Maminka.czNovorozenec

Rýma u miminka - stejný problém jako u mužů?

18. 10. 2011
Rýma u miminka - stejný problém jako u mužů?
Nejhorší mužská choroba? Rýmička!:) Oblíbený žert na účet silnějšího pohlaví. Pokud stejný problém postihne vaše miminko, je už závažnost situace oprávněnější. I obyčejná rýma pro něj může znamenat velmi vážné riziko, zvláště pokud se přidají bakterie a zánět se rozšíří na další orgány.

Jak miminku pomoci?

Jako účinná pomoc při kojenecké rýmě se nabízí čištění hlenů k tomu určenou odsávačkou – používá se tehdy, když miminko nemůže kvůli zahlenění dýchat. K vytírání nebo vyplachování nosu lze používat isotonický roztok mořské vody či Vincentky – nosní sprej, který dostanete běžně v lékárně. Můžete použít i nosní kapky určené pro kojence.

Jak správně používat odsávačku?

Odsávačku musíte miminku zavést hlouběji do nosu (cca 2cm), souběžně s dolní stěnou nosu (ne směrem nahoru, jak si mnozí rodiče myslí). Nesmíte ji však zasunout příliš hluboko – do hrtanu, v takovém případě hrozí poranění. Důležité je zajistit stabilní polohu dítěte. Tip: klekněte si nad dítě a zlehka mu koleny přidržte ručičky, aby se nebránilo, a vy jste měli volné obě ruce. Působí to možná trochu drasticky, ale je to účinné a s ohledem na miminko i bezpečné. K tomuto řešení samozřejmě přistupujte, pokud není doma třeba tatínek, který by vám miminko přidržel.

Další opatření

Matraci v dětské postýlce podložte tak, aby miminko s rýmou spalo na šikmé ploše s vyvýšenou hlavou. Nezapomeňte, že do dvou let se polštář nepoužívá!. Lepšímu dýchání pomůže zvlhčování prostředí domácnosti zvlhčovačem vzduchu nebo mokrými plenami, přehozenými přes radiátor.

Dávejte také pozor, kolik mléka a tekutin miminko vypije. Ztížené dýchání a nemožnost nadechnout se ústy během sání spolu s ostatními příznaky může způsobit nechutenství nebo neschopnost se dostatečně napít a to by mohlo vést k dehydrataci. Příznaky odvodnění jsou: suché pleny, apatie, spavost, suchá pokožka. Pokud máte podezření, že miminko trpí těmito symptomy, navštivte okamžitě svého dětského lékaře. Dehydratace je u kojenců velmi nebezpečná, proto mu raději poskytujte více tekutin (např. převařenou kojeneckou vodu po lžičkách).

ČTĚTE TAKÉ: Vaše Adéla: Kolik vrstev obléct miminku?

Jaké mohou nastat komplikace?

Častým problémem je rychlé rozšíření zánětu do dolních cest dýchacích a vysoká pravděpodobnost dalších komplikací. Oslabený organizmus je náchylnější k infekcím, jako je zánět středního ucha atd. Proto je mimořádně důležité, aby dítě mělo čistý nos bez hlenů.

Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Batole, Účinná pomoc, Rýma, Vysoká pravděpodobnost, Jak, Nosní sprej, Mimi, Ztížené dýchání, Rým, Ostatní příznak, Muž, Stejný problém, Suchá pokožka

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po

Horoskopy

Váhy Milé Váhy, nepodceňujte své profesní schopnosti. Potřebujete pouze motivaci. Zkuste se někde inspirovat…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alan, Alen, Smil

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné