[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Tyto poplašné zprávy většinou přicházejí v období prvních dnů pobytu miminka doma, během 3. až 6. týdne a během 3. až 9. měsíce jeho života. Jedná se o 2 až 4 dny. Je to období tzv. růstového spurtu dítěte. Situace má ale jednoduché řešení – stačí přikládat dítě častěji k prsu. To tak ukojí své zvýšené potřeby a zároveň se zvýší laktace. Kojit můžete klidně každé dvě hodiny. Je to období trvající jenom pár dnů a určitě stojí za to ho zvládnout,“ říká laktační poradkyně Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
Každá maminka si najde svoji optimální polohu, která je jí i miminku příjemná. Poloh vhodných na kojení je ale nepřeberné množství. Pokud nastane při kojení nějaká rozladěnost, řešením může být právě změna polohy.
Po narození dítěte se celá rodina s novým životním rytmem seznamuje a zjišťuje, kde je komu příjemně. „Co se týká kojení, neurčujte hodiny vy. Snažte se pochopit své dítě a prs mu nabídněte podle jeho libosti. Netlačte na pilu a věřte, že symbióza se v průběhu šestinedělí sama dostaví,“ uklidňuje Štěpánka Štrougalová.
Pokud vám vyhovuje, klidně kojte z jednoho prsu, pak z druhého a zase se vraťte k prvnímu a opětovně k druhému. Střídání prsů se dokonce doporučuje i pro zvýšení laktace.
Žádnou paniku, jde to i při horečce. Jenom je důležité pomoci vám samotné. Kojit můžete, ale nejspíš budete mít jen poskrovnu sil na péči o dítě.
Tekutin pijte podle svých potřeb. A pokud vypijete doporučené 2 litry, můžete být zcela v klidu. Obvyklá je ale při kojení velká žízeň.
I přes všechny možné neduhy můžete kojit dál. Základem ale je, aby byl pro maminku pocit kojení příjemný, a ne doprovázený bolestí a utrpením. Vše má řešení. „Bolístky nevznikly tím, že dítě neumí sát, ani tím, že by maminka měla špatné prsy. Hlavní příčina bývá v poloze při kojení. Už jen změna polohy může mamince během pár vteřin pomoci,“ radí odbornice Štěpánka Štrougalová.
Tahle žena má plné mrazáky mateřského mléka! Denně ho vyprodukuje přes šest litrů. Co s ním dělá?