Maminka.czJen pro tatínka

S tátou je zábava

Adam Suchý 29.  6.  2009
S tátou je zábava
Začátek roku je doba, kdy můžete prokázat pevnou vůli a začít plnit svá novoroční předsevzetí. Pokud k nim patří i slib, že budete více času věnovat dětem a užijete si konečně dosyta společně strávených chvil, potom vás můžeme inspirovat a pomoci vám s výběrem vhodných aktivit. Tak jen s chutí do toho!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vývoj dítěte určují a ovlivňují aktivity v prostředí školky nebo školy, v prostředí rodiny a nakonec ty, které si dítě samo určuje ve svém volném čase.

Pomalu, ale jistě se z našeho světa bohužel vytrácí přirozené prostředí, kam patří nejen přírodní zákoutí vhodná pro hru, ale i otevřená prostranství či ulice, na kterých si děti mohly kopat do balonu, kreslit křídou panáka na zem nebo se schovávat do podloubí a na přilehlé dvorky. Není však třeba naříkat nad neutěšenou situací, protože při troše fantazie je možné i dnes vymyslet zábavu, která bude děti nejen bavit, ale bude prospěšná i pro jejich zdravý vývoj. Zapomeňte ovšem na koukání na televizi a sezení u počítače, protože toho jste si dozajista během nedávno uplynulých svátků užili až dost. Chce to akci, a protože ta je především doménou tatínků, nachystejte si pár nezbytných pomůcek a hurá ven!

SÁŇKY, LYŽE, BRUSLE

Počasí je proměnlivé a nevyzpytatelné, ale pokud máte sníh na dosah, neváhejte. Povozit na sáňkách můžete i mladší batole, ale samo z kopce ho zatím rozhodně nepouštějte! To zvládne až předškolák, který pochopí princip zatáčení a brzdění na sněhu, ať již se jedná o klasické saně nebo boby. Zhruba kolem tří let je možné začít pomalu s výukou lyžování, ale zapomeňte na horská letoviska a vleky. Stačí malý kopeček v parku nebo za domem, přičemž vaše neustálá asistence je nezbytná – budete dítěti vlekem, trenérem i záchranářem. Kolem čtyř let můžete v závislosti na fyzické zdatnosti dítěte přidat do seznamu možných aktivit i bruslení, ale ani tady nejde o výchovu malého Jardy Jágra. Důležitější než samotný sport je v předškolním věku společně strávený čas a přítomnost „velkého“ táty, který předává dovednosti a znalosti.

Pozor na netrpělivost a přehnané ambice!

ZOO NA SNĚHU

Zoologická zahrada funguje i v zimě a může představovat další spojení příjemného s užitečným. Pokud se dítě zrovna nehoupe v pavilonu opic na čemkoli, co připomíná větev, je jednak na čerstvém vzduchu, a jednak si rozšiřuje obzory. Návštěvu zoo můžete doplnit hádankami a improvizovaným kvízem na téma „Která zvířátka v zimě nespí, nikam neodlétají a nevadí jim třeba ani studená voda“. Předem domluvená odměna za správně zodpovězené otázky se zřejmě bude týkat něčeho sladkého, takže mějte po ruce bonbony nebo sušenky. Při troše štěstí se můžete ocitnout u komentovaného krmení zvířat, povozit se výletním vláčkem a v některých zoo se pokochat přímým kontaktem s obyvateli zahrady – například v Olomouci je otevřený výběh s kozami nebo pavilon netopýrů, kteří volně létají mezi návštěvníky.

PLAVU, PLAVEŠ, PLAVEME

Někteří metodici tomu říkají „mokré aktivity“, my tomu můžeme říkat cachtání, protože o skutečné plavání se v případě malých dětí nejedná. Nejvhodnějším místem pro zimní vodní radovánky budou asi aquaparky, které nabízejí dostatek vhodných alternativ pro různé věkové skupiny. Pro děti do tří let jsou většinou požadovány speciální plavky nebo plavací plenky, batolatům a předškolákům skutečně stačí dětský bazének a malá skluzavka, na kterou si sami vylezou a za tatínkovy asistence se sklouznou do vody. Pravda, otcové si ve vodě po kotníky moc nezaplavou, ale jde především o děti. Pohyb ve vodě patří k nejkomplexnějšímu a nejpřirozenějšímu posilování motorického vývoje.

SAUNA A JESKYNĚ

Součástí aquaparků bývá často sauna nebo pára, ale můžete samozřejmě vyrazit i do jiných relaxačních zařízení. V severských zemích běžně navštěvují saunu i kojenci, u nás jsme poněkud opatrnější také vzhledem k tomu, že zhruba do pěti let věku není u dětí plně vyvinuta tělesná termoregulace. Podle odborníků je ale skutečně možné již od jednoho roku saunu symbolicky navštívit – nikoli pro ozdravný účinek, ale pro seznámení se s prostředím a pro hru. Teplota by se ale měla pohybovat okolo 50 stupňů Celsia, čas strávený v horku by se měl snížit na symbolické 3 až 4 minuty a ochlazení by mělo proběhnout jen opatrně vlažnou vodou.

S narůstajícím věkem se mohou teplota a intervaly prodlužovat, prostředí sauny je také přirozeným podnětem pro rozhovor o rozdílech mezi mužským a ženským pohlavím. Nestyďte se a komunikujte, když to dítěti neřeknete vy, dozví se to stejně, ale podstatně horším způsobem, a ještě budou získané informace mnohdy nesmyslné. Sauna také pomáhá vnímat vlastní tělo přirozeně, bez zbytečného tabu. Děti ale rozhodně nenuťte, pokud se jim sauna nelíbí, prostě ji na nějakou dobu vyškrtněte ze seznamu možných aktivit. Jde-li vám o zdraví a imunitu, která během zimních měsíců dostává řádně zabrat, vezměte dítě na hodinu do solné jeskyně. Většina z nich má hodiny vyhrazené pro děti, místo relaxační hudby se z reprobeden linou dětské popěvky a v rohu jsou kyblíčky, lopatičky a autíčka na hrátky se solnými kamínky.

DO KINA I DO DIVADLA

Výlet za kulturou může být tím pravým ořechovým v době šera, vlezlé zimy, krátkých dnů a dlouhých nocí. Pokud se domníváte, že stejně dobře můžete dítěti pustit doma DVD, jste na omylu! Kino či divadlo jsou totiž společenskou událostí, vstupem do sociálního prostředí, kde se dítě setkává s jinými lidmi, osvojuje si pravidla mezilidského kontaktu i chování a rozšiřuje si obzory. To mu žádná obrazovka v obýváku nenahradí, ani kdyby měla úhlopříčku přes půl stěny. Pro malé děti jsou vhodná loutková divadla a produkce, která interaktivně využívá jejich spontaneity, předškoláci mohou vyrazit do kina na vhodný film. Pokud se ovšem dítě ošívá a chce jít pryč, vyhovte mu. Ani tady nejde o soutěž „Kdo vydrží déle sedět“, ale spíše o událost samotnou a pobyt v jiném prostředí, změnu a nové podněty, které dítě potřebuje pro svůj vývoj.

TÁTA V MATEŘSKÉM CENTRU

Většina z nich má v názvu slovo „mateřské“, ale existují i centra, která se honosí přízviskem „mateřské a otcovské“ (např. pražské MOC Jablíčkov). Přesto se v nich někdy mohou tátové cítit jako diskriminovaná menšina, ale když se domluvíte třeba na pánskou jízdu s jiným tatínkem, hned to bude veselejší nejen pro vás, ale i pro dítě, které tím získá parťáka do hry nebo pro podporu při vstupování do nového prostředí. Nabídka center je nepřeberná, a to pro děti od narození až do puberty. Dítě se může vyřádit v herně, hrát společenské hry, tančit, cvičit atd. Tady se dokonce nabízí i jistý prostor pro tatínkův odpočinek, ale nezneužívejte ho! Odložit dítě do herny a využít služeb babysittingu nesplňuje základní účel, kterým je společně strávený čas s dětmi. Existují i jiné organizace, např. Liga otevřených mužů pořádá akce a setkání pro otce s dětmi, kde se spolehlivě a plodně zabaví všichni zúčastnění.

COKOLI VÁS NAPADNE

Jakkoli je při společných aktivitách důležitý rozvoj motoriky, sociálních dovedností a znalostí dítěte, přesto primárním ziskem zůstává budování vztahu s otcem, kdy ho potomek vnímá jako vzor a toho, kdo ho provází životem a předává dovednosti. K tomu vám postačí i obyčejná procházka na čerstvém vzduchu, stavění sněhuláka nebo koulování. Zajděte si do muzea hraček, navštivte kamaráda, který má také děti, běžte fandit na hokej. Fantazii a kreativitě se meze nekladou a třeba vás i vaše dítě překvapí nějakým parádním nápadem, který vás nadchne. Mějte na paměti, že i vy se můžete učit od vlastních dětí – naslouchejte jim.


  • Podle švédských vědců jsou děti, které tráví hodně času na čerstvém vzduchu, zdravější, kreativnější, motoricky zdatnější, mají lepší představivost a sociální dovednosti.
  • Věnujte se dítěti, jak je to jen možné, ale také ho podporujte v setkávání s vrstevníky, protože jsou pro něj nenahraditelní.
  • Umožněte svému dítěti, aby ochutnalo z co nejširšího spektra možných aktivit a podporujte ho v tom, co ho aktuálně zajímá a baví.
  • Důležité jsou informace, kontakty a reference. Využijte časopisy, noviny, teletext, regionální televize a samozřejmě internet – budete tak mít přehled o tom, kam zajít. Různých sdružení dětí a mládeže je dnes už naštěstí dost, např. www.crdm.cz, www.mitkamjit.cz atd.
  • Užijte si čas se svým dítětem a naučte se znovu si hrát, je to velmi ozdravné a prospěšné.
Témata: Časopis Maminka, Jen pro tatínka, zábava, Žába, Dětský bazén, Hádanka, Vodní radovánky, ČRDM, Liga otevřených mužů, Obyčejná procházka, Studená voda, Sáňky, Malý kopec, Zoologická zahrada