Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

21. 9. 2018
Že je dítě psychopat, lze zjistit už ve třech letech, vyplývá to z mezinárodní studie, která sledovala, jak děti reagují na různé výrazy obličeje a na neutrální či nepříjemné obrázky. Už velmi malé děti projevují bezcitné a emocí prosté reakce, které jsou spojované s poruchou osobnosti.

Americký psychiatr John Marshall zase analyzoval chování stovky zločinců a psychopatů, a vytvořil tak tři znaky chování, které mohou naznačovat, že dítě by mohlo v budoucnosti spáchat některý z násilných trestných činů, napsal server brightside.me. Které to jsou?

1. Krutost ke zvířatům

Krutost ke zvířatům je typickým příznakem psychopatické poruchy dítěte. Pokud svému dítěti vysvětlíte, že není v pořádku tahat kočku za ocas a šťourat psa v očičku, dítě to pochopí a už to nebude opakovat, není co řešit a vy se nemusíte strachovat. Když ale záměrně trápí zvířata nebo se je dokonce snaží zabít, je na čase zasáhnout a podniknout nějaké opatření.

Nechceme vás děsit, ale právě sérioví vrazi si vybíjejí svůj hněv na bezbranných tvorech. A co víc, často své oběti trýzní nebo zabíjejí stejným způsobem, jakým ubližovali právě zvířatům. Spojení mezi trápením zvířat a psychopatií je tak zřejmé, že už i americká FBI začala zaznamenávat a evidovat případy týrání zvířat ve svých výročních zprávách o trestné činnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Podívejte se na tuto fotografii. Je na ní sériový vrah Jeffrey Dahmer, známý také jako kanibal z Milwaukee, který byl obviněn z 15 vražd a dostal doživotí. Všimněte si, jak na fotografii z dětství drží malé kotě.

Jeffrey byl v dětství veliký podivín. Jeho matka Joyce Anette nebyla zcela duševně v pořádku a jeho otec byl velkým workoholikem. Jeffreymu se tudíž nedostávalo tolik pozornosti, kolik by potřeboval. Hrával si se svými imaginárními kamarády a děsil tím své skutečné přátele. Měl také zvláštní úchylku, zbožňoval pohled na mrtvá zvířata.

2. Pyrománie a žhářství

Různé formy pyrománie nebo dokonce žhářství, kdy dítě úmyslně založí požár, jsou dalším varovným znakem, který by mohl signalizovat sklony k psychopatickému chování. Je to totiž další způsob, kterým se dá vyjádřit hněv a vzdor. Pozor na to!

Čtěte také: Že je dítě psychopat, lze zjistit už ve třech letech, tvrdí vědci

3. Pomočování

Enuresis neboli bezděčné noční nebo denní pomočování může být další znakem spojovaným s psychopatií. Samozřejmě to neplatí stoprocentně. Může se stát, že některé dítě se v noci pomočuje déle a nemusí vykazovat známky psychopatického chování.

Pokud rodiče nebo spolužáci na tyto nehody reagují posměšně, dítě se cítí ponížené a v důsledku toho se hněvá nebo urazí a to může zase vést k agrasi (na zvířatech a tak dále).

Klepněte pro větší obrázek

Pomočováním trpěl například Andrej Čikatilo, nejšílenější maniak, sériový vrah a kanibal Sovětského svazu. Kdykoliv se mu stala nehoda, jeho matka ho za to trestala tělesnými tresty. Zkrátka ho bila. Později ho začalo těšit, když ostatní děti trpí, což vedlo k hrůzným činům, které spáchal.

Psychologové se však shodují, že existuje daleko více náznaků psychopatického chování, než je tato trojice podle doktora Marshalla. Rozhodně i ty stojí za pozornost, protože hranice mezi tím, co je normální a co už není, je velice tenká.

4. Porušování pravidel, krádeže...

Asi neexistuje dítě, které by něco nerozbilo nebo by nikdy nepřišlo pozdě. To se prostě stává. A většina dětí chápe, že když se něco takového přihodí, musí buď zalhat, nebo jít s pravdou ven. Zkrátka, cítí se špatně, že něco provedly. Děti s psychopatickými sklony chápou porušování pravidel velmi odlišně: Mají z nich radost, je to pro ně adrenalin.

Stejné dobrodružství a adrenalin zažívají při krádežích. Dobře to popsala Joanne Rowlingová v Harry Potterovi v kapitole o dětství Lorda Voldemorta.

Professor Dumbledore našel v jeho zásuvce hračky, které patřily ostatním dětem. Temný Lord je ve skutečnosti nepotřeboval, jen si užíval pozorování těch, kteří ztratili důležitou věc.

Šikana může mít mnoho podob. Naučte děti se jí bránit!

5. Lež bez lítosti

Pokud dítě lže, protože se bojí trestu, můžeme jeho lež pochopit. Nicméně pokud dítě lže jen proto, aby lhalo, bez výčitek svědomí a s velmi sebejistým výrazem obličeje, měli bychom se znepokojovat. Možná je něco špatně.

Když odhalíte lež u dítěte, které má psychopatické rysy, začne se zlobit, vyvádět a být hysterické, ale nikoliv proto, že vám lhalo, ale proto, že jste jeho lež odhalili. Je to určitá forma manipulace. Jasně, nemusí to ještě nutně znamenat, že máte doma malého psychopata, ale návštěva odborníka by mu možná prospěla.

6. Šikana

Samozřejmě, jestliže vaše dítě někoho šikanuje, ještě to neznamená, že je psychopat nebo z něj roste sériový vrah. Děti šikanují z mnoha důvodů: Chtějí pozornost, sílu, chtějí vypadat jako rodiče (kteří je trestají) či jako jejich idol. Existuje však jeden veliký rozdíl. Pokud váš malý terorista šikanuje a ponižuje ostatní jen proto, že se mu to líbí, může mít sklony k psychopatickému chování.

7. Žádné emoce

Děti, jimž hrozí psychopatie, neprojevují strach tak často jako jejich vrstevníci. Necítí stres a nemají ponětí, co je to soucit. Jejich reakce jsou často bezcitné a bez emocí.

Podle psycholožky Heather Irvin je pro dobré psychické zdraví nejdůležitější první rok života dítěte. Odborníci zjistili zajímavou věc: Pokud dítě vyrůstalo v dobrém prostředí a po pěti letech věku zažije nějaké bezpráví či násilí, je mnohem méně pravděpodobné, že se stane psychopatem, než když nemá dobrý základ v rodině od počátku.

VIDEO: Tohle na ně platí: Proč věta "Nezlob" nikdy nezabere?

Pomoc, mám doma tříletého šikanátora
Strašák zvaný šikana
Myslíte si, že jsou Češi benevolentní k fyzickým trestům dětí?
Nákupy - Maminka CZ
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Šikana, Chování, Zajímavá věc, Výraz obličeje, Imaginární kamarád, Podivín, Hněv, Týrání, Harry Potter, Veliký rozdíl, Malé dítě, Stejný způsob, Idol, Zvíře, Krádež, Manipulace, Heather, Mrtvé zvíře, Malý terorista, Psychopat, Mezinárodní studie, Dobré prostředí, Dobrý základ

Mohlo by vás zajímat
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?

Horoskopy

Lev Dalo by se říci, že jste na vrcholu svých možností, ale opak je pravdou. Jste trošku naštvaní, protože…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Darina, Davide, Moris

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné