Maminka.czKam s dětmi

Samosběr jahod 2021 startuje: 5 důvodů, proč na něj vyrazit s dětmi. A mapa míst!

Tereza Víchová 15.  6.  2021
Pár hodin na čerstvém vzduchu, zábavná činnost, díky které se rychle plní koše, zkušenost, že všechno „dá práci” a že talíř jahod u stolu s kamarády „nespadl z nebe”. A navrch krásné vzpomínky. Samosběr jahod tento týden startuje na mnoha místech republiky. Máme pro vás 5 důvodů, proč na něj vyrazit, a mapu, kde najdete „své” místo.

První velká vlna samosběrů na sebe letos kvůli chladnému počasí nechala čekat. Trpělivost se všem čekajícím ale vyplatila – jahod bude totiž dost, takže je na co se těšit. Protože máme v redakci vlastní zkušenost se sbíráním jahod s dětmi, připravili jsme pro vás tyhle užitečné tipy, jak mít z výletu za jahodami hezký zážitek i užitek.

VIDEO: Recept na jahodovou bublaninu od Cuketky

Nepromeškejte nejlepší čas

Tento týden se podle provozovatele webu jahodalera.cz Martina Čtvrtníčka otevře většina míst, kam se dá vyrazit na samosběr. Potřebujete ale naprosto přesné a aktuální informace – vše se totiž řídí třeba počasím, počtem návštěvníků, kteří sbírali před vámi, a dalšími proměnnými. Ideální je vybrat si místo, které chcete navštívit, a sledovat jeho facebookové stránky. 

Na jahody si přivstaňte a o víkendech čekejte nával

Nejenže je krásné být někde už brzy ráno a sledovat probouzející se den přímo z jahodového pole. Vyhnete se ale i vedrům, která mají nastat, a hlavně davům dalších sběračů. Mnohde totiž může dojít k nepříjemné situaci, že je třeba o víkendu už tak plno, že se na sběr vyhlásí stop stav. A to by byla škoda, když už organizujete výpravu za zážitkem a ovocnou odměnou.

Zjistěte předem, co a jak

Na některých místech vám poskytnou za pár korun plastové nádoby na sběr, jinde se musíte spolehnout na ty své. Každopádně se o všem informujte, aby se vám nestalo, že přijedete a jahody nebudete mít kam dát.

Nebojte se vzít s sebou i malé děti

„Chodívají k nám i celé rodiny s dětmi,” říká Pavol Labaska z Jahody Liptov. „Ty větší pomáhají sbírat, a když má někdo menší děti, obvykle si s sebou vezme někoho na hlídání. A protože se platí jen to, co si sběrači odnesou, tak na oblečení je podle červených skvrn vidět, jak tu děti čas využijí,” dodává s úsměvem. Ale už i malé děti se umí postavit k práci a napodobovat dospělé, takže výlet si užijete všichni.

Respektujte pravidla

Samosběr jahod má všude svá pravidla – nemělo by vás proto na místě překvapit, že dostanete přidělený třeba řádek a ten postupně procházíte a trháte. Bývají tu zaměstnanci, kteří vše regulují a kontrolují. Poradí vám také, jak jahody trhat. A práce krásně přibývá, proto bude bavit i děti. Jahody totiž mají, třeba na rozdíl od borůvek, velké plody, a kyblíčky jsou tak plné raz dva. Několik kilo nasbíráte třeba už za hodinu práce. 

Pár zajímavostí ze světa jahod

ČR je přibližně 100 pěstitelů, kteří prodávají koncovým zákazníkům.

Na Slovensku je pěstitelů přibližně 43

Lokální pěstitelé pěstují jiné odrůdy, než jsou dovozové jahody celoročně v obchodech. 

Místní jahody jsou méně vhodné na přepravu, ale mají lepší senzorické vlastnosti, zejména chuť, vůni a také barvu.

Malá část pěstitelů nezdražila, většina ano. Průměrné zdražení je do 10 Kč/kg oproti loňsku. (Cena za kilo jahod při samosběru je cca 70 Kč.)

Na webu Jahodalera.cz jsou k dispozici mapy ČR a Slovenska s místními pěstiteli jahod. Jsou užitečné zejména pro nové samosběrače, kteří se chtějí rychle zorientovat a najít pěstitele ve své okolí.

4 nejlepší jahodové recepty pro děti. Zkuste knedlíky, salát nebo polévku
Blíží se jahodová sezóna. Od kdy si mohou čerstvé jahody dopřát i děti?
Témata: Kam s dětmi, Děti, Naše tipy, Praktické rady, Cuketka, Slovensko, Česká republika, Čerstvý vzduch, Krásná vzpomínka, Výlet, Pěstitel, Jahody, Mapa
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Láchová Michaela
Výchova
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova