Maminka.czVaše příběhy

Samoživitelka ve stavu nouze: Jsem OSVČ, teď po nocích doplňuji zboží

Martina Machová 19.  4.  2020
Eva je rozvedená, má dvojčata, holkám je necelých 14 let. Eva je OSVČ, učí angličtinu ve firmách – přesněji učila. Eva je nyní bez příjmu, chodí sice na brigádu, ale není to snadné…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vím, že v tom nejsem sama, že na tom jsou lidé daleko hůř, ale někdy mám pocit, že se na nás trochu zapomíná. Na nás, na maminky samoživitelky, na mámy, které si svou situaci nezavinily třeba tím, že by měly dluhy a podobně, jen jsme se prostě rozvedly. Mnohdy jsme rozvod ani neplánovaly, v mém případě si zkrátka muž našel jinou a ze dne na den odešel. Aby mé holky mohly zůstat doma, musela jsem převzít všechny závazky z hypotéky a manželovi v rámci vyrovnání ještě vyplatit nemálo peněz.

Už je to pár let, vše jsem nějak zvládla, život se uklidnil a já si s dcerkami nežiji nijak nuzně. Vystačíme s málem, nejsme náročné, ale alimenty mám vzhledem k manželově insolvenci směšné. Exmanžel dokonce před dvěma lety požádal kvůli insolvenci o jejich snížení a bylo mu vyhověno! Ano, mohla bych si vzít právníka a pokusit se bojovat, ale raději jsem vložila energii a čas do podnikání, do holčiček a našeho života. No, a pak přišel „koroňák“...

Přestaňte nám říkat, ať jsme vděční, že můžeme být s dětmi doma!

Takřka během týdne jsem byla bez příjmů. Všechny firmy, kam jsem dojížděla za výukou, mi postupně kurzy odřekly, odřekli i jednotlivci. O hodiny přes videohovor mí klienti bohužel zájem příliš neměli. Zůstali mi pouze tři a pak se mi ze solidarity, díky přátelským vztahům, ozvalo pár klientů z firemních kurzů. I za tyto peníze jsem vděčná, ale nepokryjí mi ani náklady na hypotéku našeho dvoupokojového bytu.  Gratuluji si tedy, že jsem, jak mě život naučil, spoléhala jen sama na sebe a „uškudlila si“ (a to doslova!) nějakou finanční rezervu.

Nejsem ale zvyklá sedět se založenýma rukama a fňukat, a tak jsem si našla brigádu. Doplňuji po nocích zboží v supermarketu. Snažím se totiž na rezervu sahat co nejméně, kdo ví, jak dlouho omezení potrvají, navíc to vypadá, že mnoho firem začne šetřit. Jedna z prvních věcí, které myslím „zkrouhnou“, budou kurzy pro zaměstnance, což mě pochopitelně nedělá lehký spánek. Ale co, stejně toho po nocích moc nespím, ale poletuji po obchodě a doplňuji regály.

Koronavirus a nárok na dávky? Co můžete získat a jak postupovat?

Příspěvek od státu padne na měsíční výdaje

Po noční šichtě pak bohužel nejsem schopná holkám pomáhat se školou, příští rok je čekají přijímačky, a tak je vysvědčení docela důležité. Navíc dcerám samozřejmě chybí kamarádky, které mají ve vedlejším městě, kam dojíždějí do školy. Doma se mé dvě lásky střídavě milují a nenávidí, což bývá někdy docela náročné pro nás všechny. Dcery ale chápu. I mně totiž nyní daleko víc chybí blízkost spřízněné duše a čas od času se dokonce přistihnu, že se mi zasteskne po bývalém manželovi. Po tom, aby mě někdo sevřel v náručí, abych na všechno nebyla úplně sama, abych mohla na chvíli přestat myslet na to, co všechno mám zařídit, vyřídit a udělat. Ona tedy jistá šance na vlídnou náruč ještě před měsícem existovala…

V jedné firmě, kde jsem učila, jsme si padli do oka s jedním sympaťákem, dokonce mě pozval na večeři, ale po vyhlášení nouzového stavu z toho pochopitelně sešlo. Nyní si občas napíšeme přes email, ale je to takové smutné. Je rozvedený, žije ve městě v podnájmu, ale protože se jejich firma omezila provoz, odjel domů k rodičům, 200 km daleko.

Školy se plně do prázdnin neotevřou. Žáci se budou vracet postupně

Jsem tedy sama, snažím se nepropadat smutku a jsem ráda i za těch pár tisíc od státu, které OSVČ dostanou, u nás to komplet padne na jedny měsíční náklady za bydlení a jídlo. Pokud se nestane zázrak, asi budu muset pověsit živnost na hřebík a jít na pracák, i když se trochu obávám, zda najdu v téhle době práci, která nás s holkami uživí. Spíš si myslím, že budu muset mít práce dvě. No, mám dvě holky, dvě ruce, budu mít i dvě práce.

Milé maminky, které jste na stejné lodi, neztrácejte humor a radost ze života, vždyť už dávno víme, že ženská zvládne víc než člověk!

Kalkulačka pro OSVČ: Vypočítejte si čistý zisk za rok 2020

Tříletý syn Pink měl koronavirus. Plakala jsem a modlila se, říká zpěvačka

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Vaše příběhy, Ošetřovné, Rodiče, Sam, Brigáda, OSVČ, Zboží, Hřebík, Samoživitelka, Ted, Videohovor, Nouze, Sympaťák, Holka