Maminka.czNemoc

Scheuermannova choroba a skolióza. Když si vady páteře všimnete včas, můžete vašemu potomkovi změnit život

vas 23.  4.  2024
Čtyři z deseti dětí mají vadné držení těla. Důvodem je nejen úbytek přirozeného pohybu během dne, sedavé zájmy, ale i dědičnost. Mezi nimi se ale skrývají děti, které trpí závažnějším onemocněním. Scheuermannova choroba a skolióza jsou vady páteře, které vyžadují včasnou léčbu. Jen díky ní lze minimalizovat celoživotní následky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Narovnej se! To máš z toho, že jsi pořád u počítače!“ Zdá se vám tahle věta povědomá? Možná jste ji taky v dobrém úmyslu použili. Některé děti ale za křivá záda nemohou. Vady páteře jsou totiž do značné míry dědičné.

Scheuermannova kyfóza se vyznačuje hrbením v hrudní (méně často bederní) páteři, které pacient nemůže sám narovnat. Někdy se vyskytuje i bez hrbení, a snáze tak zapadne jako obyčejné vadné držení těla.

Idiopatická skolióza se vyskytuje častěji. Jedná se o stočení hrudní či bederní (méně často krční) páteře do strany. Vyskytuje se asymetrie mezi levou a pravou stranou páteře – např. ramena, lopatky či kyčle mají rozdílnou výšku či tvar. Zřetelné je to zejména v předklonu.

Astma, alergie, lupénka, skolióza i ADHD... Poradíme, při jakých potížích pomůžou dětem lázně a jak je vyřídíte

Důležitá je včasná léčba 

Obě vady se vyskytují u dětí někdy již od 9 let věku. Výjimkou jsou skoliózy a kyfózy, které se objevují dříve, případně již od narození. Čím dříve se léčí před koncem růstu, tím více se předejde jejich následkům. Léčba se skládá z denního specializovaného cvičení, omezení zátěže na páteř a případně korzetu. Zřídka se přistupuje k operaci. Pacienti, u kterých diagnóza unikne, mohou trpět chronickou bolestí. Mohou mít problémy s celkovým vzhledem svého těla, a v důsledku toho se mohou stát i obětí šikany. 

Máte u svého dítěte podezření na vadu páteře? 

Abyste poznali, že něco nehraje, nemusíte být fundovaní odborníci, důležité je se u dítěte zamyslet nad třemi otázkami:

  • Dělá mu potíže se na vyzvání narovnat?
  • Stěžuje si opakovaně na diskomfort či bolesti v zádech?
  • Má v rodině blízkého příbuzného, který může vadou páteře trpět?

Pokud jste na jednu či více otázek odpověděli ano, může se o vadu páteře jednat. Obraťte se proto na pediatra, který vašeho potomka vyšetří a případně ho pošle na RTG snímek celé páteře. Nezapomínejte ale, že na RTG snímku nemusí být Scheuermannova choroba v rané fázi rozpoznána. Můžete také požádat o doporučení k ortopedovi. Superspecializovanými centry jsou mimo jiné Ortopedická klinika FN Brno, Spondylochirurgická klinika FN Motol nebo Oddělení chirurgie páteře HN Karviná. Většinou ale stačí zajít k dobrému ortopedovi ve vašem regionu. Ideální je, pokud se na vady páteře specializuje. Lékař může být špičkový odborník na kyčle nebo ramena, ale v oblasti vad páteře udrží krok spíše úzce zaměřený specialista. Nebojte se proto využít i druhého názoru.

Špičkoví odborníci, ale nedostatečně funkční systém

Osvětovou kampaň v Česku a na Slovensku uskutečňuje student Katedry marketingové komunikace a PR na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Tadeáš Řáha. Sám trpí pozdě zachycenou Scheuermannovou chorobou. „S bolestí žiji stále. Vím, co všechno kvůli ní může člověk ztratit. Proto si přeji, aby nikdo další nemusel procházet tím stejným,“ říká.

kde hledat informace?

Na www.scheuermannova-choroba.cz najdete mnoho informací, jak nemoc rozpoznat a léčit, ale i pacientské příběhy. 

„Máme špičkové odborníky, často na světové úrovni. Problém je, že není dostatečně správně nastaven systém. Vady páteře unikají často, v případě Scheuermannovy choroby je to dokonce výrazná většina. Je to obrovská škoda, protože pacienti mnohdy přicházejí o plnohodnotný život zbytečně,“ uzavírá Tadeáš Řáha.

VIDEO: PODCAST: Jak děti rozhýbat? Takhle na to jde kondiční trenér

Témata: Děti a nemoci, Nemoc, onemocnění, páteř, Léčba, Katedra, Skolióza, Jednoduchá otázka, Držení, Česká republika, Slovensko, Držení těla, Choroba, Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Motol, Vada