Maminka.czSlavné maminky

Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!

Tereza Víchová 26.  11.  2021
Ekonomka Markéta Šichtařová je mámou sedmi dětí, které rodila doma, vydala i kuchařku, naplno pracuje a našla si čas i na rozhovor s námi. Proč dala přednost domácím porodům, jak zvládá běžný den s tolika dětmi a kolik rýže potřebuje pro celou rodinu na jeden oběd?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pamatujete si ještě, jaká jste byla máma, když jste měla jen jedno dítě?

Myslím, že celkem stejná jako dnes. Tedy alespoň si nejsem schopna uvědomit žádné rozdíly. Vždy jsem k dětem přistupovala hodně intuitivně a moje intuice se s časem nijak nezměnila.

V čem všem to má u vás jiné poslední miminko?

Rozdíl je jen v tom, že nejmenší miminko jistou část věcí „zdědí“ po starších sourozencích. A také v tom, že si má s kým hrát, neustále je v permanenci, starší děti si s ním hrají jako s panenkou, krmí ho třeba, nosí ho… A to všechno samy od sebe, v rámci hry. Takže jde neustále z ruky do ruky.

VIDEO: Zvládnout sedm dětí opravdu není jen tak

Popište prosím svůj běžný všední den. Jak se vůbec zvládá taková logistika?

Ráno starší děti již vstávají a odchází do školy samy, s mladšími vstávám já. Se mnou se automaticky budí i nejmenší děti. Po snídani děti mizí do školy a já zasedám k počítači, miminko na klíně. Dopoledne si odběhnu uvařit oběd a zase se vracím k počítači. Odpoledne se začnou scházet děti ze školy a píší si úkoly, do toho přichází babysitting a na dvě, tři hodiny mi pohlídá malé děti, abych měla opravdový klid na práci. Odpoledne jdeme společně všichni ven, společně se také vracíme a vaříme večeři. Po večeři obvykle tak nějak koexistujeme ve společných prostorách, nejčastěji některé z dětí chce něco vysvětlit do školy. Poté dávám nejmenší děti spát a vracím se za staršími do společných prostor.

Klepněte pro větší obrázek

Rodila jste doma, pro mnoho lidí je to velmi kontroverzní téma. Co vašemu rozhodnutí předcházelo?

Studovala jsem si mechanismus, jak fungují porodnice v ČR, a nebyla jsem s tím spokojená. Časté oddělování matek od dětí, zbytečné intervence do porodu, zbytečné podávání léků – to vše se mi silně nelíbilo. Pak jsem začala studovat možnosti jiného porodu a začala zjišťovat, že těhotenství i porod jsou prostě fyziologické jevy a nemá na ně být nahlíženo jako na nemoc. Tak jsem kontaktovala porodní asistentku a domluvila s ní asistenci. Paradoxem je, že dnes mě nejvíc v mém rozhodnutí podporují někteří lékaři z mého nejbližšího okruhu narozdíl od lidí, kteří k medicíně nepřičichli.

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ

Poradkyně, blogerka a autorka textů popularizujících ekonomii a finanční trhy.

Je maminkou sedmi dětí (4 chlapci, 3 holčičky), všechny rodila doma. Nejmladší dcera se narodila letos v dubnu.

Pamatujete si na chvíli, kdy se po posledním porodu objevil někdo další z početné rodiny? Co na sestřičku říkal?

První ji „objevil“ sedmiletý syn. Prostě se jen otázal: Jé, tady je miminko?

Chtěla jste vždycky tolik dětí a bylo nějaké „překvapením“? Spoustu jste toho určitě vyslechla i od okolí.

Nikdy jsem tolik dětí nechtěla a neplánovala. A to poslední bylo naprosto nečekané. (Ale už definitivně končím). Okolí to komentovalo tak do třetího dítěte, pak už jim to začalo tak nějak splývat a u posledního se už málokdo divil. Nejvíc jsem se svému poslednímu těhotenství divila já.

Jste ekonomka – měla jste někdy pocit, že vám mateřství doslova vymývá mozek, nebo naopak je práce relax, na který se těšíte?

Čas od času mám pocit přehlceného serveru – to když už jsem unavená z práce a všechny děti současně spustí ječák a začnou se něčeho dožadovat a tahat mě za sukni. Ale to většinou trvá tak maximálně deset minut, už jsem se naučila tyhle zahlcující situace nekompromisně ukončovat.

Kolik praček prádla se u vás doma týdně pere a kolik „vozíků“ potravin nakoupíte? 

Pračku pouštím denně, potraviny nakupuju zhruba jednou za tři dny. Na vozíky to nevím, nechávám si nákup přivážet skrze dovoz potravin. 

A schválně –​ kolik kilo brambor se u vás doma sní k obědu?

Pokud jde o množství brambor k obědu, nevím, kolik to je na kilogramy, prostě už to mám tak nějak v oku, zkrátka vždy používám ten největší hrnec. A kupříkladu když vařím rýži, taková správná míra pro celou rodinu je aktuálně 0,6 kg v suchém stavu.

Témata: Těhotenství, Slavné maminky, Rozhovor, Rodina, Rodičovství, Instagram, Rodiče, Sam, Markéta Šichtářová, ekonomka, Markéta Šichtařová, JEN, Máma, Logistika, Mira, Oběd, Mark, Česká republika, Rýže, Děti, Rekord, Profimedia, Manžel