Maminka.czČasopis Maminka

Samovyšetření prsu jí zachránilo život. Maminka hrdinka z roku 2019 má vzkaz pro všechny ženy

Adéla Peluhová 28.  4.  2022
Její příběh je plný zvratů a šťastných konců. Rakovina Andree Chaloupkové silně zasáhla do života, ale také do priorit. Hrdinkou se být necítí, o to víc ji překvapilo její 1. umístění v kategorii Maminka hrdinka v roce 2019. Všem váhavým ženám vzkazuje: "Udělejte něco spontánního, možná bláznivého. Přihlaste se!"

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Andrea Chaloupková

1. místo v kategorii Maminka hrdinka 2019

Jsem maminka samoživitelka. Když byly Filípkovi 4 roky, diagnostikovali mi rakovinu prsu. Bylo mi tehdy 31 let a zhroutil se mi svět. Nebála jsem se ani tolik o svůj život jako o ten Filipův. V hlavě se mi neustále honily myšlenky, že ho tady nemůžu nechat samotného a sama zemřít. Prošli jsme si spolu dlouhou a náročnou léčbou. Často jsem jen ležela v posteli a nemohla jako máma fungovat. Trávila jsem spoustu času po nemocnicích a ne vždy jsem mohla být vedle svého syna, když mě potřeboval. Každá tahle chvíle nás posílila a my jsme tady jeden pro druhého, ať jsme kdekoli. Můj syn je moje životní výhra a stojí mi po boku v dobrém i zlém. Nemoc mi připomněla priority, které jsem kvůli každodenním starostem a stereotypu tolik nevnímala. Ukázala mi, že zdraví není samozřejmost, že každý den je dar. A také to, že bychom se nikdy neměli vzdávat!

Když jsem onemocněla, začala jsem psát blog Kozí život, v němž jsem velmi otevřeně popisovala nejen své pocity, léčbu a vedlejší účinky, ale také to, jak to celé my pacienti prožíváme. Při chemoterapiích je problém zahnat tu typickou „chemopachuť“ v ústech. Zkoušela jsem všechno možné, až mi jednoho dne pomohlo lízátko. Napadlo mě uspořádat sbírku lízátek pro děti na onkologii. A tím vznikl můj druhý projekt Lízátka pro onkoláčky. Zapojují se školy, školky, firmy, rodiny, dětské domovy. Není to finančně náročné, lízátko zvedne dětem náladu a vykouzlí jim úsměv. Dalším mým projektem je #3zaživot, který probíhá každý rok v říjnu. Říjen je měsíc boje proti rakovině prsu a mně chybělo něco, čím by ženy mohly dát najevo zapojení se do prevence a samovyšetření. Mně samotné samovyšetření prsu zachránilo život! Projekt #3zaživot spočívá v tom, že si ženy nalakují na ruce pouze tři nehty – ukazováček, prostředníček a prsteníček, neboť právě těmito prsty se provádí tolik důležité samovyšetření prsu.

Nemusí jít jen o bulku! Znáte největší mýty o rakovině prsu? Na tohle pozor

Do Maminky roku mě přihlásila kamarádka Pavla. Ocenění mého příběhu mi potvrdilo smysl toho, co dělám. Ráda bych všem maminkám vzkázala: „Udělejte něco spontánního, možná trochu bláznivého. Přihlaste se! Podělte se o svůj příběh, nápady a zažijte něco nezapomenutelného.“

Přihlaste sebe nebo ženu ve svém okolí a můžete vyhrát skvělé ceny v celkové hodnotě za více než  500 000 Kč.

  • Přihlašování běží až do 22. května 2022.
  • Z vašich přihlášek vybereme pět finalistek v každé kategorii.
  • Jejich jména vám představíme na webu i v časopise 14. 6. 2022. Tímto dnem začíná i hlasování.
  • Pro jednotlivé kandidátky budete moct hlasovat na webu maminka-roku.cz do 20. 7. 2022.
  • V říjnu se pak uskuteční galavečer s vyhlášením vítězek všech tří kategorií a jedné absolutní vítězky – držitelky titulu Maminka roku 2022.

Vedle Maminky hrdinky hledáme ještě Maminku podnikatelku a Maminku blogerku. Veškeré informace naleznete zde.

 

Témata: Časopis Maminka, Sam, Maminka hrdinka, Maminka podnikatelka, Maminka blogerka, Maminka roku 2022, Rakovina prsu, galavečer, Filip, Priorita, Prsa, Kategorie, Živo, Andrea Chaloupková, Vzkaz, Zach, Maminka, Filípek, Samovyšetření