Maminka.czZdraví

S dětmi do sauny? Určitě! Budou odolnější proti nachlazení a lépe spát!

1. 11. 2018
S dětmi do sauny? Určitě! Budou odolnější proti nachlazení a lépe spát!
Sauna je skvělý prostředek k posílení imunity a detoxikaci organismu. Navíc dělá dobře nervovému systému a zlepšuje náladu. A platí to pro dospělé i děti. Kolem saunování nejmenších ovšem stále koluje řada polopravd a mýtů, tak jak to tedy skutečně je? Zde máte rady a doporučení odborníků.

Saunování jako jeden ze způsobů, jak udržet organismus v dobré kondici, je oblíbené již celá staletí a v současnosti, zejména díky speciálním novinkám, jako jsou používání vonných esencí nebo organizování zážitkových ceremoniálů, se stává ještě populárnější a propadá mu čím dál více lidí.

Pokud chodíte rádi prohřívat své tělo do sauny a chcete si tyto příjemné chvíle užít se svými nejbližšími, není důvod, proč nevzít své ratolesti s sebou. Jen je třeba myslet na několik pravidel a zásad, které je potřeba v případě prcků dodržet, abyste jim spíše neublížili a saunování jim neznechutili. Jak na to, aby měly děti z pobytu v sauně hezký zážitek?

Klidně i s kojencem

Ano, ale velmi opatrně a jen se zcela zdravým. I u nás již najdete saunová centra a kluby, které umožňují saunování už tříměsíčních kojenců. I pro ně je pobyt v sauně vhodný a pomáhá jako prevence pro posílení imunity. Pro děti do tří let se však příliš nedoporučují veřejné sauny. Nejlepší variantou je pro ně domácí sauna. Pokud rodiče nemají tuto možnost, je vhodné, když se například domluví s dalšími rodiči a objednají si privátní saunu jen pro sebe a své děti.

Klepněte pro větší obrázek

Teprve ve věku před nástupem do mateřské školky, tedy okolo tří let, jsou děti schopné reagovat na neobvyklé prostředí sauny, sdělit své pocity a lépe zvládají horko. Pokud už máte doma předškoláka a chystáte se navštívit saunové centrum, nejprve se ujistěte, zda vámi vybrané zařízení povoluje návštěvu dětí. Některá totiž umožňují vstup s dětmi pouze v určitých časech, jiná zase povolují například vstup až od 12 let.

Příjemným trendem je, že dnes již najdete i mateřské školky, které docházejí s dětmi jednou týdně do sauny, což je ze zdravotního hlediska ideální interval. Pozitivní účinky pravidelného saunování se začnou projevovat zhruba po měsíci pravidelných návštěv. Děti budou mít silnější imunitní systém, zlepší se u nich chuť k jídlu, budou klidnější a psychicky v lepší pohodě. Pobyt v sauně není vhodný pouze pro jedince s problémy s krevním oběhem, vysokým krevním tlakem, nemocnými ledvinami nebo játry nebo vážnými kožními chorobami.

Otužujte děti a vyhnete se nachlazení

Hlídejte teplotu a ochlazujte zvolna

Hlavně s mladšími potomky vybírejte místa s nižší teplotou. Pro děti jsou ideální sauny a prohřívárny s teplotou do 65 až 75 °C a pobývat v nich kratší dobu, než jsme zvyklí my, dospělí. U malých dětí doporučují odborníci saunovat maximálně tři minuty, jednou týdně a postupně čas prodlužovat. Také u starších by ale neměl pobyt v sauně trvat více než šest až osm minut. Teprve desetiletý potomek se fyziologicky přibližuje stavu dospělého, u kterého je optimální délka prohřívání deset až patnáct minut.

Specifická pravidla platí také při procesu ochlazování těla, které by mělo být velmi pozvolné. Pro batolata je nejlepší ochlazení v náručí maminky pod sprchou a spíše vlažnou vodou. Ke sprchování podle Kneippa postačí vlažná voda a poté krátký postřik trupu a končetin studenou vodou. Určitě se vyhněte ochlazení hlavy a zátylku dítěte, rovněž je pro něj nevhodné skákání do ledového bazénku a zchlazení pod vědrem. Zatímco dospělí by měli cyklus prohřátí a ochlazení absolvovat alespoň třikrát, dětem stačí jediné prohřátí a osprchování. Na závěr saunovacího procesu je velice důležitý odpočinek. Dítě dobře osušte, zabalte do suchého prostěradla nebo osušky, případně ještě deky, aby neprochladlo, a dbejte na to, aby dostatečně pilo. Doplnění tekutin je zcela zásadní, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Nechte ho aspoň dvacet minut odpočívat.

Zábavné ceremoniály

Spousta malých dětí má nejdříve z pobytu v sauně obavy, mohou být nervózní a neklidné. Je to naprosto přirozené, vždyť je berete do horké a tmavé místnosti, kde je nutíte několik minut v klidu sedět a být potichu. Z toho důvodu je vždy lepší začít pod „dohledem“ odborníků, kteří mají se saunováním prcků zkušenosti a dokáží jim začátky zpříjemnit, zbavit je strachu a nejistoty, rozptýlit je. Existuje celá řada center, kde provozují dětské saunování zábavnými a hravými formami, stačí si vybrat. Hodně oblíbené jsou hrané ceremoniály s příběhem, kdy saunový mistr v kostýmu nebo převleku děti pobaví, povídá si s nimi a předvádí různé triky s ručníkem. To se pak mrňousům nechce ven! Saunové rituály již mají vybudovanou tradici v případě saunování dospělých, nyní se nově objevují také ty, které jsou určené speciálně těm nejmenším.

Do sauny za pohádkou

Unikátní novinku pro rodiče s dětmi představuje aktuálně Aquapalace Praha. V Perníkové chaloupce, která byla vůbec první saunou v České republice určenou speciálně nejmenším, jsou dětem každou sobotu a neděli předčítány pohádky. Kromě kouzelných příběhů se v příjemně vyhřátém prostoru a hravou formou dozvědí, proč je saunování zdravé, jaké výhody přináší a další zajímavosti z oblasti prohřívání. „Saunování od raného věku pomáhá vybudovat silný imunitní systém, děti jsou pak méně nemocné. I když je zdravé dítě přáním každého rodiče, o saunování, které k pevnému zdraví jejich ratolesti může výrazně přispět, toho rodiče většinou vědí velmi málo, někdy ani netuší, že je pro děti vhodné. Proto jsme přišli se čtením pohádek, které děti baví a zároveň je i jejich rodiče vzdělává,“ říká Petra Tyrpeklová, manažerka SPA & Wellness Aquapalace Praha.

Otužovat se mohou i miminka. Posílíte jejich imunitu i chuť k jídlu
Sauna v těhotenství: ano nebo ne?
Imunita u dětí: Jak ji budovat a zlepšit

 

 

Témata: Děti, Zdraví, Péče o dítě a jeho výchova, Krevní oběh, Krátká doba, Celé století, Zábavná forma, Nervový systém, Studená voda, Nejlepší varianta, Saunování, Dobrá kondice, Pravidelná návštěva, Kouzelný příběh, Pevné zdraví, Pozitivní účinek, Praha, Hravá forma, Dospělí, Hezký zážitek, Nachlazení, Detoxikace, Pravidelné saunování, Ledový bazének, Pobyt

Mohlo by vás zajímat
Šikanu dcery zavinila třídní učitelka! Vyhlašovala koktu týdne a podobně
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Jak zvládnout dítě s ADHD a jak se děti s touto diagnózou projevují?

Horoskopy

Střelec Sen o velkém úspěchu se může klidně splnit, stačí na něm jen pilně pracovat. Nespoléhejte pouze na své…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ctirad, Česlav, Ctislav

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu