Maminka.czDěti a nemoci

Rýma, kašel a další běžná onemocnění. Dětská lékařka radí, kdy dítě pustit do školky

Ivana Ašenbrenerová 21.  11.  2023
Dilema mnohých matek. Zvláště v chladnějších měsících určitě trnete, kdy se dětem zase spustí rýma, začnou pokašlávat a vy s nimi opět budete muset zůstat doma. Je to nezbytně nutné, nebo by měl zafungovat zdravý selský rozum?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když byli moji tři synové malí, někdy to bylo dost náročné, zvláště když onemocněli všichni najednou. Pokud vyletěla teplota nad devětatřicet, bylo jasné, že se budeme kurýrovat doma. Občasnou nudli u nosu jsem ale nikdy moc neřešila, protože bych se jinak zbláznila. Pravda, byla jiná doba a kolem nás neřádil covid, ale i tak se našly maminky ve školce, kterým vadila i ta „maličká nudle“. Někdy to byly boje, protože zaměstnané maminky zcela pochopitelně nechtěly, aby jejich dítě muselo zůstat doma, a ony s ním. Podle čeho se tedy rozhodnout? Praktická lékařka pro děti a dorost MUDr. Marie Polášková z polikliniky Budějovická v Praze důrazně upozorňuje, aby do školky chodilo dítě pouze zdravé, protože tím chrání nejen sebe, ale i ostatní děti a také učitelky. Proto se poraďte s pediatrem, jak dál postupovat, pokud má dítě rýmu, kašel, zvýšenou teplotu.

VIDEO: Suchý, nebo vlhký kašel: Jaké bylinky jsou nejvhodnější?

RÝMA

Rýma je nejběžnější typ akutního zánětu horních cest dýchacích. Projevuje se kýcháním, může při ní být mírně zvýšená teplota, nechutenství, malátnost, ucpaný nos a v noci může dítě chrápat. „U lehčí rýmy k léčbě postačí většinou používat mořskou vodu, a hlavně u školkových dětí, které ještě neumějí smrkat, je potřeba pravidelně odsávat, nejlépe odsávačkou na vysavač, to je opravdu skvělý pomocník pro maminky, který navíc snižuje riziko vzniku zánětu středního ucha,“ říká dětská lékařka. V případě, že trpí dítě alergií, možná stačí ukázat ve školce potvrzení, abyste měli klid.

DO ŠKOLKY ANO, NEBO NE?

Nepatrnou rýmu nevidím jako velký problém, pokud není hnisavá a nepřidá se teplota či průjem. Rýma může být i alergická, ale ta není nikdy hnisavá a rodiče to většinou vědí a poznají. Dítě bývá sledované alergologem, takže by se školkou neměl být zásadní problém.

MUDr. MARIE POLÁŠKOVÁ

"Dítě má chodit do školky zdravé, nepatrné zakašlání či nepatrná rýma problém není. Rozhodně by rodiče neměli dávat dítě do školky s akutním infektem, teplotou, průjmem či zvracením. Rovněž po nemoci je ideální rekonvalescence, zvláště po užívání antibiotik by měl být alespoň týdenní odstup. Je to často komplikované, ale dítě po návratu do školky hned po infektu může opětovně onemocnět. Do školky tedy až po doléčení všech příznaků, pokud dítě prodělalo nějaké virové či bakteriální onemocnění. Záleží to pochopitelně i na konstituci každého dítěte, někdo trpí na nemoci častěji, někdo přežije rýmu i se školou, ale to většinou rodiče vědí a je dobré se tím řídit."

KAŠEL

Kašel jako příznak nachlazení nebo zánětu průdušek není záležitost na jeden den, ale jde o onemocnění většinou na pár dnů. „Kašel normálně trvá dva až tři týdny, sliznice se musí zregenerovat, a to chvíli trvá,“ vysvětluje Marie Polášková. Kašel může být ale také způsoben astmatem, alergiemi (o nichž vůbec nemusíte vědět). Když dítě kašle jen v noci, dejte mu například Fenistil kapky, které mají antihistaminický účinek, ale určitě ne dlouhodobě. Určitě se i tak poraďte s lékařem, co může být příčinou nočního, nebo ranního kašle.

DO ŠKOLKY ANO, NEBO NE?

Jedno zakašlání po nemoci asi není problém, rozhodně ale nedávat dítě do školky s akutním kašlem. Zpočátku suchý kašel se většinou během pár ní mění na vlhký. Tomu odpovídá i léčba. Hlavní je dostatek tekutin, zvlhčování, lze použít různé bylinné sirupy, eukalyptový olej lokálně.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Bolest učí a očí

Teplota

Bolesti bříška

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Děti a nemoci, Nemoci, Mateřská škola, Kašel, Dětské nemoci, onemocnění, rýma, praha, školka, Lékařka, Eustach, Alexandra Vidnerová, Omisan, Marie Polášková, Suchý, Zvýšená teplota, Dětská lékařka, Teplota, Bříško, ANO, Léky na kašel a odkašlávání na Heureka.cz

Video