Maminka.czDěti a nemoci

Seborea není ekzém. Jak se projevuje a jak ji správně léčit?

20. 3. 2021
Lupy, ložiska s nažloutlými šupinkami, zarudlá místa, svědění, nepříjemné pálení, tak se projevuje seborea. Toto kožní onemocnění se poměrně často objevuje u kojenců do třech měsíců věku, rovněž ale může vzniknout u starších dětí a potížemi trpí nezřídka i dospělí. Co je příčinou vzniku nemoci a jak ji vyléčit?

Seboroická dermatitida nebo také seboroický ekzém je poměrně častým nealergickým zánětlivým kožním onemocněním. Seborea znamená zvýšenou sekreci mazových žláz.

„Příčina není dosud zcela objasněna. Je prokázán vliv pohlavních hormonů a predispozice ke zvýšené sekreci mazových žláz. S tím souvisí výskyt v určitých věkových skupinách a typická lokalizace. Důležitou roli hrají kvasinky rodu Malassezia, které se ve zvýšené míře vyskytují v oblastech nakupení mazových žláz,“ uvádí dermatoložka MUDr. Naděžda Vojáčková z Laserového centra Anděl.

Seboreou trpí i novorozenci

U novorozenců a kojenců můžete na první pohled zaměnit seboroickou dermatitidu za atopický ekzém, ze začátku totiž mohou projevy vypadat téměř stejně – suché šupinky na temeni hlavy. Dalším stádiem jsou žlutohnědé mastné šupiny, které se mohou rozšířit i na další místa, například uši, spánky, trup nebo oblast plenek. 

Nejde o nijak závažnou zdravotní komplikaci, spíše o obtěžující a někdy poměrně urputnou nepříjemnost. Dobrou zprávou je, že u kojenců a nejmenších dětí dochází většinou k postupnému samovolnému zahojení a projevy nemoci odezní. Tedy za předpokladu správné a důkladné péče a dodržování hygienických zásad.

Seborea: co s šupinkami na hlavě?

Dědičnost či oslabená imunita

Co stojí za vznikem seborey? Faktorů bývá více: zvýšená potivost, používání nevhodné či dráždivé kosmetiky na bázi olejů, celkové podávání kortikosteroidů při léčbě jiných onemocnění, ve velké míře se na vzniku podílí i dědičné dispozice a hormony. Seboroická dermatitida se rozvine mnohdy v případě, kdy je z jakéhokoli důvodu snížena imunita děťátka nebo oslabený ochranný kožní film. Stav se obvykle zlepšuje v letních měsících, protože sluneční UV záření zpomaluje růst kvasinek. Zhoršení nastává naopak v průběhu zimy.

Příznaky: nejen šupinky ve vlasech

V první řadě je na místě zdůraznit, že se nejedná o infekční onemocnění, tudíž není nakažlivé a nepřenáší se z člověka na člověka. „Projevy se nejčastěji vyskytují v oblastech bohatého výskytu mazových žláz, tedy na obličeji, ve vlasaté části hlavy, na hrudníku a zádech, v podpaží a tříslech. Seborea se v rozdílných formách vyskytuje u kojenců a dospělých. U kojenců mezi 3. týdnem a 3. měsícem věku, u dospělých pak mezi 30. a 60. rokem, přičemž může začít již v pubertě,“ objasňuje dermatoložka Naděžda Vojáčková.

Typická jsou červená olupující se ložiska, která splývají do větších až mapovitých ložisek. Menší i větší šupiny až nánosy šupin jsou bělavé nebo nažloutlé. Ložiska mohou někdy svědit, pnout a pálit. Nikdy se je nesnažte odlupovat násilím, postižené místo může začít krvácet a prodlužuje se tím doba hojení. V zasažených místech vzniká zánět a narušuje přirozenou kožní bariéru. Pokožku můžete jemně masírovat houbičkou nebo kartáčkem na vlásky.

Atopický ekzém: Mažte a přemýšlejte nad vhodným oblečením a jídelníčkem

Léčba seborey: kdy k lékaři?

V případě, kdy se obtíže samy delší dobu nelepší a projevy nemoci se nedaří zahojit běžnými kosmetickými prostředky, je vhodné navštívit s dítětem pediatra, případně přímo dermatologa.

Vzhledem k chronickému průběhu a sklonu k recidivám bývá léčba seboroické dermatitidy dlouhodobá, po zklidnění je nutná léčba udržovací a preventivní. Další podmínkou je snažit se vyhnout spouštěcím faktorům. „Nejdříve je nutné odstranit šupiny. K tomu se používají krémy a mléka s obsahem urey nebo u větších dětí a dospělých kyselina salicylová. Pak se léčí zánět kůže. Do kštice se používají léčebné šampony, na kůži pak krémy a mléka, gely nebo oleje s obsahem kortikoidů a antimykotik, tedy protikvasinkových látek. Mezi preventivní opatření patří především změna hygienické a kosmetické péče, která je často příčinou dráždění a celkové aktivity choroby,“ popisuje MUDr. Naděžda Vojáčková.

Jak se projevuje seborea?

  • prvním příznakem je obvykle odlupující se kůže ve vlasech, za ušima, na tváři a oblastech, kde se kůže přehýbá
  • vznikají ohraničená ložiska na kůži s bílými či nažloutlými šupinkami (mastnými nebo suchými) či krustami
  • svědění v oblasti ložisek, zejména v oblasti vlasové kštice
  • zarudnutí, pálení a pocit pnutí, zejména u ložisek v obličeji
  • v případě ložisek na hlavě může docházet k řídnutí či vypadávání vlasů
Plenková dermatitida: Nezaměňujte ji s ekzémem ani s alergií!
Růžová pityriáza: Připomíná atopický ekzém, ale zmizí sama
Velký přehled dětských nemocí spojených s vyrážkou
Maminka ROKU 2021
Témata: Zdraví, Děti, Kojenec, Imunita, Nemoc, Atopický ekzém, Děti a nemoci, Onemocnění, Seborea, Seboroická dermatitida, Laserové centrum Anděl, Kůže, Ekzém, Mazová žláza, Svědění, Ložisko

Mohlo by vás zajímat
Je pravda, že hormonální antikoncepce zlepšuje pleť? Dermatoložka odpoví
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Poznáváte se? Kreslířka dokonale vystihuje, jak vypadá život ženy s malými dětmi!
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Přiletí nebo nepřiletí těhotná Meghan na pohřeb prince Philipa? Obojí je riziko!
Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Modrá krev dál koluje v jeho pravnoučatech
Ornella Koktová je potřetí mámou. Porod byl přesně po roce!
Lilia Khousnoutdinova s Karlem Janečkem čekají druhé dítě. Přišlo nečekaně

Horoskopy

Váhy Mars je v hezkém postavení k vašemu znamení, a proto se ani na chviličku nezastavíte. Jste sebevědomí a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Irena, Bernadeta, Irini

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné