Maminka.czNovorozenec

S rodiči, nebo v postýlce?

, Časopis Maminka
18. 11. 2009
S rodiči, nebo v postýlce?
Je vhodnější, aby miminko hned od narození spalo ve vlastní postýlce, nebo mu je lépe u maminky a tatínka? Své výhody i nevýhody mají oba způsoby, ale mnozí odborníci považují za vhodnější postýlku.

Někteří rodiče jsou přesvědčeni, že společným spaním s novorozencem eliminují veškerá rizika včetně třeba syndromu náhlého úmrtí kojence. Možná je proto překvapivý názor, že právě spaní v posteli s rodiči bývá pro dítě z tohoto hlediska naopak nebezpečnější. Neonatoložka MUDr. Maria Fedorová tvrdí: „Obecně platí, že pokud dítě spí v posteli s rodiči, hrozí vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí kojence. Spánek s rodiči patří mezi nejrizikovější faktory. Proto opravdu platí, že dítě by od novorozeneckého věku mělo mít vlastní postýlku…“

Ve svém, ale ne samo

Ono se to jednoduše řekne – spát ve vlastní postýlce. Některé děti ale spát v postýlce nechtějí a pláčou. Podle starších „návodných“ knih má maminka miminko nakrmit, přebalit a uložit do postýlky a tam ho klidně nechat křičet, aby si zvyklo, že zkrátka spí ve svém. Jenže to málokterá vydrží. Miminko vezme k sobě, znovu nakojí, a když tak hezky usne, už si ho u sebe nechá… Podobnou zkušenost má trojnásobná matka Petra Uhlířová: „Nejstarší Péťa se mnou spal v posteli do tří let. Měla jsem těžký porod a problémy ještě dlouho po něm, tak pro mne bylo od začátku jednodušší, aby spal se mnou.

Nakrmila jsem ho vždy, když bylo potřeba, nemusela jsem zbytečně vstávat a chodit.
Tím, že byl u mne, tak i minimálně plakal a ani problémy s bolavým bříškem, na které si mnozí rodiče tak stěžují, jsme neměli. Když se narodila Klárka, začal spát Péťa ve svém pokoji a ji jsme zkusili dávat na noc do postýlky. Jenže ona naopak problémy s bříškem měla. Večer jsme ji nosili dvě tři hodiny, než usnula, pak opatrně položili do postýlky, jenže mrška to vždycky nějak poznala, probudila se znovu a spustila... Nakonec jsem kapitulovala a nastěhovala ji k sobě... Naštěstí jen na rok, pak už spala s bráškou v pokoji. No a nejmladší Samuel už spal u mne tak nějak automaticky. Přišlo mi to i nespravedlivé, aby jako jediný byl ‚odstrčený‘ a spal sám.“ Paní Uhlířová měla štěstí, že se děti poměrně brzy naučily spát ve svém pokoji a hlavně, že její manžel byl natolik tolerantní, že se na pár let vzdal svého manželského lože a přespával v pracovně...

Má vlastní pokoj

Opačný postoj zastává Marie Š. z Prahy. Matýsek spí od narození nekompromisně ve vlastní postýlce i ve vlastním pokoji. Říká: „Ani bych s ním spát nemohla, bála bych se, že ho udusím. Naštěstí mám chůvičky a vždy slyším, když se probudí. Nedělá mi problém vstát, udělat pár kroků, nakrmit syna a zase se vrátit zpět. Myslím, že tak to má být a upevňuje to zdravé vztahy v rodině. Samozřejmě, že Matýsek občas večer pláče a chce chovat, ale když už to trvá dlouho a on je nakrmený, přebalený a nic mu neschází, klidně ho čtvrt hodinky nechám vykřičet a on usne...“ Byť odborníci doporučují, aby miminko spalo v postýlce, přece jen upozorňují na potřebnost společného spaní v pokoji s rodiči. MUDr. Fedorová říká: „Dítě do jednoho roku věku by mělo spát v pokoji s rodiči. I malý kojenec v samostatné místnosti je rizikový pro vznik syndromu náhlého úmrtí kojence.

Platí tedy – dítě má mít samostatnou postýlku, ale umístěnou v ložnici, aby bylo pod dohledem a nepociťovalo strach ze samoty...“ Právě strach ze samoty bývá častým důvodem pláče miminek. Máte-li postýlku umístěnou vedle své postele, mnohdy stačí, že se jednou rukou dotýkáte dítěte, a ono hned pociťuje větší bezpečí. Pokud ani to nepomůže, zkuste být vynalézavější. „Vyplakání dítěte nepovažuji za správné. Pokud dítě v postýlce spát nechce, maminka se musí obrnit trpělivostí. Po nakojení dítě uložit do postýlky (ta může být klidně v blízkosti postele rodičů, aby dítě neprožívalo obavy z odloučení), zazpívat mu písničku nebo ho lehce hladit rukou po zádech až do usnutí, aby miminko nemělo strach ze samoty. Mně osobně se to povedlo a i na základě dalších zkušeností – odstavování od kojení, samostatné usínání staršího dítěte atd. – věřím, že trpělivým přístupem to opravdu lze zvládnout,“ tvrdí MUDr. Fedorová.

Správné lože

Postýlka pro miminko by měla být z přírodního materiálu, natřená zdravotně nezávadným nátěrem. Příčky ohraničující postýlku nemají mít mezi sebou vzdálenost větší než 75 mm a menší než 45 mm. Není správná příliš měkká matrace, polštář je zbytečný. Není vhodný pro správný vývoj páteře a také by mohl způsobit dušení dítěte, zvláště u starších kojenců, kteří někdy spí na bříšku nebo opřeni na kolínkách a ručičkách. Důležité je umístění postýlky v bytě – na klidné místo, světlo má dopadat z boku. Dávejte pozor na nevhodné předměty v postýlce – šňůrky, knoflíky…


Několik tipů, jak naučit dítě usínat v postýlce

  • Dejte dítě do postýlky, dokud je vzhůru. Uklidněte jej svým hlasem nebo hudbou a jemným hlazením, ale nechte jej v postýlce a ukolébejte jej ke spánku. Děti, které se nenaučí usínat samy, budou plakat a vyžadovat v noci vaši pozornost – nenaučí se metodě, jak utišit sebe sama. Miminko, které usne samo, bez problémů usne znovu i poté, co se probudí ze spánku v noci. Naučíme-li dítě usínat při houpání, chování či za zvuku pračky nebo dokonce během jízdy autem, bude vyžadovat totéž i v případě probuzení během noci.
  • Někteří odborníci doporučují, že pokud chcete, aby dítě rychle usnulo a dobře spalo, neměli byste ho krmit těsně před spaním. Zkuste miminko také udržet vzhůru po dobu krmení, protože pokud si jednou zvykne na usínání u prsu nebo s láhví, bude to vyžadovat i v případě, že se v noci probudí. Ideální je krmit 20–30 minut před spaním, nejlépe v jiné místnosti, než kde bude dítě spát.
  • Pro děti je velice důležitá pravidelnost, takže se snažte, aby denní spánek i večerní ukládání do postele (stejně tak jako krmení a koupání) proběhlo ve stejnou dobu.
  • Některé děti rády usínají v zavinovačce, výhodný může být i spací pytel. Nehrozí, že se v noci probudí chladem.
  • Pomohou i předměty, které má dítě vždy nablízku – plyšáček či závěsná hračka, kterou může fixovat pohledem.
  • Vytvořte si nějaký rituál předcházející ukládání ke spánku; několik minut, které budou každý den stejné – koupání, masáž, převléknutí do pyžamka, mazlení, zpívání ukolébavky, vyprávění pohádky…
  • Při nočním krmení si s dítětem nehrajte, používejte pouze tlumené světlo a mluvte co nejtišším hlasem. Dítě musí pochopit rozdíl mezi dnem a nocí.
Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Tlumené světlo, Spací pytel, Trojnásobná matka, Měkká matrace, Klidné místo, Manželské lože

Mohlo by vás zajímat
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová

Horoskopy

Kozoroh Odpovězte si na všechny otázky, které vás trápí a uvidíte, že všechno si ujasníte. S čistou hlavou pak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Edeltruda, Mahulena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu