Maminka.czLéto s dětmi

S dětmi na vodu? Rozhodně, ale myslete na rizika. Kdy vzít ratolesti do lodi a na co všechno se připravit?

Simona Procházková 12.  7.  2022
Jste nadšení vodáci a chystáte se s dětmi na řeku? Do toho, na takové dobrodružství budete všichni dlouho vzpomínat. Ovšem aby byly vaše vzpomínky jen příjemné, je na místě dobře se na celou akci připravit a nepodcenit rizika. Co všechno je třeba nachystat si a mít s sebou, jakou řeku a jaký typ plavidla máte zvolit a čím můžete zabránit nehodám a úrazům? Poradíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Otázku, zda vzít děti na vodu, řeší o prázdninách spousta rodičů. Dopřejte jim úžasné zážitky na řece, nezapomeňte ale, že na prvním místě je jejich i vaše bezpečí a je nezbytné dodržovat některá pravidla. Voda je totiž živel, to je potřeba mít neustále na paměti a je třeba mít k ní velký respekt. 

VIDEO: Naučte děti základní techniku sebezáchrany ve vodě

Poprvé na lodi

Kdy je ideální vzít ratolesti poprvé na vodu, ať už v kanoi nebo na raftu? Odborníci a zkušení vodáci nedoporučují vyplouvat s dětmi, které ještě nechodí do školy. Takto malé ratolesti se obvykle nudí, jednoduše nevydrží sedět půl dne uprostřed lodi a koukat kolem. Příliš si takový výlet neužijí. A tím pádem ani vy, rodiče.

Asi bych nedoporučoval ani na klidnější vodu brát děti mladší šesti let. Zejména pokud člověk není zkušený vodák. Vezměte ty menší pádlovat na rybník. Dnes je ale také spousta pseudovodáků. Sednou si do raftu, zdá se jim, že se nic nemůže stát. Obvykle neřeší ani záchranné vesty, neznají rizika vody a s raftem se pustí i na splouvání těžších úseků nebo nebezpečných jezů. Raft se pak převrátí velmi snadno. Pamatujte, že děti, ale i dospělí patří na plavidlo vždy jen se záchrannou vestou, a to řádně upevněnou,“ zdůrazňuje Mgr. Jan Sedláček, vodní záchranář a soudní znalec v oboru BOZP, sport a vodní záchrana.

Nepřeceňujte síly a zbytečně neriskujte

Jak začít? Pro první výpravy volte nepříliš rychlé toky a kratší říční úseky, ať máte dost času na zastávky na břehu, aby se děti nasvačily nebo si pohrály a proběhly se. Před premiérovým vyplutím si s ratolestmi ujasněte pravidla, seznamte je s lodí, vysvětlete jim, jak to na řece chodí, co a jak se dělá, a co naopak dělat nesmějí, protože je to riskantní a nebezpečné. Proberte také společně, jak se zachovat a jak postupovat při případném převržení lodi. Při sjíždění řek s dětmi je důležité správně odhadnout jejich schopnosti a podle nich celou akci naplánovat, zvolit přiměřený vodní terén, délku jednotlivých úseků a věnovat pozornost také aktuálnímu stavu vody.

Pozor, tonoucí nekřičí ani nevolá o pomoc. U vody nenechte děti ani na vteřinu bez dozoru, varuje vodní záchranář

S dětmi nejezděte sami, vždy je lepší, aby na vodě bylo více dospělých se zkušenostmi pro případ záchrany. Vyvarujte se zejména nebezpečných jezů, u každého zastavte a zjistěte, co je pod ním. Přenést nikdy není ostuda a nevyplácí se zbytečně si zahrávat. Potenciálně rizikové šlajsny s dětmi nejezděte. U nebezpečných jezů bývají viditelné varovné cedule, neignorujte je. I na první pohled nenápadný malý jez může být totiž kvůli svému vývařišti smrtelně nebezpečný!

Kanoe, nebo raft?

Menší děti se budou určitě cítit komfortněji v nafukovacím raftu, kde mají více prostoru a cítí se jistěji, v kanoi sedí uprostřed úzké a poměrně nestabilní lodi mezi vámi (dítěti sedícímu v kanoi mezi háčkem a kormidelníkem se říká "porcelán"). Raft je tedy pohodlnější a bezpečnější než laminátová kanoe, v podmínkách českých řek je v podstatě nepotopitelný. Ale pozor, dává tím falešný pocit bezpečí, že se „nic nemůže stát“. V raftu by měly děti sedět vždy po stranách, aby je při případném převrhnutí nezavalil. Ať už pojedete čímkoli, hodí se mít s sebou na plavidle pomůcky pro aktivní záchranu, zejména házecí pytlík. Jde o sáček s namotaným lanem, na kterém je oko, jehož se vypadnuvší či tonoucí člověk chytne. Lano plave, a navíc má výraznou reflexní barvu, aby bylo ve vodě dobře vidět. Mějte na palubě také vodotěsný barel na doklady, peněženku, mobily, jídlo a náhradní oblečení.

Malý vodák v lodi jedině s vestou a přilbou

Co se týče výbavy, základem je vhodná záchranná vesta a vodácká přilba. U dětí je třeba zkontrolovat, že jsou vesta a helma pořádně utaženy. Vesta by měla být správné velikosti, mít límec, který dítě drží nad hladinou, a popruh mezi nohy vždy zapnutý. I dítě, které vodu miluje a umí plavat, může při převrácení nebo vypadnutí z lodě zpanikařit a dostat se do ohrožení. Nafukovací křidélka a podobné hračky na vodu nepatří. Nevhodné jsou také nafukovací vesty.

Pokud jde o oblečení, k dostání jsou dětské neopreny, postačí ale vhodné sportovní oblečení a rychleschnoucí termoprádlo. A boty do lodi? Skvělým řešením jsou sportovní sandály s krytou špičkou, neoprenové boty do vody nebo obyčejné plátěné tenisky. Nezapomeňte malým rarachům přibalit pokrývku hlavy, sluneční brýle, nepromokavou bundu a pláštěnku.

Umíte poskytnout první pomoc při tonutí? Tohle by měl znát každý rodič

Na tohle nezapomeňte:

  • Zásadní pravidlo zní: na vodě nikdy nepouštějte děti ani na vteřinu z očí. Nikdy nevíte, jak „chytrý“ nápad se jim, hlavně těm menším, vylíhne v hlavě.
  • Vždycky mějte po ruce lékárničku alespoň se základním vybavením. Patří do ní obinadlo, náplasti, léky proti průjmu a zvracení, teploměr, léky na snižování horečky, kapky do očí, repelent, chladivý gel na štípance od hmyzu, dezinfekce na odřeniny a drobné rány.
  • Pro děti zabalte dostatek dobrůtek a svačinek, na vodě jim rychle vyhládne (uzavřete je do nepromokavého obalu, igelitového uzavíratelného sáčku apod.).
  • Pokud vyrážíte na vodu na více než jeden den a budete přespávat na břehu v kempu nebo v tábořišti, nezapomeňte pro dítko čelovku, malý polštářek, pohodlný a teplý spacák a aspoň jednu oblíbenou plyšovou hračku.
  • Naučte ratolesti základy vodáckého světa, například to, že na vodě se s ostatními zdravíme „ahoooj“ nebo co znamená povel „kontra“ nebo pojem „cvaknout se“.

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Maminka cestuje, Tipy na výlet, Prázdniny, Dovolená s dětmi, Sport, Léto s dětmi, Za zábavou, léto, termoprádlo, Řeka, Vodák, Voda, Kánoe, Vesta, Loď, Ratolest, Raft, BOZP, Jan Sedláček, Sport na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat