Maminka.czDěti a nemoci

Seborea není ekzém. Jak se projevuje a jak ji správně léčit?

Simona Procházková 20.  3.  2021
Lupy, ložiska s nažloutlými šupinkami, zarudlá místa, svědění, nepříjemné pálení, tak se projevuje seborea. Toto kožní onemocnění se poměrně často objevuje u kojenců do třech měsíců věku, rovněž ale může vzniknout u starších dětí a potížemi trpí nezřídka i dospělí. Co je příčinou vzniku nemoci a jak ji vyléčit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Seboroická dermatitida nebo také seboroický ekzém je poměrně častým nealergickým zánětlivým kožním onemocněním. Seborea znamená zvýšenou sekreci mazových žláz.

„Příčina není dosud zcela objasněna. Je prokázán vliv pohlavních hormonů a predispozice ke zvýšené sekreci mazových žláz. S tím souvisí výskyt v určitých věkových skupinách a typická lokalizace. Důležitou roli hrají kvasinky rodu Malassezia, které se ve zvýšené míře vyskytují v oblastech nakupení mazových žláz,“ uvádí dermatoložka MUDr. Naděžda Vojáčková z Laserového centra Anděl.

Seboreou trpí i novorozenci

U novorozenců a kojenců můžete na první pohled zaměnit seboroickou dermatitidu za atopický ekzém, ze začátku totiž mohou projevy vypadat téměř stejně – suché šupinky na temeni hlavy. Dalším stádiem jsou žlutohnědé mastné šupiny, které se mohou rozšířit i na další místa, například uši, spánky, trup nebo oblast plenek. 

Nejde o nijak závažnou zdravotní komplikaci, spíše o obtěžující a někdy poměrně urputnou nepříjemnost. Dobrou zprávou je, že u kojenců a nejmenších dětí dochází většinou k postupnému samovolnému zahojení a projevy nemoci odezní. Tedy za předpokladu správné a důkladné péče a dodržování hygienických zásad.

Seborea: co s šupinkami na hlavě?

Dědičnost či oslabená imunita

Co stojí za vznikem seborey? Faktorů bývá více: zvýšená potivost, používání nevhodné či dráždivé kosmetiky na bázi olejů, celkové podávání kortikosteroidů při léčbě jiných onemocnění, ve velké míře se na vzniku podílí i dědičné dispozice a hormony. Seboroická dermatitida se rozvine mnohdy v případě, kdy je z jakéhokoli důvodu snížena imunita děťátka nebo oslabený ochranný kožní film. Stav se obvykle zlepšuje v letních měsících, protože sluneční UV záření zpomaluje růst kvasinek. Zhoršení nastává naopak v průběhu zimy.

Příznaky: nejen šupinky ve vlasech

V první řadě je na místě zdůraznit, že se nejedná o infekční onemocnění, tudíž není nakažlivé a nepřenáší se z člověka na člověka. „Projevy se nejčastěji vyskytují v oblastech bohatého výskytu mazových žláz, tedy na obličeji, ve vlasaté části hlavy, na hrudníku a zádech, v podpaží a tříslech. Seborea se v rozdílných formách vyskytuje u kojenců a dospělých. U kojenců mezi 3. týdnem a 3. měsícem věku, u dospělých pak mezi 30. a 60. rokem, přičemž může začít již v pubertě,“ objasňuje dermatoložka Naděžda Vojáčková.

Typická jsou červená olupující se ložiska, která splývají do větších až mapovitých ložisek. Menší i větší šupiny až nánosy šupin jsou bělavé nebo nažloutlé. Ložiska mohou někdy svědit, pnout a pálit. Nikdy se je nesnažte odlupovat násilím, postižené místo může začít krvácet a prodlužuje se tím doba hojení. V zasažených místech vzniká zánět a narušuje přirozenou kožní bariéru. Pokožku můžete jemně masírovat houbičkou nebo kartáčkem na vlásky.

Atopický ekzém: Mažte a přemýšlejte nad vhodným oblečením a jídelníčkem

Léčba seborey: kdy k lékaři?

V případě, kdy se obtíže samy delší dobu nelepší a projevy nemoci se nedaří zahojit běžnými kosmetickými prostředky, je vhodné navštívit s dítětem pediatra, případně přímo dermatologa.

Vzhledem k chronickému průběhu a sklonu k recidivám bývá léčba seboroické dermatitidy dlouhodobá, po zklidnění je nutná léčba udržovací a preventivní. Další podmínkou je snažit se vyhnout spouštěcím faktorům. „Nejdříve je nutné odstranit šupiny. K tomu se používají krémy a mléka s obsahem urey nebo u větších dětí a dospělých kyselina salicylová. Pak se léčí zánět kůže. Do kštice se používají léčebné šampony, na kůži pak krémy a mléka, gely nebo oleje s obsahem kortikoidů a antimykotik, tedy protikvasinkových látek. Mezi preventivní opatření patří především změna hygienické a kosmetické péče, která je často příčinou dráždění a celkové aktivity choroby,“ popisuje MUDr. Naděžda Vojáčková.

Jak se projevuje seborea?

  • prvním příznakem je obvykle odlupující se kůže ve vlasech, za ušima, na tváři a oblastech, kde se kůže přehýbá
  • vznikají ohraničená ložiska na kůži s bílými či nažloutlými šupinkami (mastnými nebo suchými) či krustami
  • svědění v oblasti ložisek, zejména v oblasti vlasové kštice
  • zarudnutí, pálení a pocit pnutí, zejména u ložisek v obličeji
  • v případě ložisek na hlavě může docházet k řídnutí či vypadávání vlasů
Plenková dermatitida: Nezaměňujte ji s ekzémem ani s alergií!
Růžová pityriáza: Připomíná atopický ekzém, ale zmizí sama
Velký přehled dětských nemocí spojených s vyrážkou
Témata: Zdraví, Kojenec, Děti, Imunita, Děti a nemoci, Atopický ekzém, Nemoc, Nano, Svědění, Kštice, Seboroická dermatitida, Seborea, Onemocnění, Laserové centrum Anděl, Ložisko, Mazová žláza, Kůže, Ekzém, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Jak bolí porod, čím si ulevit a k čemu se dají přirovnat kontrakce? Zeptali jsme se duly
Formánková Simona
dula
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Bít, či nebít? Které celebrity jsou striktně proti fyzickým trestům a které "pár na holou" vůbec neřeší?
Mrázková Dita
Slavní rodiče
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy