Maminka.czDěti a nemoci

Rýma u kojenců: S odsávačkou to nepřehánějte a podložte mu matraci

Máte doma malé miminko, které podezřele často kýchá, chrochtá a v noci se neustále budí a má problémy se sáním? S největší pravděpodobností je na obzoru rýma. Co na rýmu pomáhá a můžete chodit na procházku?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Rýma potká dříve nebo později každého kojence. Naštěstí nejde o nic vážného, spíše o obtěžující záležitost. Miminka totiž neumí dýchat ústy, a když leží v poloze na zádech, tak se jim nos ucpává.

Ještě teď si pamatuji na první rýmu svého nejstaršího syna. Tu dostal asi v pěti dnech a já jsem celou noc nemohla ani spát, abych ho hlídala, jestli se mu dobře dýchá. Dobrá zpráva je, že každou další rýmu zvládnete lépe a nebudete už z ní tak vyplašení, jako když ji váš drobeček dostane poprvé.

Jak se rýma u kojenců projevuje?

Rýmu poznáte nejen podle častějšího kýchání, chroptění, ale děti mají problém i se sáním mléka, v noci se častěji budí a mohou mít uslzené oči. Také jim později začne téct z nosu. Občas se rýma objevuje u dětí, kterým právě začínají růst zoubky.

Rýma u novorozenců

Kvůli odlišným anatomickým poměrům neumějí novorozenci dýchat pusou, ucpaný nos proto může být příčinou dušnosti a může komplikovat sání mateřského mléka.

Rýma u dětí: co dělat, jak dlouho trvá léčba a kdy nemůže do školky?

Co pomáhá na rýmu?

Nejdůležitější ze všeho je udržovat čistý nos. Nejúčinnějším pomocníkem je v tomto případě odsávačka hlenů, která se používá v případě, že je miminko zahleněné a má problémy s dýcháním. K vyplachování můžete používat mořskou vodu určenou pro nejmenší děti.

Rýma, kašel, teplota? Dětské nemoci zkuste zahnat bylinkami

Odsávačka hlenů a mořská voda

Nejúčinnější je odsávačka, která se připojí na vysavač. Lékaři doporučují následující postup: nejprve nakapat do nosu mořskou vodu ve spreji a zhruba po deseti minutách odsát pomocí odsávačky. Poté se doporučuje dítěti opět propláchnout nos mořskou vodou či vincentkou. A až na závěr můžete aplikovat nosní kapky na rýmu.

Při zavádění odsávačky dávejte pozor, abyste miminko nezranili. Většinou stačí odsávačku jen vložit na okraj nosu. Co se týče frekvence, tak to s odsávačkou nepřehánějte a používejte ji dvakrát denně. Častější odsávání totiž zbytečně dráždí sliznici a dítě je potom náchylnější k infekcím. Přehánět byste to neměli ani s nosními kapkami, u kterých lékaři nedoporučují užívání delší než pět dní.

Video: Jak funguje odsávačka hlenů

Chladný vzduch a pozor na dehydrataci

Vzduch v místnosti, kde dítě spí, by měl být chladnější. Klidně při spaní miminku pootevřete okno, ale nezapomeňte ho dobře obléknout, aby mu nebyla zima. Případně vzduch v místnosti můžete zvlhčit mokrým ručníkem přehozeným přes topení (v zimě). Dobrou službu vám udělá také zvlhčovač vzduchu.

Ulevit kojenci můžete také tak, že mu podložíte matraci v dětské postýlce, aby spal na šikmé ploše s vyvýšenou hlavou.

Kdy s rýmou vyrazit k lékaři?

Pokud má kojenec rýmu poprvé a máte obavy, jak ji zvládnete, určitě neuděláte chybu, když vyrazíte k lékaři, který miminko zkontroluje a poradí vám, co máte dělat. V případě, že miminko má obtíže, kdy se mu špatně saje nebo kašle, s návštěvou pediatra rovněž neotálejte.

Sledujte také, kolik mléka a tekutin miminko vypije. Tím, že rýma může dítěti způsobit problémy se sáním, mohlo by se stát, že bude dítě dehydratované. Mezi příznaky odvodnění patří apatie, suchá pokožka, ale také spavost a suché plenky. Dehydratace je u kojenců nebezpečná, proto ji rozhodně nepodceňujte a miminko pečlivě sledujte.

První rýma u kojenců. Víte, co máte dělat?

Jak rýmě u kojenců předcházet?

Snažte se kojence nevystavovat velkým teplotním rozdílům a také ho dobře a přiměřeně oblékejte. Pokud jste venku na procházce a miminko je teple oblečené, nezdržujte se ve vyhřátých prostorách zbytečně dlouho, případně miminko rozbalte z deky nebo fusaku.

Smrkání ještě před prvním rokem?

I když vám na to miminko může připadat ještě malé, odborníci se shodují v tom, že čím dříve dítě naučíte smrkat, tím lépe. S výukou doporučují mnozí začít již v osmi měsících věku dítěte.

Pediatrička MUDr. Ruth Adamová například tvrdí: „Kupodivu velmi dobře se učí smrkat dítě mezi 8. a 10. měsícem věku, kdy se hodně ,opičí‘. Když tento příznivý věk propásneme (většinou končí kolem 1. roku), nastává pak obvykle problém, protože batolata už tak poddajná nejsou a v řadě případů dělají pravý opak toho, co po nich chceme…“ Tématu smrkání se podrobněji věnujeme v článku s názvem Čas na smrkání.

Může miminko s rýmou na procházku?

Pokud miminko nemá žádné další potíže, tak na kratší procházku na čerstvý vzduch klidně vyrazte. Dítěti se bude venku lépe dýchat. Jen ho nezapomeňte dobře obléknout a vyvarujte se kontaktu s dalšími lidmi, například v obchodě. Taková zdravotní vycházka v parku však může malému drobečkovi jen prospět.

Zadní rýma a co je dobré o ní vědět: Dá se léčit i bez antibiotik? A jaká je vhodná prevence?
Témata: Miminko, Kojenec, Děti a nemoci, Nemoc, rýma, Dětské nemoci, odsávačka, procházka, Spavost, Rým, Ruth, Děti, Mořská voda, Matrace, Čas na smrkání, Nos, Ruth Adamová, Sání, Pediatrička, APA