Maminka.czDěti a nemoci

Rýma u kojenců: S odsávačkou to nepřehánějte a podložte mu matraci

Markéta Novák Matějková 12.  4.  2019
Máte doma malé miminko, které podezřele často kýchá, chrochtá a v noci se neustále budí a má problémy se sáním? S největší pravděpodobností je na obzoru rýma. Co na ni pomáhá a můžete s rýmou na procházku?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Rýma potká dříve nebo později každého kojence. Naštěstí nejde o nic vážného, spíše o obtěžující záležitost. Miminka totiž neumí dýchat ústy a když leží v poloze na zádech, tak se jim nos ucpává.

Ještě teď si pamatuji na první rýmu svého nejstaršího syna. Tu dostal asi v pěti dnech a já jsem celou noc nemohla ani spát, abych ho hlídala, jestli se mu dobře dýchá. Dobrá zpráva je, že každou další rýmu zvládnete lépe a nebudete už z ní tak vyplašení, jako když ji váš drobeček dostane poprvé.

Jak se rýma u kojenců projevuje?

Rýmu poznáte nejen podle častějšího kýchání, chroptění, ale děti mají problém i se sáním mléka, v noci se častěji budí a mohou mít uslzené oči. Také jim později začne téct z nosu. Občas se rýma objevuje u dětí, kterým právě začínají růst zoubky.

Rýma u novorozenců

Díky odlišným anatomickým poměrům neumějí novorozenci dýchat pusou, ucpaný nos proto může být příčinou dušnosti a komplikovat sání mateřského mléka.

Rýma u dětí: co dělat, jak dlouho trvá léčba a kdy nemůže do školky?

Co pomáhá na rýmu?

Nejdůležitější ze všeho je udržovat čistý nos. Nejúčinnějším pomocníkem je v tomto případě odsávačka hlenů, která se používá v případě, že je miminko zahleněné a má problémy s dýcháním. K vyplachování můžete používat mořskou vodu určenou pro nejmenší děti.

Rýma, kašel, teplota? Dětské nemoci zkuste zahnat bylinkami

Odsávačka hlenů a mořská voda

Nejúčinnější je odsávačka, která se připojí na vysavač. Lékaři doporučují následující postup. Nejprve nakapat do nosu mořskou vodu ve spreji a zhruba po deseti minutách odsát pomocí odsávačky. Poté se doporučuje dítěti opět propláchnout nos mořskou vodou či vincentkou. A až na závěr můžete aplikovat nosní kapky na rýmu.

Při zavádění odsávačky dávejte pozor, abyste miminko nezranili. Většinou stačí odsávačku jen vložit na okraj nosu. Co se týče frekvence, tak to s odsávačkou nepřehánějte a používejte ji dvakrát denně. Častější odsávání totiž zbytečně dráždí sliznici a dítě je potom náchylnější k infekcím. Přehánět byste to neměli ani s nosními kapkami, u kterých lékaři nedoporučují užívání delší než pět dní.

Video: Jak funguje odsávačka hlenů

Chladný vzduch a pozor na dehydrataci

Vzduch v místnosti, kde dítě spí, by měl být chladnější. Klidně při spaní miminku pootevřete okno, ale nezapomeňte ho dobře obléknout, aby mu nebyla zima. Případně vzduch v místnosti můžete zvlhčit mokrým ručníkem přehozený přes topení (v zimě). Dobrou službu vám udělá také zvhlčovač vzduchu.

Ulevit kojenci můžete také tak, že mu podložíte matraci v dětské postýlce, aby spal na šikmé ploše s vyvýšenou hlavou.

Kdy s rýmou vyrazit k lékaři

Pokud má kojenec rýmu poprvé a máte obavy, jak ji zvládnete, určitě neuděláte chybu, když vyrazíte k lékaři, který miminko zkontroluje a poradí vám, co máte dělat. V případě, že miminko má obtíže, kdy se mu špatně saje nebo kašle, s návštěvou pediatra rovněž neotálejte.

Sledujte také, kolik mléka a tekutin miminko vypije. Tím, že rýma může dítěti způsobit problémy se sáním, mohlo by se stát, že bude dehydratované. Mezi příznaky odvodnění patří apatie, suchá pokožka, ale také spavost a suché plenky. Dehydratace je u kojenců nebezpečná, proto ji rozhodně nepodceňujte a miminko pečlivě sledujte.

První rýma u kojenců. Víte, co máte dělat?

Jak rýmě u kojenců předcházet

Snažte se kojence nevystavovat velkým teplotním rozdílům a také ho dobře a přiměřeně oblékejte. Pokud jste venku na procházce a miminko je teple oblečené, nezdržujte se ve vyhřátých prostorách zbytečně dlouho, případně miminko rozbalte z deky nebo fusaku.

Smrkání ještě před prvním rokem?

I když vám na to miminko může připadat ještě malé, odborníci se shodují v tom, že čím dříve dítě naučíte smrkat, tím lépe. S výukou doporučují mnozí začít již v osmi měsících dítěte.

Pediatrička MUDr. Ruth Adamová například tvrdí: „Kupodivu velmi dobře se učí smrkat dítě mezi 8. a 10. měsícem věku, kdy se hodně ,opičí‘. Když tento příznivý věk propásneme (většinou končí kolem 1. roku), nastává pak obvykle problém, protože batolata už tak poddajná nejsou a v řadě případů dělají pravý opak toho, co po nich chceme…“ Tématu smrkání se podrobněji věnujeme v článku s názvem Čas na smrkání.

Může miminko s rýmou na procházku?

Pokud miminko nemá žádné další potíže, tak na kratší procházku na čerstvý vzduch klidně vyrazte. Dítěti se bude venku lépe dýchat. Jen ho nezapomeňte dobře obléknout a vyvarujte se kontaktu s dalšími lidmi, například v obchodě. Taková zdravotní vycházka v parku však může malému drobečkovi jen prospět.

Témata: Kojenec, Miminko, Děti a nemoci, Nemoc, Dětské nemoci, Rýma, Nos, Matrace, Pediatrička, Ruth, Děti, Sání, Mořská voda, Čas na smrkání, Rým, Spavost, Odsávačka, Procházka, APA
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Vzteká se, válí se po zemi a řve? Víme, jak reagovat
Brožová Lenka
Batole
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
7 věcí, které s dětmi musíte zažít o adventu
Víchová Tereza
Advent