Maminka.czImunita

Vezměte děti do sauny. Pomůže bojovat proti nachlazení a uleví při astmatu i alergiích

Simona Procházková 7.  11.  2022
Sauna je skvělý prostředek k posílení imunity a detoxikaci organismu. Navíc dělá dobře nervovému systému a zlepšuje náladu. A platí to pro dospělé i děti. Kolem saunování nejmenších ovšem stále koluje řada polopravd a mýtů. Tak jak to tedy skutečně je? Zde máte rady a doporučení odborníků.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Není žádným tajemstvím, že saunování posiluje imunitu, takže organismus pak lépe odolává infekčním nákazám, což je v dnešní době více než aktuální benefit. Velkým trendem se stává dětské saunování. Když budete brát ratolesti pravidelně do speciálně upravené vyhřáté místnosti, může to být pro ně podle odborníků prospěšné, obzvlášť v chladnějších měsících roku a v období chřipek a viróz. A co víc, sauna působí pozitivně také na psychiku, pomáhá při astmatu i alergiích, zvyšuje fyzickou kondici a zajistí kvalitnější spánek.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak posílit imunitu

Kdy začít se saunováním? Klidně i s kojencem!

Saunování jako jeden ze způsobů, jak udržet organismus v kondici, je oblíbené již celá staletí a v současnosti, zejména díky speciálním novinkám, jako jsou používání vonných esencí nebo zážitkové ceremoniály, se stává ještě populárnější. Pokud chodíte rádi prohřívat tělo do sauny a chcete si tyto příjemné chvíle užít se svými nejbližšími, není důvod, proč nevzít své ratolesti s sebou. Jen je dobré myslet na několik pravidel a zásad, které je potřeba v případě prcků dodržet, abyste jim spíše neublížili a od sauny je neodradili.

I u nás již najdete saunová centra a kluby, které umožňují saunování už tříměsíčních kojenců (pouze zcela zdravých). I pro ně je pobyt v sauně vhodný a pomáhá jako prevence pro posílení imunity. Pro děti do tří let se však příliš nedoporučují veřejné sauny. Nejlepší variantou je pro ně domácí sauna. Pokud rodiče nemají tuto možnost, je vhodné, když se například domluví s dalšími rodiči a objednají si privátní saunu jen pro sebe a své děti.

„Saunování dětí je možné již od druhého nebo třetího měsíce podle toho, zda má miminko zahojený pupíček, je zdravé a prospívá. U nás se však zpravidla začíná okolo šestého měsíce, kdy děti již lépe reagují na různorodé podněty. Je třeba přizpůsobit teplotu sauny, ideální je okolo 70 °C,“ říká instruktorka Petra Zajíc Czabeová z Plavecké školy Žabička.

Klepněte pro větší obrázek

Do sauny třeba i se školkou

Ano, dnes již najdete i mateřské školy (a je jich stále více), které docházejí s dětmi jednou týdně do sauny (případně je pobyt v sauně zařazen jako součást oblíbených kurzů plavání), což je ze zdravotního hlediska ideální interval. Pro optimální zdravotní efekt je ale nutné navštěvovat saunu pravidelně. Pozitivní účinky pravidelného saunování se začnou projevovat zhruba po měsíci. Děti budou mít silnější imunitní systém, zlepší se u nich chuť k jídlu, budou klidnější a psychicky v lepší pohodě.

7 zaručených babských rad, které rychle zaberou na rýmu, kašel a nachlazení

Pobyt v sauně není vhodný pouze pro ty s problémy s krevním oběhem, vysokým krevním tlakem, s nemocnými ledvinami nebo játry nebo s vážnými kožními chorobami. Saunování si ovšem odpusťte, pokud jste nachlazení nebo jinak nemocní, a také ještě týden až dva po prodělané nemoci. Pokud máte doma předškoláka a chystáte se s ním navštívit saunové centrum, nejprve se ujistěte, zda vámi vybrané zařízení povoluje návštěvu dětí. Některá totiž umožňují vstup s dětmi pouze v určitých časech, jiná zase povolují například vstup až od 12 let.

V sauně s dětmi hlídejte teplotu

Pro děti jsou ideální prohřívárny s teplotou do 65 až 75 °C a je dobré pobývat v nich kratší dobu, než jsme zvyklí my, dospělí. Teprve desetiletý potomek se fyziologicky přibližuje stavu dospělého, u kterého je optimální délka prohřívání deset až patnáct minut. Pamatujte, že dětské tělo se zahřívá mnohonásobně rychleji než dospělé. Až v deseti letech se zahřívání přibližuje dospělým. Do šesti let by proto dítě mělo v sauně být 40 %, ve věku od sedmi do 10 let asi 65 % doporučené doby pobytu dospělých v příslušné prohřívárně.

„Před vstupem do sauny se rodič s dítětem společně umyjí a osuší – pozor, je třeba setřít veškerou vodu z tělíčka dítěte. V sauně se pohodlně posaďte, miminko se drží v klubíčku, batolata mohou sedět na klíně, starší děti si rády sedají vedle rodiče nebo si lehnou. Snažte se je udržet v klidu, vyprávějte si pohádky, kreslete si na záda obrázky. A samozřejmě sledujte, jak reagují. Postupuje se pomalu. Saunujte se tři až pět minut, vždy podle stavu dítěte, později je možné dobu pomalu prodlužovat," popisuje Petra Zajíc Czabeová.

Je každou chvíli nemocné? Tady je 7 osvědčených tipů, jak na podzim posilovat imunitu dětí

"Po saunování následuje ochlazení, kdy děti osprchujeme vlažnou vodou, zabalíme do osušky a jde se na relaxaci, která by měla trvat minimálně 15 minut, než se vyrazí na další kolečko,“ shrnuje zásady zdravého saunování s nejmenšími ratolestmi Petra Zajíc Czabeová.

Batolata ochlazujte zvolna

Specifická pravidla platí také při procesu ochlazování těla, které by mělo být velmi pozvolné. Pro batolata je nejlepší ochlazení v náručí maminky pod sprchou a spíše vlažnou vodou. Ke sprchování podle Kneippa postačí vlažná voda a poté krátký postřik trupu a končetin studenou vodou. Určitě se vyhněte ochlazení hlavy a zátylku dítěte, rovněž jsou pro něj nevhodné skákání do ledového bazénku a zchlazení pod vědrem.

Zatímco dospělí by měli cyklus prohřátí a ochlazení absolvovat alespoň třikrát, dětem stačí jediné prohřátí a osprchování. Na závěr saunovacího procesu je velice důležitý odpočinek. Dítě dobře osušte, zabalte do suchého prostěradla nebo osušky, případně ještě deky, aby neprochladlo, a dbejte na to, aby dostatečně pilo. Doplnění tekutin je zcela zásadní, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Nechte ho aspoň dvacet minut odpočívat.

Zábavné saunové ceremoniály

Spousta malých dětí má nejdříve z pobytu v sauně obavy, mohou být nervózní a neklidné. Je to naprosto přirozené, vždyť je berete do horké a tmavé místnosti, kde je nutíte několik minut v klidu sedět a být potichu. Z toho důvodu je vždy lepší začít pod „dohledem“ odborníků, kteří mají se saunováním prcků zkušenosti a dokážou jim začátky zpříjemnit, zbavit je strachu a nejistoty, rozptýlit je. Existuje celá řada center, kde provozují dětské saunování zábavnými a hravými formami, stačí si vybrat.

Hodně oblíbené jsou zážitkové a hrané ceremoniály s příběhem, kdy saunový mistr v kostýmu nebo převleku děti pobaví, povídá si s nimi a předvádí různé triky s ručníkem. To se pak mrňousům nechce ven! Saunové rituály již mají vybudovanou tradici v případě saunování dospělých, nyní se nově objevují také ty, které jsou určené speciálně těm nejmenším. Teplota v sauně je samozřejmě snížena a k provonění se používají jemnější přírodní esence jako třeba pomeranč.

Rýmovník pomáhá při rýmě, nachlazení, angíně i kožních problémech. Co všechno s ním můžete podniknout?

Do sauny za pohádkou

Unikátní saunu na hladině, ideální pro rodiny s malými dětmi, které začínají se saunováním, najdete ve Vodním světě Infinit v pražských Vysočanech. Finská sauna má teplotu sníženou na příjemných 70 °C a provoněna je svěží pomerančovou esencí, kterou mají děti rády. Navíc tato vůně nám dodává radost, harmonizuje zažívání, uvolňuje a zklidňuje. Interiér sauny zpestřuje panoramatický výhled na bazén.

Originální saunu pro rodiče s dětmi nabízí také Aquapalace Praha. V Perníkové chaloupce, která byla vůbec první saunou v České republice určenou speciálně nejmenším, jsou dětem každou sobotu a neděli předčítány pohádky. Vedle kouzelných příběhů se v příjemně vyhřátém prostoru a hravou formou dozvědí to, proč je saunování zdravé, jaké výhody přináší, a další zajímavosti z oblasti prohřívání.

Saunování od raného věku pomáhá vybudovat silný imunitní systém, děti jsou pak méně nemocné. I když je zdravé dítě přáním každého rodiče, o saunování, které k pevnému zdraví jejich ratolesti může výrazně přispět, toho rodiče většinou vědí málo, někdy ani netuší, že je pro děti vhodné. Proto jsme přišli se čtením pohádek, které děti baví a zároveň je i jejich rodiče vzdělává,“ říká Petra Tyrpeklová, manažerka SPA & Wellness Aquapalace Praha. 

Od kdy je možné chodit s malými dětmi do sauny?  

Odpovídá Jiří Žákovský, saunový manažer sítě center Infinit

  • Samozřejmě záleží na vašem ošetřujícím dětském lékaři. Názory se totiž různí.
  • Například ve Finsku se s dětmi saunují téměř hned poté, co maminky opustí porodnici. V České republice jsou lékaři obecně opatrnější a obecně doporučují saunování dětí od 3. až 6. měsíce.
  • Saunování v takto nízkém věku má speciální kritéria, jako jsou např. poloha dítěte, teplota a vlhkost v sauně...
  • Děti nemají ještě dobře vyvinutý termoregulační mechanismus v těle, a tak tomu saunování musí být přizpůsobeno.
  • A nejdůležitější pravidlo zní: my se saunujeme s dětmi, ne ony s námi :-)  
Témata: Zdraví, Děti, Imunita, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vy, Alergie, Děti a nemoci, Nemoc, otužování, Astma, nachlazení, vodní svět, Sauna, SPA, Hezký zážitek, Saunování, Vlažná voda, Pobyt, Perník, Praha, Plavec, Mateřská školka, Dospělí, Studeno, Nejlepší varianta, Zdraví na Heureka.cz