Maminka.czTěhotenství

Sára Saudková: „Každá matka by měla být především sobec!“

11. 4. 2012
Sára Saudková: „Každá matka by měla být především sobec!“
Pětačtyřicetiletá fotografka Sára Saudková se pyšní opravdu početnou rodinou. Se svým partnerem Samuelem Saudkem vychovává hned čtyři ratolesti (Oskar 3, Jan 5, Samuel 7 a Sára 9 let). Na elánu jí mateřství rozhodně neubralo a neustále se věnuje své profesi a k tomu ještě píše povídky a fejetony. Jak vše zvládá ukočírovat a jak dokáže v takovém mumraji svobodně tvořit?

Jste maminkou čtyř dětí, je těžké najít si čas pro své osobní aktivity?

Znám lidi, kteří tvrdí, že na sebe nemají čas, přestože nemají žádné děti. Být matkou je ale samozřejmě větší honička, ale naučí vás to mnohem lépe hospodařit s časem. Na nedostatek osobního prostoru si rozhodně nestěžuji! Nesmíte se poddat pocitu, že teď jste pouze matka a nic jiného na světě. Nemá smysl se jim zcela obětovat. Děti jsou velký dar, ale vřele doporučuji všem maminkám, aby i po narození potomků zůstali malinko sobci, věnovali se sobě a všemu, co je bavilo před otěhotněním. Tím pádem ty děti budou mít o to raději a nebudou je vnímat jako kouli u nohy. Jsem odjakživa rozjetá mašina a mé děti mě neustále posouvají dál.

Využíváte někdy chůvu?

Dříve ano, jen na pár hodin týdně, ale nyní ji už nepotřebuji. Děti chodí do školek a škol a tak mám mnohem více času.

Máte pocit, že jste se po narození dětí změnila?

Jasně, ženě mateřství udělá v hlavě docela slušný „maglajz“, ale je to jen plus. Můj život je bohatší, v dětech neustále nacházím inspiraci. Pokračuji dál v tvorbě, jen témata a náměty se průběžně mění, to je přirozené. Když děláte, co máte ráda, pak vás to vůbec neunavuje a děláte to s nadšením. To platí obecně.

Když srovnáte všechna svá čtyři těhotenství, jaký byl mezi nimi rozdíl?

Zkušenost s těhotenstvím a porodem je nepřenosná a tudíž nemůžu nikomu nic radit. Každé mé těhotenství bylo unikátní, vše naštěstí dopadlo dobře. Nemůžu říci, které bylo nejlepší a nejhorší. Jako těhotná jsem se cítila skvěle, porody už byly něco jiného, ty bych nejradši vystřihla, protože mě zas tak nebavily. Ale nechci nikoho strašit. Každý to má prostě jinak.

Inklinujete k spíš k miminkům nebo k větším dětem?

Každý věk má něco do sebe! Miminka jsou lehce přenosná, roztomilá, krásně voní. S odrostlejšími dětmi se dá zas zažít pestrá škála prožitků. Jako byste srovnávala léto s jarem. Prostě každé období v životě dítěte je jak krásné, tak problematické. Možná mám ty děti tak rychle za sebou, protože mi bylo líto, jak rychle odrostly a já chtěla užívat vše znovu a znovu.

Co takhle další dítě?

Já bych nebyla proti, ale partner už by se asi netvářil, je nás doma hodně!

Vždycky jste chtěla mít tak velkou rodinu?

Nikdy nic neplánuji, prostě to tak mělo být. Rozhodně nejedu podle vyměřených kolejí, vlastně jsem jako mladší žena děti ani nechtěla. A jsem ráda, že prostě přišly akorát v pravý čas. Tak to má v životě být!

Vaší nejstarší dceři už je devět let, pomáhá vám se svými sourozenci?

Sára už je slečna, ale jelikož celý život vyrůstá mezi mrňaty, umí se nastavit na myšlení tříletého dítěte a velmi si s mladšími sourozenci rozumí. Je to prostě holka, pečovatelka, kapitánka party, musí ty tři kluky zvládnout. Myslím si, že je právě tohle pro ni velký vklad do života – asi to bude umět s muži.

Vidíte velký rozdíl v tom, mít dceru a syna?

Každé dítě je jiné a tak je těžké to posoudit. Jak u holčiček, tak u chlapečků, stejně jako u dospělých fungují různé kategorie. Už od malých dětí je znát, jaké budou mít asi projevy v dospělosti. A holčičky jsou ale pro mámu jistě větší parťák. Jsem ráda, že mám doma od každého něco.

Své děti hodně fotografujete, jaký s nimi máte tvůrčí systém?

Děti nelze nijak stylizovat, proto většinou čekám jako lovec na svou příležitost a pak zmáčknu spoušť. Musím najít ten správný okamžik, který má sílu. Některé snímky mne až dojímají.

Ve světě je stylové focení dětí velmi v kurzu, neláká vás fotit i jiné děti, než pouze vlastní?

Určitě se tomu nebráním! Žádnou maminku bych ze svého ateliéru přece nevyhodila. Ale je fakt, že své děti mám doma pořád po ruce a tak mám neustále moře inspirace. Kdybych měla jen fotit miminka, asi by mi celá práce připadala monotónní. Láká mě spíš rozmanitost, zachycovat lidi napříč životními obdobími.

Maminka Roku 2019
Témata: Těhotenství, Děti, Slavní rodiče, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Sobec, Byt, Matka, Máť, Kaz, Osobní prostor

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová

Horoskopy

Lev Milí Lvi, v poslední době je toho na vás opravdu mnoho, a proto se nedokážete srovnat s určitými…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Havel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu