Maminka.czKojení

Růstový spurt. Když má dítě pořád hlad, neznamená to, že máte málo mléka a musíte začít dokrmovat

Ivana Ašenbrenerová 20.  4.  2023
Kojíte skoro každou hodinu, přesto se zdá, že to vašemu miminku nestačí? Žádnou paniku, pravděpodobně jde o první růstový skok, který je naprosto normální. Jde o přechodné období a v životě dítěte jich zažijete několik.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Růstový spurt se vyskytuje nejčastěji mezi sedmým až desátým dnem po porodu, dále mezi třetím a šestým týdnem, později vás může zaskočit ve třetím měsíci, v polovině čtvrtého a také přibližně kolem šestého měsíce. Růstový spurt je naprosto fyziologická věc, při níž dochází ke zvýšeným nárokům na množství mateřského mléka, protože dítě se nachází v období zrychleného růstu. Je tedy jasné, že chce častěji krmit. Které signály vám napoví, že se právě potýkáte s růstovým spurtem?

VIDEO: Nejčastější potíže s kojením a rady laktační poradkyně

Dítě má častěji hlad

Spousta dětí je během růstového spurtu doslova nenasytných a vyžaduje častější krmení. Některé děti vyžadují kojení třeba každou 1-1,5 hodinu, někdy to může být i 12x za den, z toho třeba 2x za noc. Není divu, že řada maminek začne panikařit a přemýšlet o tom, zda není vhodné dítě dokrmovat umělým mlékem. „Mezi sedmým a desátým dnem, a později mezi třetím a šestým týdnem, se často setkávám s maminkami, které vůbec netuší, že jde o růstový spurt a většinou si myslí, že mají málo mléka. I pediatři často v tomto období, kdy dítě nemusí přibírat na váze, často ženy zviklají k dokrmování umělým mlékem,“ říká soukromá porodní asistentka Eva Šlingová.

3 mýty a fakta o kojení. Může kojit každá máma?

Dítě je přehnaně plačtivé

Hodně dětí v období růstového spurtu pláče nebo jsou nevrlé. I tohle je úplně normální a nemusíte z toho hned vyvozovat, že se děje něco špatného. Jistě, je to nepříjemné, ale tyto stavy většinou netrvají dlouho. Když skončí růstový skok, skončí i plačtivost. Nutné je, abyste byla trpělivá a s miminkem se co nejvíce mazlila. Rozhodně se nesnažte odvést pozornost dítěte jiným směrem, tím byste ho ještě víc „naštvala“. Oddalováním kojení se laktace nezvýší, naopak. Nebojte se, tvorba mléka se během několika dnů nastaví na zvýšenou potřebu dítěte a srovná se to.

Jak zvýšit tvorbu mléka

Jednou z hlavních zásad úspěšného kojení je krmit dítě, kdy bude chtít. „Takže i když si bude říkat o prs každých třicet minut, je to správně. Čím častěji budete dítě k prsu přikládat, tím více se bude tvořit mateřského mléka. Miminko si tedy samo zvýší produkci mléka a vyroste třeba o centimetr během dne,“ radí Eva Šlingová. Může se samozřejmě stát, že bude dítě u prsu nevrlé, protože bude mít pocit, že mléko teče moc pomalu. V tomto případě zachovejte hlavně klid a trpělivost. Pokud jste byla až dosud zvyklá kojit jen z jednoho prsu, je nutné při kojení prsa vystřídat, a to aspoň 4x, abyste podpořila laktaci. A nezapomínat na přikládání i v noci, přestože budete unavená. Mezi jednotlivými kojeními můžete prsa stimulovat pomocí odsávačky nebo odstříkáváním. Nezapomeňte také na správnou techniku kojení. Věřte, že tvorba mléka se obvykle během několik dnů nastaví na zvýšenou potřebu miminka.

Jak zabránit laktační krizi

V době růstové spurtu je nutné, abyste hodně odpočívala a vyhýbala se stresu navíc (stačí stres z častého kojení). „Před kojením si můžete dopřát teplou sprchu, abyste prohřála mlékovody a zrychlila tak tok mléka. V tomto období taky více jezte a pijte,“ radí porodní asistentka. Zkuste požádat partnera, aby za vás nakupoval a třeba i vařil, odřekněte návštěvy, protože laktační krize je náročná na psychiku každé maminky. A ještě něco, vyhněte se černým myšlenkám, protože když budete negativní, přenesete svou náladu i na miminko.

První příkrmy pro kojence. Kdy s nimi začít a jaké zvolit?
Témata: Miminko, Kojenec, Kojení, Výživa a stravování, Příkrmy, prsa, mateřské mléko, Děti, Eva Šlingová, Život dítěte, Mléko, Hlad, Spurt
Mohlo by vás zajímat