Maminka.czLéto s dětmi

Salzburg s rodinou: 9 tipů na unikátní místa, kde to bude bavit vás i vaše děti

Simona Procházková 12.  5.  2023
Salzburg je ideální město pro rodinnou dovolenou. Objevíte tady místa, programy a akce, které nadchnou malé i velké, hotely a penziony nabízejí rodinám výhodné ceny, okolí města je protkané atraktivními výletními cíli, do Alp je to, co by kamenem dohodil. A co víc: máte to „za humny“. Autem sem dojedete zhruba za čtyři hodiny. Co vše tento rakouský klenot nabízí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Projděte se historickým centrem a jeho malebnými uličkami, vyjeďte lanovkou na pevnost Hohensalzburg, zaskočte do DomQuartier nebo Mozartova rodného domu s muzeem, kupte dětem slavnou Mozartovu kouli s marcipánem, odpočiňte si při procházce nebo pikniku v zahradách zámku Mirabell nebo se vydejte na zámek či do zoo v Hellbrunnu. Ať už navštívíte jakoukoli ze zdejších pamětihodností, rychle pochopíte, proč je tohle rakouské město součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

VIDEO: 7 nejkrásnějších silnic v Evropě pro milovníky divokého řízení i nádherné přírody

Objevujte Salzburg dětskýma očima

Romantický barokní Salzburg leží na řece Salzach, usazený mezi horami. Má velmi dlouhou historii jako umělecká a kulturní metropole. Rodinám s dětmi, a to i těmi nejmenšími, nabízí vynikající zázemí s množstvím atrakcí. Město není velké, a tak ho můžete snadno procházet pěšky, hezky zvolna vycházkovým krokem.

Děti se samozřejmě chtějí především bavit a Salzburg jim k tomu poskytuje nepřeberně příležitostí. A nezáleží na tom, jestli přijedete na jaře, v létě nebo v zimě, zda zrovna prší nebo svítí sluníčko, tady se prostě nikdy nebudete nudit. Máme pro vás několik tipů na místa, kde se děti nebudou otráveně šklebit ani se bez zájmu potácet ve vašem závěsu a dávat všemožně najevo, že je muzea nebo prohlídky památek faaakt nebaví. Zažijete tu interaktivní zábavu i lákavé dobrodružství, dozvíte se něco nového a vyzkoušíte si něco nového nebo si i společně trochu dáte do těla.

Pevnost Hohensalzburg

Dominanta Salzburgu se monumentálně tyčí nad městem, vysoko nad střechami barokního Starého Města, a je největším zcela zachovaným hradem ve střední Evropě. Původně šlo o obrannou pevnost, která údajně nebyla nikdy dobyta. Láká panoramatickým výhledem na město a jeho okolí s alpskými štíty, ale co si budeme nalhávat, děti budou patrně nejvíc nadšené z jízdy moderní pozemní lanovkou.

K oblíbeným cílům návštěvníků salzburské pevnosti patří rozmanitá muzea: Hradní muzeum, které představuje vzácné exponáty z dvorského života, Muzeum loutek, Stará zbrojnice a Muzeum Rainerova pluku, které zve na cestu do historie. Ve třetím patře pevnosti jsou umístěny knížecí komnaty, k nimž patří Knížecí sál, Zlatá komnata a Zlatý sál. Oblíbeným bodem programu jsou také trubači, kteří vyhrávají každou neděli před polednem na jedné z pevnostních věží barokní fanfáry a slavnostní pochody.

Mozartův rodný dům

Prohlídka Mozartova rodného domu v srdci historického centra (v Getreidegasse) města je nejen pro milovníky hudby zlatým hřebem návštěvy tohoto krásného města. Neměli byste ho minout, expozice s interaktivními prvky rozhodně zaujme i děti. Genius loci tohoto místa vás dostane. V domě prožil Wolfgang Amadeus se svou matkou, otcem a sestrou celé dětství a roky dospívání.

Okružní prohlídka muzea zabere asi hodinu a prohlédnete si během ní originální nábytek a předměty denní potřeby z 18. století a přitom budete mít pocit, že jste i vy sami součástí tohoto světa. Nechybí tu ani originální dokumenty, úřední listiny, dopisy a památeční předměty přibližující dobu, kdy žil Mozart v Salzburgu. Budete obdivovat i sbírku jeho portrétů a jako zlatý hřeb pak uvidíte i Mozartovy dětské housle a klavichord.

Zámek Mirabell & Mirabellská zahrada

V roce 1606 dal knížecí arcibiskup Wolf Dietrich postavit přepychový zámek pro svou světskou milenku Salome Altovou. Dnes jsou zámek a zahrada úžasnou atrakcí a nad jejich nádherou se až tají dech. Ostatně, sám název Mirabell je ženské italské jméno, které tvoří dvě slova: přídavné jméno mirabile (obdivuhodný, skvělý, úžasný) a podstatné jméno bella (kráska, krasavice). Zámek Mirabell má za sebou pohnutou historii, dnes jsou zde umístěny kanceláře starosty města a salzburského magistrátu.

Mirabellská zahrada je barokním klenotem zahradní architektury v centru města, kde můžete obdivovat nádherné ornamentální záhony, několik kašen včetně Velké fontány, rosárium i oranžerii s tisíci kvetoucích keřů a květin. Objevíte tu rovněž zahradu s trpaslíky, která je nejstarší v Evropě, zdobí ji dnes 17 barokních sošek znetvořených lidí vytesaných z vzácného bílého mramoru z hory Untersberg.

Dovolená s dětmi v Rakousku. Objevte místa, kde se bude líbit malým i velkým

Salzburská zoologická zahrada Hellbrunn

Ideální výletní cíl pro celou rodinu hledejte v jižní části města, v prostorách zámeckého parku zámku Hellbrunn. V nádherném areálu s dlouhou tradicí našlo svůj domov kolem 1500 zvířat a 150 živočišných druhů. Od trpasličí myši po nosorožce tuponosého. Zastoupena jsou zvířata všech velikostí a ze všech kontinentů naší planety. Zvlášť atraktivní je africká část zoologické zahrady s výběhem napodobujícím savanu a s pavilony pro lvy. V euroasijském areálu narazíte na pandu červenou, alpské kozorožce a medvěda hnědého. Ameriku zase zastupují lenochod a tapír jihoamerický, z Austrálie pak pochází klokan parma. Zvířata si tu prohlédnete z bezprostřední blízkosti.

Areál o rozloze 14 hektarů poskytuje dostatek místa pro velkoryse koncipované venkovní výběhy. Salcburská zoologická zahrada si zakládá na tom, aby byla zvířata chována v podmínkách připomínajících přirozené prostředí ve volné přírodě. Pro specificky nezbytný životní prostor jsou využívány krajinné zvláštnosti Hellbrunnu, jakými jsou například příkré skalní stěny nebo lehce zvlněné louky. Během léta se konají i večerní prohlídky.

Multimediální Muzeum vody

Odkud pochází voda, která teče z kohoutků? Jak se zpracovává? Jak to bylo v minulosti? V prostorách bývalého rezervoáru ve vodní nádrži na Mnišské hoře Mönchsberg na kopci nad Starým Městem se dozvíte všechno o moderních technologiích a starých metodách vodohospodářství. Muzeum WasserSpiegel nabídne interaktivní exkurzi do historie zpracování pitné vody v Salcbursku. Různá stanoviště pro vyzkoušení, ochutnávky vody a stovky exponátů se postarají o zábavný zážitek.

Muzeum hraček

Hrát si, užívat si a nevycházet z údivu, v tomto duchu je koncipováno salcburské Muzeum hraček. Zahrát si a vydovádět se mohou děti v přízemí s celou řadou kuličkových drah, s nejrůznějšími balančními hračkami a obrovskou dřevěnou stavebnicí. Velké oblibě se těší také Kašpárek, který vystupuje každý týden v muzejním divadle. Malí návštěvníci zde mohou obdivovat exponáty ze sbírky historických hraček, najdou tu však i množství nejrůznějších hraček, které mohou vyzkoušet a s nimiž si lze aktivně hrát.

V prvním patře potěší dětské duše medvídci všech možných variací, obchůdek, který imituje koloniál z dob minulých, a spousta kuchyněk pro panenky. Na závodní autodráze Carrera si můžete změřit své řidičské umění s ostatními. Kdo má odvahu, může se ztratit v bludišti. Jedinečným zážitkem je ďábelská jízda po skluzavce z druhého do prvního patra. Pro zklidnění pak poslouží čtenářský koutek vybavený velkým množstvím dětských knížek.

Haus der Natur – přírodovědné a technické muzeum

Cesta do lidského těla a interaktivní experimenty ve Vědeckém centru přinášejí celou řadu překvapení. Při prohlídce zde objevujete přírodu z její nejpůsobivější stránky. Hned u vchodu vás uvítají obří ještěři, kteří zprostředkují pohled na svět v období před mnoha desítkami milionů let. Jen o pár kroků dále se otevře pohled do nekonečného vesmíru.

S fyzikou, technikou a dalšími vědními obory se lze seznamovat na desítkách stanovišť s různými experimenty. Vyzkoušíte si například, jak se pomocí turbíny a generátoru vyrábí elektrický proud, můžete plout vzduchem a prostorem na zdvižné plošině nebo postavit most a vzápětí přes něj přejít. Science Center je stoprocentně interaktivní.

Obří akvária odhalují tajemný svět pod vodou. Jsou zde koráloví žraloci, nádherné korálové útesy a pestrobarevné rybky z tropických moří, v další části muzea pak exotické kultury a formy života v nejvzdálenějších končinách planety. Jak funguje náš sluch, zrak nebo čich? Jak pracují srdce a plíce? Kdo má zájem se podrobně seznámit s dokonalým mechanismem, jakým naše tělo bezpochyby je, ten se může vydat na spektakulární cestu do lidského těla. Stálá interaktivní výstava Lidské tělo otevírá v tomto oboru zcela nové perspektivy.

Zámek Hellbrunn a jeho Vodní hrátky

Hellbrunn je velkolepý knížecí letohrádek z počátku 17. století, kde můžete kromě jeho originální architektury obdivovat vodu a bavit se při Vodních hrátkách. Jde o unikátní představení, při němž je hlavním aktérem voda. Množství pramenů, které tryskají z nitra Hellbrunnské hory na povrch země, umožnilo využít vodu pro pobavení a překvapení návštěvníků. Od mechanického divadla přes jeleny chrlící vodu až po korunu tančící na tenkém vodním paprsku – hydraulické automaty ohromují svou originalitou a překvapivými efekty.

Desítky fontán či v zemi skrytých vodních trysek totiž postříkají kolemjdoucí, a to ve chvíli, kdy to nejméně očekávají. Při procházce rozlehlým zámeckým parkem vás čekají záludné fontány, tajemné jeskyňky, vodou poháněné oživlé figurky a jezírka. Tyto atrakce jsou světově proslulou kratochvílí a zvláště v horkém létě představují vítané osvěžení. V parku si můžete odpočinout, pro děti je zde vybudováno velké hřiště.

Dovolená s dětmi? Důležitá je včasná příprava

Salzburské muzeum v přírodě

Tohle národopisné muzeum pod širým nebem vás bude bavit. Rozkládá se v přírodním parku Untersberg a na ploše 50 hektarů je zde věrně zdokumentován život na salzburském venkově od 16. do 20. století. Prohlédnete si historické venkovské stavby, věrné rekonstrukce selských statků, hospodářských stavení, řemeslnických dílen, stodol, stájí, vesnických škol, kováren, pil, mlýnů či bylinkářských zahrádek. Velkým zážitkem jsou ukázky práce tradičních venkovských řemeslníků a také sezonní prezentace lidových obyčejů (velikonoční trh, stavění májky, adventní akce aj.).

Komu by se nechtělo prozkoumávat celý areál pěšky, ten jednoduše nasedne do vláčku dva kilometry dlouhé historické železnice a během jízdy se rozhodne, na které ze tří zastávek vystoupí. Další atrakcí skanzenu je interaktivní výstava traktorů s možností vyzkoušet si jízdu v jednom z nich. Vydatné pohoštění pak návštěvníkům nabízí útulný venkovský hostinec Salettl, kde se podávají tradiční regionální lahůdky.

SLEVY SE SALZBURG CARD

  • Díky Salzburg Card a všem jejím výhodám můžete jednoduše poznávat Mozartovo město. Bezplatný vstup do muzeí a památek, bezplatné užívání veřejných dopravních prostředků a lanovek, slevy na kulturní akce a řada dalších výhod vám umožní prožít v Salzburgu nezapomenutelnou dovolenou.
  • Digitální kartu Salzburg Card si můžete pohodlně objednat on-line (anglicky) a ihned ji můžete začít prostřednictvím svého chytrého telefonu využívat.
  • Samozřejmě si můžete Salzburg Card obstarat i ve formátu kreditní karty. K dostání jsou u recepčních v ubytovacím zařízení, u všech informačních stanovišť turistických kanceláří, v předprodejích vstupenek nebo na letišti.
  • Karta je k dostání na 24 (za 27 eur), 48 (za 35 eur) nebo 72 hodin (za 40 eur), děti od 6 do 15 let zaplatí polovinu.

Kam na výlet v okolí Salzburgu?

Svět soli

Za své jméno a bohatství vděčí Salzburg „bílému zlatu“. Navštivte Svět soli, ale také solné doly na bavorské straně hranice, k nimž patří historické doly v Berchtesgadenu nebo v Bad Reichenhallu. Zde sklouznete do podzemí v důlních vozících a dozvíte se vše o dobývání soli.

Keltský skanzen a muzeum Hallein

Zde nahlédnete do nejstarší doby, kdy v této oblasti žili Keltové. Strohou tvář středověku představuje pohádkový hrad Hohenwerfen na vysoké skále, ve skanzenu v Großgmainu je možné si prohlédnout originální napodobeniny historických selských statků a dalších venkovských staveb z různých částí Salcburska.

Lanovka na Untersberg:

Na vrchol pověstmi opředené hory, která vždycky strážila a bude strážit Salzburg a jeho obyvatele, vás vyveze moderní kabinová lanovka. Po výstupu z lanovky se každému zatají dech, otevírá se zde totiž ohromující panoramatický výhled do dalekého okolí. Uvidíte horské štíty Alp včetně masivu Dachsteinu, jezera v Solné komoře nebo údolí Rosittental. Můžete se odtud vydat na nenáročnou pěší túru po některé z mnoha rozmanitých turistických stezek.

Svět obřích ledových jeskyní Werfen

Největší ledová jeskyně na světě je dlouhá přes 42 km, pro návštěvníky je přístupná první část tohoto systému v délce jednoho kilometru. Zde lze obdivovat impozantní ledové přírodní výtvory. Nechte se unést magickým světem rozmanitých ledových útvarů a spletitým labyrintem chodeb ve vnitru hory.

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Dovolená s dětmi, Rodina, Kam s dětmi, Cestování, Tipy na výlet, Cestujeme, Prázdniny, příroda, Výlety, Austrálie, Léto s dětmi, Zahrada, zámek, Mozart, Ďábel, Muzeum loutek, Lenochod, Salzburg, Vodní nádrž, Stráž, Carrera, Kašpárek, Amerika, Salcbursko, Zámecký, Zahrada na Heureka.cz