Maminka.czZdraví

Rychlá pomoc pro děti s průjmem

Reklama 14.  10.  2021
Rychlá pomoc pro děti s průjmem
Průjem se zvláště u malých dětí vyskytuje poměrně často a vždy je velmi nepříjemný. Pokud ale dodržujeme správné zásady, daří se jej ve většině případů rychle vyřešit.

Průjem samotný nebývá sám o sobě až tak vážným stavem. Toto ale platí jen do chvíle, kdy se v jeho důsledku dostaví dehydratace. Poté začíná boj o čas! Terapie průjmů je založena na včasné rehydrataci, tedy doplnění tekutin adekvátními rehydratačními roztoky. V domácím prostředí podáváme dětem tekutiny vychlazené na pokojovou teplotu, po malých množstvích, zato často. Ideální prevencí dehydratace při akutních průjmech dětí jsou orální rehydratační roztoky. Podáváme vychlazené z lednice po lžičkách a dále v postupně navyšovaném množství dle tolerance. Zcela nevhodné jsou často nesprávně doporučované kolové nápoje, které jsou silně kyselé, mají vysoký obsahem cukru a nejsou vhodné pro zdravé malé děti, natož pro děti s průjmem.

A kdy hovoříme o průjmu? Tehdy, pokud má dítě tři a více stolice denně. Často je ale pro rodiče nápadnější náhlá změna vzhledu stolice, která bývá kašovitá až vodnatá. Akutní průjmová onemocnění jsou v naprosté většině infekčního původu, bývají proto často doprovázena dalšími příznaky, jako jsou zvracení, horečka, bolesti břicha, případně i hlavy, svalů a kloubů. Krátce trvající průjem je u dětí ve většině případů důsledkem virové infekce střevní sliznice. U dospělých projde denně střevem velké množství tekutin, 7 až 10 litrů vody. Běžně se 98 % těchto tekutin postupně vstřebá, část se formou trávících sekretů vyloučí zpět do tráveniny ve střevě. Při průjmu je ale tento koloběh tekutin narušen. Viry nebo bakteriemi poškozená střevní sliznice nevstřebává dostatečné množství vody z tráveniny. Zánětlivě změněná střevní sliznice naopak hojně ztrácí tekutiny do střevního obsahu a dojde k častému vyprazdňování řídké stolice.

Pro navození opětovné „rovnováhy“ ve střevech jsou vhodná probiotika, živé zárodky „přátelských“ bakterií anebo kvasinek, které jsou různými mechanismy prospěšné pro zdraví lidského organismu. Jedním z důležitých mechanismů, kterými probiotika napomáhají udržovat střevo ve zdravé rovnováze, je „soutěžení“ o životní prostor ve střevním obsahu s bakteriemi, které mohou způsobovat průjmy. Probiotika můžeme přijímat ve stravě – například v nepasterizovaných, zvláště pak fermentovaných mléčných výrobcích, v kysaném zelí. Nebo je můžeme užívat ve formě volně prodejných potravinových doplňků

Pro tyto účely jsou na trhu přípravky obsahující tanát želatiny, který je účinný již během 12 hodin, čímž snižuje riziko dehydratace a který obnovuje fyziologickou funkci střev ve třech krocích. V praxi do značné míry vystřídal dříve tolik používané živočišné uhlí a diosmektit působící stejně jako probiotika za 2 – 3 dny.

Tanát ochraňuje střevní stěny a další orgány před toxiny vytvořením ochranného filmu ve střevě, neutralizuje zánětlivé procesy ve střevě a eliminuje škodlivé látky ve střevě tím, že podporuje jejich rychlejší odchod z těla. Lze ho podávat dětem od narození.

Klepněte pro větší obrázek
Tasectan DUO je zdravotnický prostředek. Pečlivě čtěte návod na použití. Více na tasectan.cz.
Témata: Zdraví, Reklama, Prezentace klienta
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Proč ještě nechodí na nočník? 9 věcí ve výchově, které už neplatí, i když je naše mámy dělaly
Wallerová Radka
Výchova
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy