Maminka.czSlavní rodiče

S dětmi bez tatínků

Šárka Schmidtová 3.  8.  2009
S dětmi bez tatínků
Jste také svobodná matka? Ano? A že vám to vůbec nevadí? Nejste sama, svobodných matek je dnes pomalu víc než těch provdaných. A ani celebrity nezůstaly pozadu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Být svobodnou matkou bylo po dlouhá staletí neskutečnou hanbou. Ačkoli do Marie – která ovšem byla za Josefa provdaná – vstoupil Duch svatý, ženám, kterým začalo růst břicho a nebyly zaštítěny manželstvím, hrozila přinejmenším potupa, pokud už ne smrt na hranici. Podle slov knihy Genesis (Gn 1,27) teprve muž a žena dělají dohromady člověka, „neboť muž a žena jsou jedno tělo“, tedy lidská bytost je úplná jen v manželství. Takže svobodná těhotná žena se v dobách minulých zpronevěřila nejen tím, že se dala muži mimo svazek manželství a dokonce si dovolila s ním počít dítě, ale protivila se i Bohu… Ještě tak před padesáti lety se na svobodnou matku pohlíželo svrchu a bylo by jí málo platné, kdyby s otcem svého dítěte žila, protože tak jako tak bylo ono dítě zplozeno v hříchu. Během „rozvinutého“ socialismu se sice stát o svobodné matky začal starat a přiznával jim všemožné úlevy a příplatky, takže bylo výhodné neprovdat se, ale ještě pořád tady byl strach z ostudy charakterizovaný příznačnou větou „co by tomu řekli lidi“.

Ovšem stačilo pár desítek let a být svobodnou matkou se stalo tak trochu módou. Mladí lidé dávají najevo pohrdání svazkem manželským a dokládají to mnoha důvody, jako je majetek, touha po svobodě, nechuť se nadosmrti vázat, soužití na zkoušku… nebo tvrdí, že je to zkrátka trend. Co je k tomu vede doopravdy, ale často zamlčí. Nevdávají se ani celebrity, lidé, kteří jsou dennodenně na očích veřejnosti, a nám nepřísluší, abychom po jejich důvodech pátrali. Tak se aspoň podívejme, kdo mezi ně patří.

Jméno po tátovi

Jedinou nepříjemností těhotných neprovdaných žen je – pokud to chtějí, a to ony většinou ano – dojít na matriku ruku v ruce s otcem svého nenarozeného dítěte a požádat, aby se jejich miminko jmenovalo po svém tatínkovi. Jinak by automaticky dostalo příjmení po ženě, která ho porodila. A když je dětí víc, pak tam musí dokonce několikrát. Zdá se, že by bylo jednodušší dojít na úřad jen jednou, vzít dva svědky, podepsat se a dostat oddací list. Ale přesto se tak často neděje. Třeba Linda Rybová má s Davidem Prachařem už tři děti, Rozálii, Josefínu a Františka, ale pravděpodobně se za něj v nejbližší době neprovdá. Někdy je ale svoboda spíš přáním muže než ženy, jako v případě světoznámého fotografa Jana Saudka. Jeho partnerka Pavlína Hodková už mu porodila dvě děti, Matěje a Annu Marii. Přestože se kdysi nechal slyšet, že se s ní ožení, až se stane mámou jeho dítěte, děti jsou na světě už dvě a tatínek se do chomoutu nijak nehrne. „Možná až po tom třetím!“ směje se Pavlína.

Druhé dítě v pořadí – a své třetí – svému partnerovi Pavlu Šporclovi porodí koncem léta herečka Bára Kodetová. K Lily a Violetě přibude tedy ještě jeden špuntík, ale jak se zdá, vdavkami se Bára nijak netrápí. Ovšem málokdo má na naši bývalou miss Pavlínu Babůrkovou, která porodila za svobodna už pět dětí! Nejprve měla s jistým podnikatelem Honzíka a pak se pustila do „výroby“ dětí s Petrem Kratochvílem. Povedly se jim čtyři: Pavlík, Petr, Ilonka a Julinka. Neuvěřitelné! A prý budou pokračovat! Nedávno porodila holčičku Mínu modelka Tereza Maxová, která se zatím za jejího otce Dominika Buraka odmítla vdát. „Uvidíme časem, jednou mi to zatím stačilo…“ prohlásila. A co za velkou louží? Například Jamie Lynn Spearsová, mladší sestra Britney Spearsové, otěhotněla už v šestnácti letech. Otcem její dnes roční dcery Maddie Briann Aldridgeové je Casey Aldridge, její dlouholetý přítel, kterému v době, kdy otěhotněla, bylo osmnáct. Jamiino těhotenství ohrozilo natáčení v Americe populárního seriálu Zoey 101, protože byla jeho hlavní představitelkou. Jamie Lynn a Casey jsou snoubenci, ale ke svatbě se, zdá se, zatím neschyluje.

K čemu ten papír?

Nedávno porodila své první dítě, syna Lucase, moderátorka Lucie Borhyová. Zlé jazyky tvrdí, že jeho tatínkovi, který je Řek, se do ženění nechce, kdoví. Nejdříve měla být svatba po porodu, teď je odložena na neurčito. Jak je vidět, i cizí státní příslušníci jsou raději svobodní a co teprve pěkní muži!

Neprovdaná je i herečka Ivana Chýlková, která má s Janem Krausem devítiletého syna Jáchyma. Nějaký čas se čekalo na rozvod Jana Krause a pak zřejmě došli partneři k názoru, že ještě počkají. Nebo že je to zbytečné? Do hlavy jim nevidíme. Mimochodem, malý Kraus po své první roli ve filmu Svatba na bitevním poli „překvapivě“ prohlásil: „Já chci být taky hercem!“ Žádný papír nemá ani herečka Michaela Maurerová, která nedávno svému partnerovi Milanu Kožíškovi porodila dvojčátka. Bylo pro ni přednější mít s mužem, kterého miluje a se kterým spojila svůj život, děti než oddací list. Ten může prý přijít na řadu později. Teď má dost starostí se svými ratolestmi.

Pořádný kolotoč právě teď zažívá modelka a už i herečka Iva Kubelková, které dávají čtyřletá Natálka a dvouměsíční Karolínka zabrat. „Ale svatba mě také nechává klidnou. Jsou věci, které jsou mnohem důležitější než oddací list,“ říká. Vdávat se nehodlá ani Michaela Maláčová, která svému bohatému partnerovi, Zdeňku Bakalovi, porodila nedávno už třetí dítě, i tentokrát s exotickým jménem. A tak k Anabel a Aronovi přibyl druhý syn, Aram. Svoji zatím nejsou, a také zřejmě nikdy nebudou, ani filmové hvězdy Johnny Depp a jeho partnerka Vanessa Paradis. Pro Johnnyho není posvěcení jejich svazku důležité, větší váhu přikládá rodinné pohodě a dobré výchově dětí, devítileté dcerky Lily-Rose a šestiletého Jacka. Proto také nechce, aby děti vyrůstaly v Americe a „drží“ je na příjemném francouzském venkově. Papír nepotřebovala ke svému vztahu ani herečka Cynthia Nixonová ze seriálu Sex ve městě, která měla celá léta dokonale spořádaný milostný život s profesorem angličtiny Dannym Mozesem, s nímž se znala už od střední školy. Žila s ním celých patnáct let a má s ním dvě děti. Ze dne na den ho opustila a přiznala se k lesbické orientaci. Teď má ve své ložnici Christine Marinoniovou, ženu, která je prý „vzdělávací aktivistkou“. Co to tak asi je…

Dítě bez otce

Některé ženy sice k děťátku přijdou z lásky, ale kde jí je později konec. Anebo jim jednoduše dotyčný lhal, odříkávaje naučenou větu: „To víš, miláčku, že se rozvedu, až… až.“ Když zjistily, že k tomu možná nikdy nedojde, odešly od něho samy. K těm patří například herečka pražského divadla Ypsilon, kterou proslavil seriál Rodinná pouta, Markéta Plánková. „S miminkem jsme počítali, ale až později. Přišlo o rok dřív, než mělo přijít, a najednou se všechno zbortilo jako domeček z karet, protože pán neměl svoje záležitosti vyřešené…“ říká o svém vztahu s Martinem Štolpou, otcem své malé Marie Anety. Respektive říkala, že dnes už se o něm nechce bavit vůbec, protože malou viděl naposledy, když jí bylo pět měsíců… a víc netřeba dodávat. Svobodnou matkou je také herečka Jitka Asterová; otec jejích dětí tak nějak zmizel v propadlišti dějin. Ale Jitka je šťastná, že Adama a Annu má. Dcerka, které je už patnáct let, občas doprovází svoji maminku i na večírky.

Děti „bez otce“ se rodí i v Hollywoodu. Americká herečka Minnie Driverová v září 2008 porodila syna Henryho Story Drivera. Nikdy nezveřejnila identitu otce dítěte. Kate Moss má šestiletou dceru Lilu Grace Moss, s jejím otcem Jeffersonem Hackem se záhy rozešla a začala randit s Petem Dohertym, s nímž byla dokonce zasnoubená, ale ze svatby nakonec sešlo.

A pak jsou tady lesbické páry, o nichž se mluví až v posledních letech... Například taková Jodie Fosterová, která má dva syny školou povinné, Kita a Charlese. Kde k nim přišla, je trochu záhadou... Fosterová otcovu identitu tají, oba chlapci však mají příjmení Foster i Bernard, po maminčině expartnerce Cydney. Zajímavý příběh se váže ke známému páru Linda Finková a Richard Genzer. Ti dva neměli v úmyslu se brát, ačkoli už měli doma malou Viktorku. A tak jim svatbu zorganizovali přátelé Hana Zagorová se Štefanem Margitou, a to přímo před televizními kamerami!

Témata: Slavní rodiče, Časopis Maminka, Johnny Depp, Iva Kubelková, Cynthia Nixon, Britney Spears, Kate Moss, Vanessa Paradis, Michaela Maurerová, Milostný život, Markéta Plánková, Jan Kraus, Lily-Rose, Lidská bytost, Britney, Zajímavý příběh, Nixon, Aram, Doba minulá, Aron, David Prachař, Aster, Vanessa, Minnie
Mohlo by vás zajímat