[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Podzim už se přihlásil o slovo a sychravé počasí, vlhko a velmi chladná rána jsou neklamným znamením, že nejrůznější virózy, nachlazení, kašel a rýma, na nás budou útočit ze všech stran. Kromě teplého oblečení a vitaminů máme ještě další výborný tip, jak se na podzimní a zimní choroby připravit – pořiďte si domů rýmovník.
Mexický eukalyptus, molice nebo kubánské oregano, tak se rovněž říká rýmovníku, který se do celého světa rozšířil z Austrálie. Ve volné přírodě rostliny dosahují výšky až jednoho metru a květy bývají bílorůžové nafialovělé nebo světle modré.
Rýmovník je léčivá bylinka (vzhledem vám možná bude nejvíce připomínat hluchavku) s protizánětlivými a protiplísňovými účinky, která se využívá zejména při rýmě, kašli, nachlazení nebo bolesti v krku. Posloužit ale může také jako přírodní repelent a odpuzovač hmyzu nebo k osvěžení „přetopeného“ nebo „vydýchaného“ vzduchu ve vnitřních prostorech.
Má úžasně svěží aroma (voní jako máta, meduňka a kafr dohromady) a už jen pár lístků této téměř zázračné rostlinky dokáže pročistit a uvolnit dutiny a ulevit při onemocněních dýchacích cest. Stačí je promnout v ruce, vonné silice se hned uvolní. Listy jsou dužnaté, jelikož se v nich ukládá voda a porostlé velmi jemnými stříbrnými chloupky.
Jak vyplývá ze samotného názvu, rýmovník poslouží jako pomocník při léčbě (také ale jako prevence) rýmy. Zklidňuje zduřelou nosní sliznici a jeho aroma uvolní ucpaný nos. Obsahuje totiž složky, které podporují vylučování hlenu. Zmírní rovněž nepříjemné bolesti a škrábání v krku.
Při kašli, rýmě a nachlazení je nejjednodušším způsobem inhalovat aromatické látky z listů, a to tak, že lístky rozlámete nebo promnete v ruce a vdechujete silice, které se okamžitě uvolní. Nebo můžete šťávu, vytékající z rozlomených lístků, opatrně rozetřít přímo pod nos a vdechovat. Alergikům a astmatikům se bude lépe dýchat, když pár lístků vloží do misky s vodou a tu položí na topení v místnosti, kde pobývají nebo spí. Odvar z rýmovníku lze rovněž přidat do aromalampy.
Pokud vás trápí horečka, migréna nebo bolest hlavy, vyzkoušejte odvar ze dvou lístků rýmovníku a 300 ml vody. Popíjení odvaru uleví také při zánětu průdušek, bolestech žaludku, problémech se žlučníkem nebo vysokém krevním tlaku.
Výluh z rýmovníku pomáhá léčit drobné rány na kůži, oděrky, záděry u nehtů, uleví při malých popáleninách a podporuje hojení čerstvých jizev. Rýmovník pokožku výrazně zklidňuje, zmírňuje zarudnutí a svědění, pomáhá při ekzémech nebo lupénce.
Rýmovník obsahuje velké množství vitaminů (zejména C, E a A), minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, jako jsou například omega-6 mastné kyseliny. Můžete ho používat k inhalaci, připravit z něj čaj, smoothie, sirup nebo mast.
Rýmovník ale využijete i v kuchyni, jako koření k dochucování polévek nebo masitých pokrmů, kterým dodá jemnou příchuť oregana a šalvěje. Bylo prokázáno, že některé z látek, obsažených v rýmovníku, mají mírně sedativní účinky, proto se čaj z rýmovníku doporučuje lidem, kteří jsou ve velkém stresu, trpí úzkostmi nebo je trápí potíže s nespavostí.
30 lístků rýmovníku
1 kg cukru krupice
1 litr vody
1 citron
Citron oloupejte a nakrájejte na tenké plátky, přidejte listky rýmovníku a vše zalijte vroucí vodou. Zakryjte a nechte alespoň 48 hodin louhovat. Nálev poté sceďte, přidejte cukr, promíchejte a za mírného varu svařte do hustoty sirupu. Ještě horkým naplňte sklenice, zavíčkujte a skladujte v chladu.
5 listů rýmovníku
500 ml vody
Rýmovníkové lístky rozlámejte a vhoďte do konvice, spařte horkou (nikoli vroucí) vodou a nechte asi 10 minut louhovat. Pak sceďte, přidejte lžičku medu a můžete podávat.
25 listů rýmovníku
200 g tuku (například kokosový olej nebo obyčejné sádlo)
Tuk na mírném ohni rozehřejte a přidejte do něj čerstvé natrhané listy rýmovníku. Na velmi mírném plameni udržujte stálou teplotu směsi a nechte zhruba dvě hodiny louhovat, občas promíchejte. Poté odstavte a nechte vychladnout. Do druhého dne uskladněte mast v lednici, druhý den celý proces se zahříváním ještě jednou zopakujte. Pak nechte částečně vychladnout, přeceďte a mast slijte do skleniček nebo jiných připravených nádob. Uchovávejte v chladu.
10 listů rýmovníku
1 čajovou lžičku himálajské soli
Listy rýmovníku rozdrťte společně se solí, zalijte horkou, předem převařenou vodou, a nechte asi 15 minut louhovat. Pak směs přeceďte přes plátýnko a nechte vychladnout. Kapky přelijte do skleničky s nosním aplikátorem a můžete používat.
30 listů rýmovníku
500 ml kvalitního rostlinného oleje
Listy rýmovníku opláchněte ve studené vodě a nechte je uschnout. Poté jich co nejvíce naskládejte do čisté a suché sklenice a zalijte olejem, aby byly všechny úplně ponořené. Sklenici dobře uzavřete a nechte rýmovníkové listy louhovat tři až čtyři týdny. Poté vše přeceďte a je hotovo.