Maminka.czKam s dětmi

Sahání povoleno: Muzea, která budou zaručeně bavit děti i rodiče

Simona Procházková 4.  11.  2022
Věci za sklem, dlouhé popisky a přísný hlídač za zády. To nevypadá na pohodovou návštěvu muzea s malými dětmi. Naštěstí máme v Česku muzea, která přímo cílí na rodiny s dětmi. Jsou zábavná a interaktivní. Sahání je nejen povoleno, ale i přímo doporučeno.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Sladovna Písek

Zahrajte si na mravence v obřím mraveništi a prozkoumejte svět ilustrací z dětských knížek ve stálých expozicích Galerie Sladovna. Připravený je i interaktivní prostor pro děti do 6 let. V expozici Mraveniště si prolezete desítky metrů tunelů a několik komůrek s audiovizuálními prvky. Vyšplháte na strom, budete se procházet po dřevěných mostech, setkáte se s královnou a budete se starat o mravenčí kukly.

VIDEO: Výlety do Posázaví

Expozice Hnízdo ilustrací dětem přiblíží svět obrazových knih. Setkáte se tu s obrázky známých ilustrátorů dětských knih, jako jsou Josef Lada, Josef Čapek, Jiří Trnka, Josef Paleček, Daisy Mrázková, Andrea Tachezy, Galina Miklínová, Pavel Čech, Karel Svolinský, Karel Kubašta a mnoho dalších.

Kláštery Český Krumlov

V Klášterech Český Krumlov najdete dvě stálé expozice, rodinnou hru a také nejrůznější výstavy a akce. Interaktivní expozice lidských dovedností je zaměřena právě na rodiny s dětmi. Můžete si tu vyzkoušet třeba psaní husím brkem či namíchat bylinkovou sůl. Děti se promění v rytíře a princezny a na nejmenší návštěvníky čeká herna plná tradičních hraček. Odvážíte se prozkoumat i klášterní půdu? Ale dávejte pozor, žije na ní plno kostlivců a také tříhlavý pes.

Národní zemědělské muzeum v Praze

Zábavné interaktivní expozice dělají z Národního zemědělského muzea vlastně jednu velkou dětskou hernu, kde se navíc něco nového dozvědí i dospělí. V expozici Jede traktor si zkusíte bagrovat či si v počítačové hře zahrajete na traktoristu.

V expozici Rybářství se děti převlečou do rybářského oblečení a budou lovit dřevěné ryby. Podíváte se, jak vypadá život u rybníka i pod jeho hladinou. V expozici Zemědělství si zkuste podojit krávu, vypěstovat virtuální květinu od semínka nebo upéct chléb. Expozice Lesnictví a Myslivectví vás zavedou do lesa. Budete poznávat stopy zvířat, různé druhy dřeva a dozvíte se, jak dlouho vzniká nový les i jak je o něj potřeba pečovat.

Jedno celé patro muzea je věnováno potravinám a vaření. S pejskem a kočičkou se podíváte, jak se jedlo v pravěku a co vařily naše prababičky. Budete poznávat suroviny podle hmatu či koření podle vůně. A mají tu i perníkovou chaloupku.

Domy přírody

Domy přírody najdete na mnoha místech Česka a jsou skvělou příležitostí k hravému zkoumání přírody kolem nás. Expozice bývají přizpůsobeny dětem. Například v Domě přírody Žďárských vrchů můžete sahat úplně na vše. Nemají tu žádná mrtvá vycpaná zvířata a nudné dlouhé texty. Všechna zdejší zvířátka jsou ze dřeva či plsti a těší se na vaše pohlazení. Čekají na vás interaktivní tabule i šuplíky plné zajímavostí. Prozkoumejte třeba mechy pod lupou, hádejte poslepu předměty ukryté v pytli nebo vylezte po horolezecké stěně až k ptačím hnízdům.

Nechte děti, ať samy naplánují rodinný výlet. Bude je pak víc bavit

Pradědovo dětské muzeum

Pradědovo dětské muzeum má děti už v názvu, protože tady myslí hlavně na ně. Formou hry se tu návštěvníci dozvědí plno informací o přírodě, historii a řemeslech Jeseníků. Zjistíte, které známé osobnosti z hor pod Pradědem pochází, a ochutnáte tradiční místní speciality v samoobslužné kavárně.

V dětské vesničce s návsí a domečky se děti promění v kuchaře, doktory, ježibaby, hokynáře nebo hospodské. Seznámíte se také s místními pohádkovými postavami. Ale pozor, v temném podzemí jsou strašidla! Ti nejmenší návštěvníci si užijí batolárnu plnou zajímavých hraček. 

Plno zábavy čeká i venku, rozlehlému přírodnímu dětskému hřišti dominuje lodičková rychlodráha. Těšit se můžete také na tunely, podzemní telefony, na největší bubno-xylofon ve střední Evropě, klouzačky, bylinkové záhonky i lanovku. K dispozici jsou hliněná pec na housky a ohniště.

Témata: Děti, Rodina, Kam s dětmi, Rodina a vy, Tipy na výlet, Cestování, Cestujeme, Za zábavou, příroda, Výlety, Posázaví, Josef Lada, Písek, Návštěva, Jiří Trnka, Česká republika, Popiska, Andrea Tachezy, Praděd, Střední Evropa, Věk, Expozice, Sklo, Tunel, Jeseník
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh