Maminka.czMateřství

S kůží na trh: Fotka těhotenského bříška se striemi spustila lavinu reakcí. Jak vypadá tělo bez retuší?

Tereza Víchová 7.  6.  2021
„Jestli se stydím? Ano, trochu ano. Ale nenechám se tím užírat. Za pár dní ze mě bude máma a moje tělo za to trochu zaplatí. Ale nikdy bych rodinu za svoje původní bříško nevyměnila!” Tak takový coming-out spolu s detailem těhotenského bříška plného strií zveřejnila na Instagramu před pár lety Kateřina Kopicová. Chtěla podpořit všechny ženy, které prožívají něco podobného. A zrodil se projekt Tělo s příběhem. Podívejte se na skutečnost, kterou ženy sdílejí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Nejsi v tom sama, jsme v tom spolu,” je hlavní motto projektu, kterému denně přibývají příznivci. Ukázat to, jak žena doopravdy vypadá, bez retuší a filtrů, chce pořádnou dávku odvahy. A spoustě žen právě zveřejnění příběhu pomohlo přijmout se takové, jaké jsou. 

Příběh Katky měl brzy následovnice

„Poté, co jsem zveřejnila svou fotku na Instagramu, se strhla lavina,” vzpomíná Kateřina Kopicová, dnes už dvojnásobná maminka. „V těhotenství se mi udělal opravdu nespočet strií, do té doby jsem nikde nic takového neviděla. A myslela jsem si, že jsem jediná, které se to stalo.”

Velmi brzy Katka zjistila, že to tak není. Ale že se o problému prostě jen nemluví nahlas. Stačilo tak zapřemýšlet, kde by bylo vhodné sdílet další „těla” a další příběhy. A Katka založila Tělo s příběhem. Mimochodem nedávno se ke spolupráci přidala i zpěvačka Ewa Farna.

Strie: vada na kráse? Naopak

„Každý máme něco, nikdo není dokonalý,” říká Kateřina Kopicová. „Kolikrát se v životě trápíme něčím, co vůbec nemá žádný smysl. Vada na kráse? Naopak, naše tělo si nese příběh. Ten můj byl o tom, jak se maminka zamilovala do tatínka a on do ní a čekal je ten nejkrásnější dárek  RODINA.”

Strie jsou přece důkazem toho, jak je ženské tělo dokonalé – roste v něm nový život a všechny ženy by měly být na sebe pyšné.

GALERIE: Strie a povolená kůže po porodu nejsou tabu! Influencerka šla s kůží na trh a ukázala syrovou realitu

Skutečné tělo se neukazuje

Followeři na instagramovém profilu přibývají den za dnem a příběhy také. Podle Kateřiny je důvod velkého ohlasu jasný: Skutečné tělo tak, jak vypadá, se nikde příliš neukazuje, protože jednoduše není „hezké” v obecném měřítku. 

„Ženy ho schovávají, drží všechno v sobě. A jsou z toho pochopitelně smutné. Všem se začalo líbit, že je někde nějaká podpora. Že v tom nejsou samy. A to považuji za nejdůležitější,” objasňuje Kateřina.

Po porodu ji povolené bříško a strie dostaly na dno. Nyní své tělo miluje a soutěží ve fitness!

Sdílet svůj příběh. Už to je pomoc

Tak jako před pár lety pomohlo sdílení Kateřině, pomáhá dnes dalším ženám. Protože už samotný fakt, že na své strie a další památky po těhotenství a porodu nejsou samy, je forma terapie. Všechno se navíc dostalo nevědomky o velký kus dál. Na instagramovém profilu se svěřují ženy třeba po rakovině prsu, s kožními onemocněními, akné nebo popáleninami. A také ženy, které výrazně zhubly a jako památka jim zbyla vytahaná kůže.

Pořád je na čem pracovat

„Jde nám o to, aby o sebe ženy pečovaly, ale zároveň poznaly sebelásku. I ty, které nemají modelkovské míry. Máme maminky, které ukazují své proměny v čase a to je velká motivace pro ostatní,” popisuje Kateřina Kopicová aktivity projektu. Tělo s příběhem se rozvíjí, spolupracuje s odborníky mnoha oborů – psychology, výživovými poradci, trenéry. Aby se ženy cítily ve svých – poporodních i jiných tělech dobře a podle svého rozhodnutí na nich třeba i něco měnily.  Ne kvůli hezkým fotkám a mínění okolí, ale pro svůj vlastní pocit spokojenosti. A že je pořád na čem pracovat, vidí Katka i na sobě:

„I přesto, že jsem své tělo přijala, druhý porod se mnou opět zamával. Začala jsem nad sebou zase tápat a cítila se zase ošklivá. Brzo jsem se ale opět přijala. Nakoplo mě to v tom, co dělám. A připomnělo mi to, jak důležité je ženám připomínat, že je to normální! Že nejsme samy, že v tom jsme spolu a vzhled není to, co by nám mělo kazit naše dny s novým miminkem, ale i starším dítětem,” uzavírá Kateřina Kopicová.

VIDEO: Co jste možná nevěděli o kojení

Máma pěti dětí ukázala svoje nedokonalé břicho. Co jí lidé napsali?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Témata: Mateřství, Porod, Jen pro maminku, Po porodu, Instagram, Zdraví žen, Strie, Tělo, vada na kráse, Lavina, Ewa Farna, Fotka, Bříško, Kůže, Retuš, Katka, Žena, Příběh, Kateřina P
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Mámou na plný úvazek i na červeném koberci! Které z celebrit nejvíce září po boku svých dětí?
Formánková Simona
Galerie
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Pálení žáhy trápí většinu těhotných. Proč? A jaké jídlo raději vynechat?
Procházková SimonaLáchová Michaela
Těhotenství