléka než obvykle.

A navíc je při krmení dost netrpělivý (pobrekává, vzteká se, saje jako o život), zkrátka to možná neteče tak rychle, jak by si představoval. Ne, nestává se z něj Otesánek, jen právě bleskurychle roste. Nezbývá než těch pár dní přečkat a trpělivě čekat na návrat k normálu.

Některé děti vyžadují kojení třeba každou hodinu a k tomu několikrát za noc. Aby se zvýšila tvorba mléka, je časté kojení zapotřebí, i když se vám to bude zdát nezvládnutelné. Snažte se během kojení vystřídat prsy aspoň čtyřikrát, čímž tvorbu mléka podpoříte.

Naučte děti vnímat hlad! A tyhle věty raději hned zapomeňte

Ze spáče (nervózní) skřivan

Výzkumy ukazují, že mezi růstem a spánkem existuje jednoznačná souvislost. Ve spánku se totiž zvyšuje sekrece růstového hormonu. Podle lékařů je pravděpodobné, že v období, které předznamenává růstový spurt, bude dítě spát více než obvykle, to protože ve spánku dochází k důležitým fyziologickým změnám, které jsou nezbytné pro růst.

Může to ale být i zcela obráceně a některé děti naopak spát nechtějí. Nepanikařte, pokud váš drobeček, který dosud předpisově prospinkal celou noc, se náhle začne zdánlivě bezdůvodně opakovaně budit. Nebo se může stát, že batole, které již dávno rezignovalo na poobědový spánek, ho najednou opět potřebuje, jinak bude celé odpoledne ufňukané.

Je také možné, že ho únava zmůže a krátce si zdřímne i několikrát během dne. Možná bude vaše dítko úzkostnější, nevrlé a neklidné. Tento stav trvá ale většinou krátce, po dvou až třech dnech se situace vrátí k normálu.

Co dělat, aby miminka lépe spala? Zkuste tyto triky

Důležité je, abyste v tomto období byla trpělivá, hodně pomůže mazlení a uklidňování, vaše rozkošné zlatíčko se totiž během okamžiku může proměnit ve vynervované klubíčko divokých a nevyzpytatelných emocí. „Domnívám se, že částečně jde o hormonální záležitost. Je to trochu jako mít premenstruační syndrom, kdy v těle velmi kolísají hladiny hormonů a vy se cítíte podrážděná, lítostivá a máte nevysvětlitelně špatnou náladu,“ říká americká lékařka a vědkyně dr. Michelle Lampl.

Spánek miminek. Zahoďte tabulky, každé dítě je jiné

Roste také rozum

Každý růstový spurt je důležitým milníkem. Nejenže dítě roste před očima, ale dělá též zásadní duševní pokroky. Hmotnost dětského mozku při narození dosahuje jen 25 % oproti mozku dospělého člověka, u dvouletého batolete to je již 80 %. V období růstového spurtu se zvětšuje také obvod hlavy a úměrně s tím rostou rozumové schopnosti. V konečném důsledku to znamená, že zpravidla právě v rámci těchto milníků (růstových spurtů) zvládnou jednotlivé vývojové fáze – přetočí se z bříška na záda, poprvé se posadí, udělají své první krůčky. Je toho spousta, s čím se vaše ratolest musí vypořádat, a s maminkou, která rozumí tomu, co se právě děje, a dokáže dítě podpořit, je proces růstu mnohem jednodušší.

 

Témata: Zdraví, Kojenec, Děti, Miminko, Batole, Praktické rady, Výživa a stravování, Kojení, Spánek, Růstový spurt, Skok, Rok života, Spurt, Michel, Skřivan, Centimetr, Nemocnice na Homolce, Otesánek, Příznaky, Tvorba, Růst, Uklidňování, Běh
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec