Maminka.czŠkolák

S vysokým krevním tlakem nemají problém jen dospělí...

, Časopis Maminka
18. 4. 2012
S vysokým krevním tlakem nemají problém jen dospělí...
Nenechte se mýlit, vysoký krevní tlak, který je hlavním rizikovým faktorem onemocnění srdce a cév, nepostihuje jen tělnatější dospělé, ale i běžně rostlá dítka. Příčiny však bývají jiné, než u dospělých „tlakařů“.

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je hlavním rizikovým faktorem srdečně-cévních onemocnění, které si v ČR mezi dospělou populací každoročně vyžádají tisíce obětí. Zatímco dospělí se ke svému vysokému tlaku nejčastěji projí, prokouří, propijí, prolenoší a prostresují, děti k němu obvykle přijdou takříkajíc jako slepí k houslím. Hypertenze u dětí totiž většinou bývá jedním z příznaků jiného onemocnění. Ať je to tak či onak, vysoký krevní tlak má vždy neblahý vliv na zdraví.

Vysoký tlak nebolí. Bohužel

Na to, že má dítě vysoký tlak, v drtivé většině případů přijde pediatr až při preventivní prohlídce. Vysoký krevní tlak totiž nebolí, nesvědí, neobtěžuje, jednoduše dlouhou dobu nečiní žádné problémy, kterými by na sebe upozornil a přivedl dítě k lékaři dříve. I když na opravdu extrémně vysoký tlak ve výjimečných případech upozorní nespecifické příznaky, jakými jsou: bolesti hlavy, krvácení z nosu, velká únavnost a nadměrné pocení. Kojenci mohou být neklidní až dráždivý, v nejtěžších případech se objevuje promodrávání a problémy s dechem.
Naměřené nežádoucí hodnoty se u dětí a dospělých liší. Zda má dítko tlak vysoký, vyhodnocuje lékař dle tzv. percentilových tabulek.

ČTĚTE TAKÉ: Soutěž o balíčky opalovací kosmetiky Bioderma v hodnotě 900 Kč

Problémy s ledvinami nebo s „bílým bubákem“?

Vysokým krevním tlakem trpí zhruba 1 % dětí, v USA však dochází vzhledem k narůstající dětské obezitě a nezdravému životnímu stylu k pozvolnému nárůstu takto postižených o 1 až 2 %. Zatímco u dospělých je běžnou příčinou hypertenze nevhodný životní styl, u dětí tomu tak nebývá. Hlavním důvodem vysokého tlaku u malých pacientů jsou nejčastěji choroby ledvin, v menší míře nemoci štítné žlázy.

Nicméně jedno měření s alarmujícím výsledkem vás ještě nemusí vyděsit. Neboť tzv. hypertenze z bílého pláště nebývá neobvyklá ani u dospělých, natož pak u dětí. A tak vás s největší pravděpodobností lékař požádá, abyste s dítkem přišli na další kontrolní měření. Možná zjistíte, že měl malý pacient jen obyčejný (neobyčejný) strach.

Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Tlak, Dospělí, Krevní tlak, Kontrolní měření, Krev, Nadměrné pocení, Neblahý vliv, Nejtěžší případ, Vysoký

Mohlo by vás zajímat
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou

Horoskopy

Rak V neděli si rozhodně přispěte, nebo ráno lenošte v posteli s dobrou knihou. Pokud uděláte dětem snídani…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Taťána, Tatiana, Taťana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné