Maminka.czPraktické rady

Už má zase rýmu! A zkusili jste inhalace, nosní sprchy nebo konvičku?

Simona Procházková 30.  3.  2022
Ordinace pediatrů se rychle plní, malých pacientů s nachlazením, virózami, rýmou a kašlem momentálně přibývá obrovským tempem. Jak ulevit dítěti, když má ucpaný nos, špatně se mu dýchá a v noci nemůže spát? Říká se sice, že léčená i neléčená rýma trvá sedm dní, k dispozici jsou ale šetrné metody, jak marodovi pomoct, aby se cítil o něco lépe.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak léčit rýmu u dětí? Zázračné uzdravení do druhého dne nečekejte. Jsou prostě potřeba teplo, klid, čaj, vitaminy, co nejčastější smrkání (u nejmenších odsávání) a vykapávání nosu kapičkami. Existují ale i jiné možnosti, které dokážou ulevit a zmírnit potíže způsobené rýmou a nateklými sliznicemi. Vycházejí z principu inhalace a výplachů, jsou jednoduché, šetrné, snadno dostupné a čistě přírodní.

VIDEO: Jarní alergie jsou v plném proudu

Propláchnutí nosu hlen uvolní

Jarní měsíce jsou vždy obdobím zvýšeného výskytu rýmy a kašle u dětí. „Někdy je příčina infekční, nejčastěji virová. Často je ale důvodem rovněž alergie a prostředí, kde se pohybujeme. Venku je větší výskyt polétavých plísní a ve vnitřních prostorách zase v topné sezoně větší sucho. Rádi větráme, a tím nám proudí do pokoje k ránu ostřejší vzduch, než na jaký jsou naše sliznice zvyklé. A to vše vede k obraně organismu, který vysušenou sliznici zvlhčuje hlenem. A hlenem se také snaží obalit cizorodé částice alergenů a také viry. Nadměrná tvorba hlenu v nose a dále v dýchacích cestách vede ke kašli a někdy se naplno rozvine zánět dýchacích cest. Zpočátku i později můžeme dítěti ulevit zvlhčením sliznic, propláchnutím nosu k odstranění alergenů či jiných cizorodých částic a také snadněji zvlhčením odstraníme hlen. Ten se posune do polohy, v které jde buď snadno odkašlat, nebo ho dítě spolkne. To je normální, tedy fyziologický, očišťovací proces. Kyselé prostředí žaludku umí infekci v zárodku zlikvidovat a posunem v trávicím traktu dále se startuje běžný obranný imunitní proces,“ vysvětluje pediatrička MUDr. Jarmila Seifertová.

V jakém věku děti nejvíce stonají? Tyhle nemoci je trápí nejčastěji

Inhalace: ručník a hrnec má moderní následovníky

Ke zvlhčení sliznic můžete použít různé techniky od páry nad hrncem a ručníku přes hlavu až po moderní a bezpečné inhalátory se sprchou do nosu. Ty šetrně snižují otok nosní sliznice a tlak v dutinách, rozpouštějí hlen a odstraňují všechny druhy sekretu, strupů a infekčních činitelů a podporují správnou činnost obranného mechanismu dýchacího ústrojí (pohyb řasinek a čištění). Tyto nosní sprchy jsou velmi vhodné pro malé děti, které moc nechtějí nebo prostě neumějí smrkat. Proces vypláchnutí nosu a následného spolknutí je dokonce přirozenější než smrkání.

Výplach nosu: jak na to, aby se dítě nebálo?

Nevíte, jak přesvědčit dítko o tom, že má spolupracovat a nemusí mít strach? „Problém může být, když se dítě hadiček, vrčení inhalátoru a třeba masky bojí. Je to jako s každou novou aktivitou, kterou ho chceme naučit. Nejlépe je, když s přístrojem dítě seznámíme v době, kdy je veselé, zdravé, dobře naladěné na objevování nových věcí. Necháme ho přístroj osahat a jakoby si s ním pohrát, zapnout a vypnout ho a sami si nos s úsměvem propláchneme. Na internetu můžeme najít také nějaké instruktážní video, nejlépe s dítětem. Když je dítě potom nemocné, přístroj nejdříve jen připravíme na dohled a dítě nám může pomoct připravit tam léčebnou tekutinu. Můžeme mu dovolit nalepit si na inhalátor nějakou nálepku, dobrou taktikou je též slíbená odměna, třeba přečtení pohádky a podobně,“ radí MUDr. Seifertová.        

Jak naučit malé dítě smrkat? Tady je 7 šikovných tipů!

Zkušenost Terezy, maminky 3 synů

Konvičky a nosní sprchy nás zachránily před spoustou léků. Před pár lety jsem sama trpěla na chronické rýmy a nejstarší syn jako silný pylový alergik si s plným nosem taky užil své. Konvička je podle mě geniální vynález – není sice úplně jednoduché nacvičit techniku a „prolít si nos“ bez toho, že byste párkrát něco nepěkného spolykali nebo se zakuckali, ale když to vypilujete, je to návykové. A fakt se potom zhluboka nadechnete. U dětí jsme skvěle využili nosní sprchu, která nevyžaduje takový trénink jako konvička. Absolutně nejlepší na tom všem je, že nepotřebujete tolik léků, je to vlastně i perfektní prevence v právě probíhající unudlené sezoně.

Nosní konvičky

Výplachy nosu solnými roztoky patří k osvědčeným léčebným metodám již po staletí. Při akutních potížích můžete výplachy provádět 2x až 3x za den. Jsou účinné i při chronických zánětech i alergické rýmě. Uvolní rychle ucpaný nos a usnadní dýchání. Jak se používají nosní konvičky? Do konvičky vsypejte sůl (kuchyňskou nebo mořskou), konvičku pak naplňte vodou ohřátou na 37 °C a nechte sůl rozpustit. Vypláchněte nos předkloněním hlavy, voda bude samovolně protékat nosními dírkami. Jemným smrkáním odstraňte zbývající vodu.

Máte doma malého alergika? Takhle mu pomůžete, ještě než začne pylová sezona

Inhalátory a nosní sprchy

Jde o moderní metody, které rychle pomáhají při čištění nosu a uvolnění dýchacích cest a dutin při akutních respiračních obtížích. Výplachem nosu dochází k odplavení bakterií, prachu i alergenů. K inhalaci se používají některé minerální vody, například Vincentka nebo Bílinská kyselka, fyziologický solný roztok nebo i obyčejná převařená voda se solí. Inhalovat můžete děti nechat i bez přístroje, tedy „tradičně“, za využití hrnce s horkou vodou či roztokem a osušky nebo deky, kterými dítku zakryjete hlavu. Benefitem inhalátoru je, že vytváří malé aerosolové částice, které se po vdechnutí dostávají hlouběji do dýchacích cest. Celý proces je tak efektivnější a leckdy také rychlejší. 

Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Předškolák, Školák, Batole, Imunita, Děti a nemoci, Nemoci, Kašel, Kopie, Jarmila Seifertová, Sprcha, Dýchací cesta, Nos, Rýma, Sliznice, Hlen, Nachlazení, Inhalace, Konvička, Vincentka, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
redakce
Galerie