Maminka.czsexualita

S masturbací se lze setkat už u miminek. A je to normální! Jak u dětí kolem jejich sebeobjevování nic nepokazit?

Jana Potužníková 11.  8.  2023
Fakt, že se jí věnujete vy, váš muž, potažmo oba společně, asi není zarážející. Masturbace k dospělému životu normálně patří. Ale víte, že se sebeobjevováním začínají miminka už v bříšku a že děti, jež masturbují v raném dětství, mívají bezproblémovější sexuální život v dospělosti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nevím, jak vychovávali vás, ale u nás doma se o sexu a sexualitě, těle, fyzických potřebách, dotycích nebo pocitech s intimním podtextem vždycky jen potají šeptalo. A co se masturbace týče, mlčelo se o ní úplně. Dneska si jako máma absolutně neumím představit, že bych v otázkách intimní osvěty postupovala stejně. Jestli jsem si totiž něčím absolutně jistá, tak tím, že zdravý vztah našich dětí k vlastnímu tělu a později k intimitě (potažmo sexualitě) začíná totiž u nás, rodičů, a u toho, jak pochopíme už jejich rané sebepoznávání.

VIDEO: Jak s dětmi mluvit o sexu? 

Poporodní hormonální mejdan

To první, co je potřeba si uvědomit, je, že děti se sebepoznáváním začínají mnohem dříve, než my dospělí si vůbec myslíme. Dotýkají se samy sebe už od narození. Ihned po porodu je například řada chlapečků schopná erekce, a pokud kluka doma máte, víte, že problém ztopoření vám jako mámě může komplikovat i tak jednoduchou věc, jako je přebalování, nebo později to může ztížit nutnost dát malého chlapečka na nočník. Nabízí se ovšem otázka, jak je něco takového možné, když si zrovna právě erekci spojujeme s produkcí pohlavních hormonů? „U dítěte těsně po porodu hormony fungují prakticky skoro jako u dospělého jedince. Během nitroděložního vývoje děti totiž tvoří vysoké hladiny hormonů. Je to důležité jednak pro správný vývoj pohlavních orgánů, jednak pro správné naprogramování sexuálního centra v mozku,“ objasňuje sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph. D., FECSM, s tím, že s podobnou hormonální náloží se pochopitelně rodí také holčičky. „Některé novorozené dívky těsně po porodu zase mohou mít kvůli těmto hormonům i něco jako menstruační krvácení. Ale když se ještě vrátím k chlapcům, je třeba říct, že u nich erekce není závislá jen na testosteronu. Ovlivňují ji i nervové impulzy, například častěji se erekce dostavuje, právě když mají plný močový měchýř a chce se jim na malou. Nebo se může objevit mechanickým podrážděním penisu, například třením o těsnější prádlo.“

Zpátky do dělohy!

A nejen to, jen málokdo ví, že miminka se dotýkají sama sebe a masturbují už během pobytu v děloze! „Z odborných studií vyplývá, že dotýkání se vlastních genitálií bylo pozorováno už u plodu mužského pohlaví v děloze,“ potvrzuje sexkoučka Julie Gaia Poupětová, stejně jako sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph. D., FECSM, když říká: „Díky kvalitním ultrazvukovým přístrojům skutečně víme, že může masturbovat i plod v děloze.“ Zatímco sebepoznávání v děloze není asi obecně průkazné, to, že své tělo začínají intenzivněji zkoumat děti kolem dvou a nejvíce pak kolem čtyř až sedmi let, už je jasný fakt. Je to mimo jiné součástí jejich potřeby poznávat a doslova si ohmatat svět kolem sebe. O něco dříve s tím přitom začínají kluci. Právě zřejmě kvůli bezděčně se objevující erekci, která přivádí jejich pozornost k penisu celkem automaticky.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Příjemné, ale asexuální

Jak můžete ovlivnit intimní budoucnost dětí?

4 důležitá pravidla, která doporučuje sexuoložka

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Dětství, sexualita, sexuolog, Julie Gaia, Julie Gaia Poupětová, Isa, Erekce, Sexuální život, MUDr., Dospělost, MLUVIT O SEXU, Pavel Turčan, Děloha, Venušin, Masturbace
Mohlo by vás zajímat