Maminka.czŠkolák

S dětmi na vodu? Ano, ale bezpečně

6. 8. 2015
S dětmi na vodu? Ano, ale bezpečně
Léto láká ke sjíždění českých řek i řadu rodičů s malými dětmi. Jak se správně vybavit na říční dobrodružství? A čeho se raději na řece vyvarovat?

Počasí přeje vodním hrátkám, méně však vzhledem ke stavu vody přeje vodákům. Této oblíbené kratochvíle se nemusíte vzdávat ani s batolaty. S kojenci to asi nebude to pravé. Na kojence se obtížně shání plovací vesty a helmy. A těmi by děti měly být vybaveni povinně. 

„Při vybírání sjízdnosti řek je dobré se inspirovat weby, které přinášejí informace o stavu vody v korytech českých řek. Jen tak možné předejít zklamání v podobě toho, že rodina dorazí k řece, která nebude vhledem k množství vody v korytu sjízdná,“ radí úvodem Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů.

Co si vzít na sebe

Pokud máte vybranou řeku, je třeba se na vodu řádně vybavit. Pravidlem číslo jedna je, že součástí výbavy na vodu je záchranná plovací vesta a helma. Helmu doporučujeme dětem vždy, a dospělým na jezech a od obtížnosti řeky WW2 výše.

„Mnozí rodiče dítěti chrání hlavu helmou cyklistickou, to ale je pouze nouzové řešení. Vodácká helma se od cyklistické liší zejména v tom, že vodácká helma je konstruovaná tak, že vydrží opakované nárazy na hlavu, zatímco helma cyklistická bezpečně vydrží pouze jeden náraz,“ vysvětluje Pavel Šálek.

Záchranná plovací vesta je dalším povinným bezpečnostním prvkem na vodě. A to zejména u malých dětí, které mohou mít problémy s plaváním. „Záchranná vesta dítě chrání nejen před utonutím, ale i před teplotním šokem z náhlého ochlazení po pádu do vody. Dítě, zejména pokud není dobrý plavec, má ve vestě i velkou psychickou podporu a ztrácí strach z vody, který je někdy až přehnaný,“ doplňuje vodák.

K výbavě by mělo patřit i vhodné oblečení. Zkušení vodáci používají buď neoprenové oblečení, či alespoň tzv. hydro skládající se ze šusťákových kalhot a bund. V době vysokých letních teplot ale toto není úplně nutné. Co však nutností zůstává, je správná obuv. „Boty by měly být pevné s pevnou podrážkou. Sandály a boty typu crocss, které z nohy snadno sklouznou a uplavou, jsou zcela nevhodné. Nezapomeňte, že říční dno může skrývat řadu nebezpečí v podobě ostrých kamenů, střepů a podobně a boty jsou tím, co nohu musí ochránit,“ doplňuje Pavel Šálek

Čeho se vyvarovat

Někteří rodiče ve strachu o svého potomka hledají způsob, jak ho v lodi ochránit. Mnohdy ale volí zcela nesprávné metody. Chybou je například dítě ve strachu z vypadnutí, do lodi přivázat. Převrácená loď, ve které je dítě uvázané, se snadno může stát pastí, ze které se dítě nedostane. „Právě proto má mít dítě plovací vestu, aby v případě kolize, bylo v bezpečí,“ komentuje Pavel Šálek. Chybou je i přivazování lodí k sobě navzájem.

Dalším chybným krokem ze strany dospělých je přeceňování sil. „Mnoho rodičů ve snaze dítěti zpříjemnit prázdniny silným zážitkem vybírá řeky, či jejich úseky, na které nestačí svými silami ani zkušenostmi, což se může stát osudným. I české řeky mají mnoho velmi nebezpečných jezů a dalších míst, před kterými je nutné mít respekt. V takovém případě je lepší místo obejít a loď přenést, než riskovat životy,“ varuje Pavel Šálek.

Specialitou mnohých českých vodáků je i popíjení alkoholu při sjezdu, a jak zkušenosti ukazují, alkoholu se nevyhýbají ani rodiče, kteří s sebou mají na vodě malé děti. „Alkohol je na řece velké zlo, které vede k agresivitě,  podceňování rizik a přeceňování vlastních sil. Mnoho neštěstí je způsobeno na řekách právě proto, že lidé byli pod jeho vlivem. Všechny, kteří na vodu chtějí spíš kvůli alkoholovému dýchánku, než kvůli vlastní vodě upozorňuji, že požití alkoholu je nejen nebezpečné, ale navíc na českých řekách může znamenat i udělení pokuty až ve výši do 100000 Kč od Státní plavební správy. Definuje to zákon o vnitrozemské plavbě.“ doplňuje Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů.

Témata: Děti, Batole, Kam s dětmi, Předškolák, Praktické rady, Školák, Dovolená s dětmi, Rodina, Šálek, Neopren, Helma, Chybný krok, Správná obuv, Nouzové řešení, ANO, Teplotní šok

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Bláznivá letní láska: Málem jsem utekla od dětí a muže. Doteď se stydím
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta

Horoskopy

Kozoroh Stojíte jen kousek od spokojeného vztahu. Pokud na něm zapracujete, očekávejte nádherné letní dny, i…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Helena, Jelena, Ena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu