Maminka.czDěti

Saunování malých dětí: od kolika let a za jakých podmínek?

Reklama 6.  6.  2022
Saunování malých dětí: od kolika let a za jakých podmínek?
O Finech se někdy s nadsázkou říká, že si děti z porodnice odvážejí rovnou do sauny. Vy buďte raději zdrženlivější – děti vezměte poprvé do sauny nejdříve ve třech měsících věku, ideálně do privátní sauny, na pár minut a s nižší teplotou. Časem pak můžete teplotu i délku pobytu zvyšovat. Plně připravené na „dospělácké“ saunování jsou děti přibližně v 10 letech.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

První saunování ve třech měsících

I když by děti měly saunu zvládnout i pár dní po narození, mezi odborníky panuje shoda, že ideální pro první saunování jsou tři měsíce věku. Dítě ale neberte do veřejné sauny, kde by rušilo ostatní návštěvníky, a kde navíc nemáte tolik pod kontrolou teplotu a hygienu prostředí.

Pro malé děti je ideální domácí finská sauna na míru, případně se domluvte s další rodinou a zarezervujte si veřejnou saunu jen pro sebe. Zajistěte, aby dole v kabině bylo maximálně 65 °C a s dítětem se saunujte maximálně tři minuty. Poté vylezte ven a zchlaďte dítě pod sprchou s vlažnou vodou. Neochlazujte mu hlavu a zátylek, stačí trup a končetiny.

S dětmi absolvujte jen jeden cyklus prohřátí a zchlazení jednou za týden. Jak budou růst a na saunu si zvykat, můžete pak velmi pomalu přidávat.

Další zlom přichází ve třech letech

Děti od 3 let věku už jsou samostatnější, umí komunikovat a dokážou si říci, že jim je v sauně moc horko nebo jakkoliv nepříjemně. Naslouchejte jim a do ničeho je násilím netlačte.

Také pro děti ve věku 3–10 let jsou ideální domácí nebo privátní finské sauny, aby nerušily hosty ve veřejných saunách. Spousta hotelů či wellness center navíc malé děti do sauny nepouští, takže pokud se přece jenom rozhodnete pro veřejný prostor, předem si zjistěte, zda vás s dětmi pustí. Některá wellness centra si naopak návštěvu menších dětí užívají a připravují pro ně speciální programy.

Od 3 let věku můžete také protáhnout saunovací cyklus na 5–8 minut. Neustále ale na dítě v sauně dohlížejte a domluvte si například signál, kterým vás upozorní, že mu není dobře.

Klepněte pro větší obrázek

Od deseti let už jako dospělý

V deseti letech věku už se váš syn či dcera mohou saunovat stejně jako dospělí. Cyklus protáhněte na obvyklých 8–15 minut, dvakrát nebo třikrát jej zopakujte a nebojte se ani prudšího ochlazování. Pro děti to bude zážitek a zábava zároveň.

Stále ale myslete na to, že sauna je prostor, kam si lidé chodí odpočinout. Pokud tedy máte neposedné nebo hodně upovídané děti, raději je do veřejných saun neberte a postavte si kabinu u vás doma. Bude to tak příjemnější pro všechny strany.

Domácí sauny jsou dnes velmi dostupné, základní modely finských saun na klíč stojí kolem 100 000 Kč. Pro milovníky saunování se v dlouhodobém horizontu vyplatí mnohem víc než neustálé cestování a placení vstupu ve veřejných saunách.

Témata: Děti, Prezentace klienta, Reklama
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci