Maminka.czŠkolák

S dětmi na vodu? Ano, ale bezpečně

Barbora Neubergerová 6.  8.  2015
S dětmi na vodu? Ano, ale bezpečně
Léto láká ke sjíždění českých řek i řadu rodičů s malými dětmi. Jak se správně vybavit na říční dobrodružství? A čeho se raději na řece vyvarovat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Počasí přeje vodním hrátkám, méně však vzhledem ke stavu vody přeje vodákům. Této oblíbené kratochvíle se nemusíte vzdávat ani s batolaty. S kojenci to asi nebude to pravé. Na kojence se obtížně shání plovací vesty a helmy. A těmi by děti měly být vybaveni povinně. 

„Při vybírání sjízdnosti řek je dobré se inspirovat weby, které přinášejí informace o stavu vody v korytech českých řek. Jen tak možné předejít zklamání v podobě toho, že rodina dorazí k řece, která nebude vhledem k množství vody v korytu sjízdná,“ radí úvodem Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů.

Co si vzít na sebe

Pokud máte vybranou řeku, je třeba se na vodu řádně vybavit. Pravidlem číslo jedna je, že součástí výbavy na vodu je záchranná plovací vesta a helma. Helmu doporučujeme dětem vždy, a dospělým na jezech a od obtížnosti řeky WW2 výše.

„Mnozí rodiče dítěti chrání hlavu helmou cyklistickou, to ale je pouze nouzové řešení. Vodácká helma se od cyklistické liší zejména v tom, že vodácká helma je konstruovaná tak, že vydrží opakované nárazy na hlavu, zatímco helma cyklistická bezpečně vydrží pouze jeden náraz,“ vysvětluje Pavel Šálek.

Záchranná plovací vesta je dalším povinným bezpečnostním prvkem na vodě. A to zejména u malých dětí, které mohou mít problémy s plaváním. „Záchranná vesta dítě chrání nejen před utonutím, ale i před teplotním šokem z náhlého ochlazení po pádu do vody. Dítě, zejména pokud není dobrý plavec, má ve vestě i velkou psychickou podporu a ztrácí strach z vody, který je někdy až přehnaný,“ doplňuje vodák.

K výbavě by mělo patřit i vhodné oblečení. Zkušení vodáci používají buď neoprenové oblečení, či alespoň tzv. hydro skládající se ze šusťákových kalhot a bund. V době vysokých letních teplot ale toto není úplně nutné. Co však nutností zůstává, je správná obuv. „Boty by měly být pevné s pevnou podrážkou. Sandály a boty typu crocss, které z nohy snadno sklouznou a uplavou, jsou zcela nevhodné. Nezapomeňte, že říční dno může skrývat řadu nebezpečí v podobě ostrých kamenů, střepů a podobně a boty jsou tím, co nohu musí ochránit,“ doplňuje Pavel Šálek

Čeho se vyvarovat

Někteří rodiče ve strachu o svého potomka hledají způsob, jak ho v lodi ochránit. Mnohdy ale volí zcela nesprávné metody. Chybou je například dítě ve strachu z vypadnutí, do lodi přivázat. Převrácená loď, ve které je dítě uvázané, se snadno může stát pastí, ze které se dítě nedostane. „Právě proto má mít dítě plovací vestu, aby v případě kolize, bylo v bezpečí,“ komentuje Pavel Šálek. Chybou je i přivazování lodí k sobě navzájem.

Dalším chybným krokem ze strany dospělých je přeceňování sil. „Mnoho rodičů ve snaze dítěti zpříjemnit prázdniny silným zážitkem vybírá řeky, či jejich úseky, na které nestačí svými silami ani zkušenostmi, což se může stát osudným. I české řeky mají mnoho velmi nebezpečných jezů a dalších míst, před kterými je nutné mít respekt. V takovém případě je lepší místo obejít a loď přenést, než riskovat životy,“ varuje Pavel Šálek.

Specialitou mnohých českých vodáků je i popíjení alkoholu při sjezdu, a jak zkušenosti ukazují, alkoholu se nevyhýbají ani rodiče, kteří s sebou mají na vodě malé děti. „Alkohol je na řece velké zlo, které vede k agresivitě,  podceňování rizik a přeceňování vlastních sil. Mnoho neštěstí je způsobeno na řekách právě proto, že lidé byli pod jeho vlivem. Všechny, kteří na vodu chtějí spíš kvůli alkoholovému dýchánku, než kvůli vlastní vodě upozorňuji, že požití alkoholu je nejen nebezpečné, ale navíc na českých řekách může znamenat i udělení pokuty až ve výši do 100000 Kč od Státní plavební správy. Definuje to zákon o vnitrozemské plavbě.“ doplňuje Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů.

Témata: Kam s dětmi, Děti, Rodina, Předškolák, Praktické rady, Batole, Školák, Maminka cestuje, Dovolená s dětmi, ANO, Správná obuv, Helma, Nouzové řešení, Chybný krok, Teplotní šok, Šálek, Součást výbavy, Vodák, Neopren
Mohlo by vás zajímat
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie