Maminka.czSamoživitelky

Samoživitelky přišly v koronakrizi až o pět tisíc, to pro ně může být fatální

Gabriela Kolinová 6.  10.  2020
Rodič samoživitel, který zůstal na dítě sám, se často potýká s finančními problémy. A ukazuje se, že koronakrize byla pro ně velkou ranou do rozpočtu. Podle průzkumu se jim snížil příjem o tři až pět tisíc korun, což pro takové rodiny může být velmi fatální.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

I před krizí patřila skupina samoživitelů k ohrožené skupině. Obzvlášť v případě, kdy od druhého rodiče nedostávají výživné na děti, je jejich finanční situace často neúnosná. A mnohdy se zhoršuje při jakémkoliv „výpadku“ v podobě prázdnin nebo nemocí. S příchodem koronakrize se problémy samoživitelům stupňují, ukázal průzkum, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz. Dotazováno bylo na 500 rodičů.

Období koronaviru se dotklo 80 % dotazovaných rodičů samoživitelů. Celých 40 % z nich však přiznalo, že bez podpory a pomoci rodiny či přátel by krizi nezvládli. O práci v období první vlny pandemie přišlo 11 % z nich. A ti, kteří si ji udrželi, se bojí, aby o ni nepřišli teď.

Samoživitelka ve stavu nouze: Jsem OSVČ, teď po nocích doplňuji zboží

„O práci, svoji hlavní pracovní činnost, jsem sice nepřišla. Ale dvě brigády, které mě a moje dvě děti držely nad vodou, jsou pryč. Teď stěží poplatím nájem a nakoupím potraviny. Nezbývá mi už ani koruna a bojím se, že se situace bude zhoršovat,“ říká maminka Monika.

Situace je dnes vážnější také v tom, že se samoživitelé obávají doby, kdy budou muset s dítětem zůstat doma na ošetřovném v důsledku nařízení karantény ve školách nebo školkách a budou odkázáni na 60 % mzdy. Tedy nedostanou 80 % mzdy tak jako na jaře. Mnozí navíc nemají vybavení a internet pro tuto formu vzdělávání, a pokud by si ho měli pořídit, byl by to pro ně zase velký náklad do rodinném rozpočtu. 

Otcové v období koronakrize přestali platit, shodují se matky

A o kolik reálně samoživitelé přišli? Téměř polovině dotazovaných rodičů se v koronakrizi snížil příjem o částku 3 až 5 tisíc korun, což je pro většinu z nich významná částka v rozpočtu. O 5 až 10 tisíc se pak příjem snížil 20 % rodičů. Maminky se také shodují, že v tomto období přestali otcové platit výživné. O mimořádnou okamžitou pomoc zažádalo neúspěšně 10 % samoživitelů.

Kvůli pandemii se rodiče logicky snažili ušetřit na všem, co bylo možné: Omezili aktivity dětí v průběhu léta, kupovali levné potraviny, ale hlavně šetřili na kvalitních a zdravých produktech, jako je ovoce a zelenina. Bohužel. Na tom se shodlo 40 % dotázaných. 

Maminka roku Marie: Samoživitelky, nevzdávejte to! Myslete na své děti

Nejhorší je, že na druhou vlnu pandemie se většina rodičů samoživitelů nemohla nijak z finančních důvodů připravit. A ti, co mají půjčky, mají problémy je splácet. „Průzkum nám také ukázal, že si v této nepříznivé situaci muselo více jak 18 % rodičů samoživitelů půjčit peníze od některé bankovní či nebankovní společnosti,“ sdělila koordinátorka projektu VašeVýživné.cz Dagmar Vogtová.

Je třeba, aby stát v případě pomoci samoživitelům reagoval pružněji, rychleji. Z našich průzkumů vychází, že samoživitelé by uvítali pomoc v podobě potravinových balíčků, příspěvku na bydlení, na léky apod. Pomoc by ale měla přijít hned. Ne jako to bylo na jaře s opožděným vyplácením ošetřovného," dodává. 

Samoživitelé by podle průzkumů nejvíce uvítali bezplatné jesle, školky, zkrácené úvazky, home office a třeba daňové zvýhodnění zaměstnavatelů, kteří tyto rodiče zaměstnají. Zajištění práce, kterou lze skloubit s péčí o děti.

Distanční výuka: Rodiče, buďme v klidu. Povinnosti nemáme téměř žádné!

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Rodiče, Koronavirus, Rodina, Sam, Samoživitelky, Ošetřovné, Příspěvky na děti, Finanční problém, Internet, Fat, Krize, Samoživitel, Rozpočet, Home office, Průzkum, Mzda
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dominika Mesarošová má jasno: Druhé dítě nechci. Úkol stát se mámou jsem si už splnila
Mrázková Dita
Slavné maminky
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie