Maminka.czZdraví

Salmonela hrozí rodičům i dětem! Pozor na rizika!

9. 7. 2011
Salmonela hrozí rodičům i dětem! Pozor na rizika!
S nastupujícím létem přichází období, kdy hrozí zvýšeného riziko střevních onemocnění. Evropu nedávno děsily krvácivé průjmy způsobené bakterií E.coli. Jiné nemoci naštěstí nejsou přímo život ohrožující, dovedou však také pořádně potrápit, obzvlášť pokud podceníme jejich léčbu. Tou nejčastější je salmonela.

Salmonela není výlučně letní nemocí, její výskyt je však v těchto měsících mnohem častější, protože virům a bakteriím se v teple daří, a tak se v potravinách objevují více než třeba v zimě.

Akutním průjmovým onemocněním onemocní v Česku ročně až třicet tisíc lidí. Bakterie salmonely se přenášejí požitím nakažené potravy, nejčastěji je zdrojem nedostatečně tepelně upravené maso, rybí produkty a vejce či mléčné výrobky. Kontaminovaná může být rovněž voda.

Pokud člověk nakažené potraviny sní, nějakou chvíli trvá, než nemoc propukne, obvykle je inkubační doba 6 - 48 hodin. Hlavním příznakem salmonely je akutní průjem, mnohdy i 20 až 30x za den. Průjem často doprovází úporné bolesti břicha a také zvracení, horečka a bolesti hlavy. Hlavním nebezpečím pro organismus je dehydratace – průjmem tělo ztrácí velké množství tekutin, což je nebezpečné zejména pro malé děti, staré lidi a osoby s poruchami imunity. Po několika dnech většinou nemoc ustoupí, bakterie salmonel však mohou být z těla vylučovány ještě i několik týdnů.

Jak co nejvíc snížit riziko nákazy salmonelou? Kromě důkladné hygieny, která by měla být samozřejmá (řádné mytí rukou, kuchyňského náčiní i připravovaných potravin), je základem je důkladné tepelné zpracování stravy. K likvidaci bakterií by mělo stačit 75 stupňů Celsia. Zmrazení naopak ničemu nepomůže – bakteriím mráz nevadí, přežijí ho v klidovém stadiu a po rozmrazení potraviny se opět probudí.

Mražené pokrmy proto rozhodně nejsou zárukou nezávadného jídla! Opakované rozmražení navíc přispívá k ještě většímu rozmnožení bakterií.

Stejně tak buďte velmi opatrní ohledně potravin, které obsahují vejce v syrovém stavu – například zmrzlina či majonézové saláty. V létě jsou lákadlem rovněž ledové nápoje chlazené kostkami ledu – i ten je však nebezpečný, protože bývá často opakovaně zmrazován.

Pokud už se salmonelou nakazíte, hlavními body léčby jsou:

  1. Dostatečný příjem tekutin
  2. Dieta
  3. Podávání střevních adsorbentů

Pitný režim by měly tvořit především čaje a minerální vody, můžete si vyrobit i rehydratační roztok – k jednomu litru převařené vody přidejte lžičku mořské soli a 7 lžiček cukru a podávejte po půllitru za hodinu, u dítěte v polovičním množství. Dieta by měla být šetřící, aby nezatěžovala organismus, ale hladovka je chybou!

Nemocnému podávejte snadno stravitelné pokrmy, které obsahují důležité minerály. Vhodné jsou například banány, rýže, bramborová kaše bez mléka a suchary. Další potraviny přidáváme postupně, mléčné výrobky jsou na řadě až jako poslední.

Střevní adsorbenty podáváme ve formě prášku či tablet. Adsorbenty na sebe ve střevech vážou toxiny a případně bakterie, tím zmírňují průběh nemoci. V lékárně se ptejte na Smecta sáčky či tablety Carbosorb.

Témata: Zdraví, Bramborová kaše, Akutní průjem, Rehydratační roztok, Upravené maso, Hlavní bod

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková

Horoskopy

Beran V půli pracovního týdne už máte všeho plné zuby a prahnete po uznání. Máte pocit, že děláte pro…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zita, Nico, Konstancie

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu