Maminka.czCestujeme

Salcburský Saalachtal: Ideální dovolená s dětmi v kterémkoli ročním období

Simona Formánková 15.  3.  2023
Stoupat úchvatnými soutěskami, kochat se dechberoucími výhledy a v létě si chladit unavená chodila v průzračně čisté vodě - zdá se vám, že taková dovolená bude bavit spíše vás než vaše ratolesti? Jste na omylu! Rakousko nabízí vyžití naprosto pro každého a salcburský Saalachtal je pro děti jako stvořený.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když jsme vyráželi s rodinou na náš 4 denní výlet do Rakouska, měla jsem obavy, jak  tento typ aktivní dovolené bude bavit naše děti. Přece jen jsme měli na každý den naplánovaných poměrně dost kilometrů a do té doby jsme upřednostňovali spíše válení u bazénu nebo na pláži. To ale souviselo s věkem holek, protože nám vždy na chození a pěší túry přišly malé. Teď když jim bylo 4 a 6 let jsme se rozhodli to zkusit!

Cílem naší cesty bylo městečko Unken, které je z Prahy vzdálené 5 hodin jízdy autem. My vyráželi v 6 hodin ráno, abychom měli čas si užít i první den. Ubytovaní jsme byli v nádherném rodinném penzionu Friedl-Wirt, kde nás přivítali neskutečně milí majitelé. Hosté zde mohou využít saunu, bowling a vychutnat si jídla z místní domácí kuchyně. Rodiče také jistě ocení, že je tu myšleno hodně i na děti. My měli například na stole vždy k dispozici pastelky a omalovánky, aby se holky zabavily. 

Klepněte pro větší obrázek

Soutěska Seisenbergklamm

První den jsme stihli také vyrazit do soutěsky Seisenbergklamm. Auto jsme zaparkovali v městečku Weißbach bei Lofer a pěšky došli k pokladně a vstupu. To je cca 500 m. Soutěskou procházíte po dřevěných mostech nad vápencovými skalami a hučícími vodopády, a stále stoupáte do neskutečných zákoutí. Trasa nahoru trvá zhruba hodinu, ale pořád je na co koukat. Holky to bavilo, takže se to obešlo bez remcání. My jsme se nad soutěskou vydali doprava a lesem se dostali na kopec s nádherným výhledem. Tam se nedá nezastavit. Je to výlet cca na 2 hodiny. Samozřejmě záleží na tempu a intenzitě kochání, ale rozhodně to zato stojí. 

Klepněte pro větší obrázek

Soutěska Vorderkaser

A protože nás soutěska naprosto uchvátila, na další jsme se vydali hned druhý den. Tentokrát do Vorderkaser. Na místním parkovišti jsme nechali auto a dál už pokračovali pěšky dechberoucí přírodou. Všude navíc se spoustou vyžití pro děti. Nás nejvíce nadchl vor na jednom z jezírek. Cestou jsme taky potkali volně pasoucí se krávy, které jsou nejen turistickým lákadlem, ale navíc perfektně podtrhnout místní autenticitu. Před vstupem do soutěsky jsme si dali oběd v restauraci Jausenstation Vorderkaser a pak už vyrazili na zhruba hodinový okruh poměrně náročným terénem. Ovšem výhledy a krásy soutěsky jsou nepopsatelné. Na tento výlet doporučuji vyhradit asi alespoň 1/2 den. 

Klepněte pro větší obrázek

Lanovkou až k oblakům

Poslední výlet jsme začali u stanice Almbahn I v městečku Lofer odkud jsme vyrazili lanovkou do střední stanice. Pak jsme pokračovali pěšky (zhruba 2 hodiny) k nejvyšší stanici Almemwelt Lofer. Musím uznat, že terén byl opravdu náročný, protože místy procházíte nad příkrým srázem. Ale obklopeni nádhernou přírodou, takže to jde skoro samo. Pokud by se dětem nechtělo, motivujte je vidinou skvělého hřiště, které na ně nahoře čeká za odměnu. Nebo si tuto túru můžete ušetřit a vyjet lanovkou až na vrchol. My jsme zvolili tu aktivnější variantu a poté se odměnili skvělým obědem v typicky rakouské restauraci Loderbichl. Za mě byl tento výlet nejhezčí. 

Čtvrtý den nás bohužel čekala už jen cesta domů. Zpříjemnili jsme si ji však krátkou zastávkou ve městě Salcburk, které rozhodně stojí za návštěvu. 

Ideální pro aktivní rodinnou dovolenou

Jakkoli jsem měla z počátku strach, aby děti chození a turistika bavila, moje obavy se rozplynuly hned první den. Rakousko je ideálním místem pro rodinnou dovolenou v jakoukoli roční dobu. My jsme si užili slunečné letní počasí, ale už teď se těšíme, až na jaře vyrazíme zas a objevíme nová, námi doposud nepoznaná místa. 

můj tip


Rozhodně doporučuji se podívat, jestli se vám nevyplatí koupit Salzburger Saalachtal Card (u některých ubytovacích zařízení bývá v ceně), se kterou máte slevy na vstupy nebo některé aktivity zcela zdarma!

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Dovolená s dětmi, Tipy na výlet, Cestování, Léto s dětmi, léto, Výlety, Cestujeme, Náš tip, Vyžití, No Nam, Salcburk, Dovolená, Praha, Výlet, Majitel, Vodopád, Válení, Lanovka, Výhled, Ideální dovolená, Soutěska, Rakousko