Maminka.czDěti

S dětmi se o terorismu nebojte mluvit. Nepodporujte v nich strach, ale nelžete

Patříte k těm rodičům, kteří při zmínkách o terorismu nebo jiném nebezpečí přepínají televizi a snaží se děti před takovými zprávami chránit? A není lepší si s nimi o těchto informacích raději promluvit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nelze děti ochránit od všeho. Od utrpení ostatních taktéž ne. Zřejmě si budeme muset zvyknout, že teroristické nebo jiné útoky začnou být častější a vyhnout se informacím o nich nelze. Tím spíš, že i když se budeme snažit dělat, že nejsou, tak je velká pravděpodobnost, že se děti k nim dostanou jinde, třeba ve škole. Proto je také lepší si s nimi na toto téma promluvit.

Co radí odborníci? Jak s dětmi o terorismu mluvit

Na toto téma jsme se zeptali Ivy Kyselé, rodinné terapeutky  z Akademie rodičovství.  „Důležité je mít s dětmi takový vztah, že když přijdou se svým strachem z teroristického útoku nebo jakékoliv jiné agrese, jako rodič jejich potřebu neodmítneme. Pokud se děti ptají, nic neskrývat. Ptáme se, z čeho plyne jejich strach, jak jim můžeme pomoci? Budeme o tom s nimi mluvit, projevíme zájem o ně.

U předškolních dětí není důvod, aby sledovaly televizní zprávy. Pokud se tak stane, podobně jako školním dětem lze říct: “Ne všichni lidé, kteří žijí na světě, jsou lidé hodní a laskaví. Nerozumím tomu, ale bohužel se to děje.” Buďte v tu chvíli s dítětem a hlavně dejte možnost volnému průchodu emocí. Povídáním si s vámi se dítě učí zdravě zvládat podobně vyhrocené situace do budoucna.

Se staršími dětmi 15 a více let již můžeme rozvíjet dlouhé debaty na téma terorismus. Vysdílíte si svoje názory, klidně mohou být v něčem rozdílné, ale smyslem je být k sobě blíž a zajímat se o sebe,“ radí Iva Kyselá.

Trápí vaše dítko noční můry? Víme, jak na ně!

Praktické tipy, jak naučit dítě, aby se umělo postarat o sebe a svou bezpečnost

  • mluvit s dětmi, především školními, a ptát se jich, jak ony by se v nějaké konkrétní situaci zachovaly
  •  být všímaví k okolí, co se kolem nás děje (všímat si předmětů volně ležících)
  •  všímat si lidí, které potkávám – jak se chovají
  • podporovat dítě v periferním vnímání světa a ne žít s klapkami na očích
  • přemýšlet v souvislostech
  • cíleně nevyhledávat nebezpečná místa

„To vše své dítě rodič nejlépe naučí vlastním příkladem starání se o sebe. Tím dítě získá přes rodičovský vzor vlastní sebejistotu a v rodiči oporu, že právě jeho rodič se umí o svou bezpečnost postarat a ono se to od něj může naučit,” dodává na závěr Iva Kyselá z Akademie rodičovství.

Učte děti myslet pozitivně

V případě, že se k vám donesou zprávy o tragédii, tak většinou nechybí ani informace o hrdinských skutcích lidí, kteří v tu chvíli byli na místě a pomáhali obětem. Právě o tom můžete s dětmi mluvit. Nepodporujte v nich zbytečný strach, ale snažte se jim ukázat, že na světě je stále více lásky a dobra, které je třeba podporovat.

Video: Kolik hodin spánku děti potřebují? Podle věku!

Naučte se říkat ne, nevymýšlejte si a bude se vám lépe žít
Alena: „Manžel má na syna velké nároky a na výchově se neshodneme“
Děti potřebují dělat nebezpečné věci. Nevychovávejte z nich strašpytlíky
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Strach, Rodiče, Utrpení, Předškolní dítě, NIC, Školní dítě, Rodičovský vzor, Televizní zpráva, Volný průchod, Iva Kyselá, Strašpytlík, Akademie rodičovství, Praktický tip