[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Placenta se nechá vyjít přirozeně a následně se umístí do mísy vedle miminka, kde může být až 24 hodin. Poté se jemně omyje teplou vodou, odstraní se z ní krevní sraženiny a usuší se.
Následně se zabalí do savé látky, která se každý den vyměňuje. Placentu je třeba uložit v blízkosti miminka, aby nedocházelo k napínání pupečníku. V případě, že pupeční šňůra seschne a ztvrdne, může se namočit a vytvarovat podle potřeby. Po nějaké době pupeční šňůra odpadne.
Tématu lotosového porodu jsme se podrobněji věnovali v článku s názvem Lotosový porod aneb porod bez přestřižení pupečníku.
"Všechny mýty a rituály, které zasahují do fyziologických procesů při porodu, ztrácejí v současnosti své evoluční výhody. Naším úkolem je znovu přijít na to, jaký může porod být, není-li narušován umělými zásahy zvenčí. Potřebujeme základnu, od které bychom se neměli příliš vzdálit.
Podle mne je takovou základnou lotosový porod," řekl například o lotosovém porodu světově uznávaný porodník a autor mnoha desítek vědeckých studií a knih vydaných ve dvaceti jazycích Michel Odent pro Lotosovyporod.cz, kde najdete veškeré informace o tomto typu porodu.
Řada lékařů rovněž tvrdí, že odumírající placenta představuje pro novorozence riziko. Tím, že se jedná o mrtvou tkáň, tak se může stát možným zdrojem infekce, a to i přesto, že je sterilně zabalená.
Lotosově rodí ženy většinou doma, protože v porodnicích tomuto typu porodu nejsou nakloněni. Řada odpůrců tvrdí, že i v přírodě zvířecí matky odstraní po narození mláděte pupeční šňůru.
My jsme vybrali na Instagramu dvanáct fotek, které zachycují miminka narozená lotosovým porodem.
Dejte nám vědět, jestli máte zkušenost s lotosovým porodem, nebo je tento typ porodu pro vás nepředstavitelný.