Maminka.czZdraví

Sára (34): Snažím se žít zdravě a vést k tomu i děti. Manžel to bojkotuje

24. 2. 2014
Sára (34): Snažím se žít zdravě a vést k tomu i děti. Manžel to bojkotuje
„Ráda vařím, ale zdravě. Je to můj koníček objevovat na internetu různé recepty na zdravá jídla a vařit možná z ne úplně běžných surovin,“ začíná svoje vyprávění Sára. „Jenže Vašek – manžel – mi děti klidně láduje hranolkami a lízátky a je mu úplně jedno, jak moc mi to vadí.“

Jí všechno. V tom je ten problém

Abych to uvedla na pravou míru, Vašek není proti zdravé stravě jako takové. Klidně si dá salát z červené řepy nebo pečenou kořenovou zeleninu s jogurtovým dipem. Nevyhýbá se žádným mým experimentům, možná až na ty s kysaným zelím, protože to opravdu nesnáší. Problém je ovšem jeho přístup k ostatním – ne zdravým potravinám, které přijímá stejně otevřeně jako ty zdravé. A zcela nepokrytě jimi krmí i naše kluky.

Moje pravidla zdravé výživy

Markovi je pět let a Frantovi budou v květnu tři. V jídle zdaleka nejsou nevybíraví a rozhodně nepatří mezi ty svaté děti – sen všech matek -, které snědí, co před ně postavíte. Ale za těch pár let už se mi podařilo vštípit jim pár pravidel. Například jedí ovoce, neofrňují se nad zeleninou – a to jak vařenou tak v syrovém stavu, pozřou celozrnné pečivo, aniž by z něj vybírali semínka, a vědí, že ode mě žádné sladkosti typu lízátek či barevných navoněných bonbonů neuvidí.

Tatínkova pravidla bonbónové výživy

Ne tak ovšem od svého tatínka. Pokaždé, když jdou s Vaškem ven, najdu pak v jejich kapsách obaly od lízátek, papírky od bonbónů nebo rovnou celé prázdné pytlíky. Jazyky jim hrají všemi možnými (anilinovými) barvami a žaludek mají pokaždé tak ztláskaný, že nacpat do nich večeři nebo oběd je věc zhola nemožná. A Vašek se mě při tom ani nezastane.

Vůbec ho nenapadne houknout na ně, ať mažou okamžitě ke stolu a dojí všechno ze svého talíře. Ani nápad. Většinou jen pobaveně prohodí něco o tom, že „Óóó, pozor, mamka se zlobí, schyluje se k průšvihu“ a tím to pro něj končí. Přitom ví, jaké mám k takovým sladkostem výhrady, ví, jak nechci, aby si kazili zuby podobnými cukrovými bombami, ale klidně jim je dál kupuje a pak se ještě dobře baví, když se do nich snažím dostat normální jídlo.

A ne jenom bonbónové

Při tom to není o tom, že já bych jim nechtěla dopřát nic sladkého. Dostávají sušenky i čokoládu, ale některé věci mi prostě vadí. Kdyby lidi byli lépe informovaní a více četli složení potravin, které si kupují, možná by se divili. Ale nejde jen o sladké. Tuhle jsme byli v ZOO a Vašek šel s klukama do bistra koupit nějakou sváču.

Myslela jsem, že si přinesou zmrzlinu nebo oplatku, ale oni se vynořili každý s talířkem hranolek. Těch nejmastnějších, fritovacím olejem nacucaných hranolek. A aby toho nebylo málo, Vašek si je před klukama ještě pořádně, jakýžto příklad samozřejmě okamžitě následovali. Za mých chabých protestů a jeho bodrého ‚Ale tak je nech jednou‘.

Jablko sváru

Už jsme na tohle téma vedli iks debat, několikrát jsem se opravdu hodně rozčílila a udělala scénu, ale Vašek tohle prostě odmítá brát vážně a odmítá moje přání respektovat. Kvůli ničemu jinému se vlastně nehádáme, ve všch jiných věcech jsme se na podobné vlně nebo se dokážeme dohodnout na kompromisu, ale tohle… tohle k jeho uším prostě nedoléhá. Začíná mi být jasné, že se s tím budu muset vyrovnat a vzít na vědomí, že on je bude krmit, čím se mu zachce. Ale nevýslovně mě to… nevýslovně mě to štve.“

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Zdraví, Děti, Veš, Manžel, Boj, Normální jídlo, Celozrnné pečivo

Mohlo by vás zajímat
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Dát dítěti na plavání rukávky? Pokus o zabití, říká vodní záchranář
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?

Horoskopy

Beran Je vám skoro líto, že je tady konec pracovního týdne, který se neobejde bez pochval a snad i finančního…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bartoloměj, Bartolomej

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu