Maminka.czNovorozenec

Rýma u miminka - stejný problém jako u mužů?

Nejhorší mužská choroba? Rýmička!:) Oblíbený žert na účet silnějšího pohlaví. Pokud stejný problém postihne vaše miminko, je už závažnost situace oprávněnější. I obyčejná rýma pro něj může znamenat velmi vážné riziko, zvláště pokud se přidají bakterie a zánět se rozšíří na další orgány.
18. 10. 2011
Rýma u miminka - stejný problém jako u mužů?

Jak miminku pomoci?

Jako účinná pomoc při kojenecké rýmě se nabízí čištění hlenů k tomu určenou odsávačkou – používá se tehdy, když miminko nemůže kvůli zahlenění dýchat. K vytírání nebo vyplachování nosu lze používat isotonický roztok mořské vody či Vincentky – nosní sprej, který dostanete běžně v lékárně. Můžete použít i nosní kapky určené pro kojence.

Jak správně používat odsávačku?

Odsávačku musíte miminku zavést hlouběji do nosu (cca 2cm), souběžně s dolní stěnou nosu (ne směrem nahoru, jak si mnozí rodiče myslí). Nesmíte ji však zasunout příliš hluboko – do hrtanu, v takovém případě hrozí poranění. Důležité je zajistit stabilní polohu dítěte. Tip: klekněte si nad dítě a zlehka mu koleny přidržte ručičky, aby se nebránilo, a vy jste měli volné obě ruce. Působí to možná trochu drasticky, ale je to účinné a s ohledem na miminko i bezpečné. K tomuto řešení samozřejmě přistupujte, pokud není doma třeba tatínek, který by vám miminko přidržel.

Další opatření

Matraci v dětské postýlce podložte tak, aby miminko s rýmou spalo na šikmé ploše s vyvýšenou hlavou. Nezapomeňte, že do dvou let se polštář nepoužívá!. Lepšímu dýchání pomůže zvlhčování prostředí domácnosti zvlhčovačem vzduchu nebo mokrými plenami, přehozenými přes radiátor.

Dávejte také pozor, kolik mléka a tekutin miminko vypije. Ztížené dýchání a nemožnost nadechnout se ústy během sání spolu s ostatními příznaky může způsobit nechutenství nebo neschopnost se dostatečně napít a to by mohlo vést k dehydrataci. Příznaky odvodnění jsou: suché pleny, apatie, spavost, suchá pokožka. Pokud máte podezření, že miminko trpí těmito symptomy, navštivte okamžitě svého dětského lékaře. Dehydratace je u kojenců velmi nebezpečná, proto mu raději poskytujte více tekutin (např. převařenou kojeneckou vodu po lžičkách).

ČTĚTE TAKÉ: Vaše Adéla: Kolik vrstev obléct miminku?

Jaké mohou nastat komplikace?

Častým problémem je rychlé rozšíření zánětu do dolních cest dýchacích a vysoká pravděpodobnost dalších komplikací. Oslabený organizmus je náchylnější k infekcím, jako je zánět středního ucha atd. Proto je mimořádně důležité, aby dítě mělo čistý nos bez hlenů.

Témata: Děti, Zdraví, Kojenec, Novorozenec, Batole, Vysoká pravděpodobnost, Stejný problém, Muž, Ztížené dýchání, Rýma, Ostatní příznak
Mohlo by vás zajímat
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců
Maminka vydává pohádkovou knížku plnou krásných ilustrací Pohádky od Maminky
Gelové kapsle na praní do děských rukou nepatří. Děti nevidí rozdíl
Chodí k vašim dětem zoubková víla? Děti milují fantazii a imaginaci

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu