[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Chřipková sezona sice pomalu končí, ostatní respirační onemocnění jsou tu ale s námi stále, ať už jde o běžné nachlazení, rýmu a kašel, RS viry nebo závažnější bronchitidu. K tomu u nás momentálně podle lékařů opět stoupají počty nakažených covidem. Pokud vaše dítě přijde domů s teplotou, ucpaným nosem, trápí ho bolavý krk nebo dráždivý kašel, uložíte ho do postele, uvaříte teplý čaj a přemýšlíte, zda jet k lékaři, nebo chorobu zvládnete sami. Některé příznaky jednotlivých nemocí se totiž mnohdy překrývají a jsou si velmi podobné, a je tak těžké rozeznat, s jakým bacilem zrovna bojujete.
Je jasné, že kvůli každému zakašlání nebo kýchnutí nebude nejspíše nutné volat hned pediatra. Jenže jak se vyznat v tom, kdy už je vyšetření lékařem nezbytné? Je užitečné vědět, že onemocnění způsobené novými variantami SARS-CoV-2 má většinou velmi podobné příznaky, jaké se běžně vyskytují rovněž při viróze, nachlazení a chřipce. Nejčastějšími příznaky covidu u dětí jsou:
Právě poslední jmenované projevy, tedy nevolnost a průjem, jsou právě pro covid u dětí poměrně typické. Pro tyto případy je fajn mít doma kombinovaný rychlotest, který dokáže detekovat virus chřipky i koronavirus najednou. Tyto „dvojtesty“ pro domácí použití seženete běžně v lékárně. Pokud test vyjde pozitivní, je určitě dobré poradit se s lékařem. Na toho se obraťte také v případě, že má malý pacient horečku vyšší než 39 stupňů, která ani po dvou dnech neklesá, má potíže s dýcháním nebo silné zažívací obtíže.
Příznaky nákazy chřipkou se objevují většinou náhle, v podstatě z hodiny na hodinu a obvykle onemocnění začne zprudka vysokou horečkou, která může nezřídka šplhat až k hodnotám 40 stupňů. Při onemocnění chřipkou je více než pravděpodobné, že se dítě bude cítit výrazně hůře než při běžné viróze nebo nachlazení. Typickými projevy chřipky jsou:
Běžná viróza nebo nachlazení se můžou projevovat podobnými symptomy jako chřipka, potíže se ale obvykle rozvíjejí postupně a jsou mírnější. Dítě si může stěžovat na škrábání v krku, postupně se přidá rýma, kašel a zvýšená teplota. Rýma může být od průhledné vodnaté až po hustý žlutý sekret. Na nachlazení nebo virózu neexistuje žádná speciální léčba, léčí se klidovým režimem, používáním kapek na uvolnění nosu, sirupu na zmírnění kašle a podáváním léků na tlumení případné teploty (srážejte jen teplotu, která je vyšší než 38 stupňů).
RSV neboli respirační syncytiální virus je respirační onemocnění, které se u starších dětí projevuje podobnými příznaky jako nachlazení, u kojenců však může být spouštěčem závažnějších onemocnění, jako jsou zápal plic či zánět průdušek neboli bronchitida. RS viry mají typicky sezonní charakter podobně jako další respirační infekční nemoci a příznaky jsou velmi podobné jako u virózy nebo chřipky. Mezi projevy nákazy obvykle patří:
Pokud podobné potíže pozorujete u kojence či batolete nebo se objeví dušnost, určitě vyhledejte praktického dětského lékaře.
Brzy na jaře, když začnou vykvétat první stromy a traviny, může být někdy obtížné rozeznat, zda je vaše dítě nachlazené, nebo se u něj projevily příznaky probíhající sezonní alergie na pyly. Obecným vodítkem může být, že pokud dítě nemá teplotu či horečku a příznaky trvají déle než pět dní, pravděpodobně obtíže souvisí s alergií. Pylová alergie se může projevovat:
Pokud máte jakékoli podezření na projevy alergie, určitě je na místě kontaktovat dětského lékaře, aby určil diagnózu a případně vaše dítko odeslal na testy na alergologii či imunologii.
MUDr. Jan Boženský, primář Dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava Vítkovice