Maminka.czZdraví

Sedmero o mořských vlnách

, Časopis Maminka
14. 8. 2009
Sedmero o mořských vlnách
Česká republika bohužel nemá moře a tak se většina Čechů ke slané louži dostane jen jednou za rok. Tento pobyt má na lidský organismus blahodárné účinky, mořská voda je totiž doslova elixírem zdraví.

1 Živá voda

Je to roztok minerálních organických látek a plynů. Probíhají v ní neustálé fyzikální, chemické a biologické procesy. Je ozdravným a očistným balzámem na duši a tělo. Dokáže léčit kožní nemoci, astma i depresi. Můžete se jen posadit na pláž, dívat se na vlny a poslouchat šumění obřího slaného živlu. Vše, co vás trápí, vezme voda a vy se stanete novým člověkem. Z moře totiž inhalujete vhodné ionty, které se vypařují do vzduchu. Rozhodně nezkoušejte mořskou vodu převážet domů, zkazila by se a opravdu by vám nevoněla.

2 Kojenec u moře?

Do jednoho roku s dítětem raději necestujte. Ruku na srdce, dětem je opravdu jedno, zda jsou u jihočeského rybníka nebo na pláži u moře. Dovolenou v zahraničí s dětmi do 30. měsíce MUDr. Petr Karger svým pacientům vůbec nedoporučuje. Důvody jsou jednoznačné, dítě se hůře adaptuje na teplo a nové prostředí. Přizpůsobit se však musí i stravě (pokud maminka plně nekojí), tekutinám a především dennímu rytmu rodiny.

3 Nejmenší neplavci

Děti ve věku jednoho až dvou let by podle pediatrů cestu k moři absolvovat ještě neměli, velká vzdálenost pro ně může být náročná. Pokud se však přesto rozhodnete jet, volte destinaci co nejblíže České republice, a to vzdáleností i kulturou, kde budete mít alespoň určitou záruku hygieny. Na pláž nechoďte přes poledne a dbejte na dostatečný přísun tekutin. Děti by měly zůstat ve stínu pod slunečníkem, raději jim však dejte klobouček a mokré tričko. Nezapomeňte je namazat dobrým krémem s vysokým UV faktorem.

4 Ráj pro tříleté

Až uvidíte dětská očka v němém údivu nad sílou a velikostí moře, neubráníte se úsměvu. Písečná pláž, kde si budou moct stavět bábovičky, sbírat mušličky, kamínky a třeba pozorovat malé mořské živočichy pro ně bude malým rájem. Můžete jim nasadit dětské plavecké brýle a společně se podívat pod hladinu na korály a rybičky všech velikostí a barev. Jen mějte malé vodníčky stále na očích a v bezpečném dosahu.

5 Solná jeskyně

Speciální mikroklimatické jodové jeskyně jsou skutečnou oázou. Pokud je začnete navštěvovat pravidelně, příjemně si odpočinete a pročistíte dýchací cesty. Největší účinek na lidský organismus mají jeskyně, které jsou vybudovány ze solných pokladů Mrtvého moře (obsahuje mimo chloridu sodného až 55 % minerálů). Jsou je izolovány proti vlhku a vzniká tak hypoalergický prostor bez bakterií, blízký sterilnímu prostředí operačního sálu. Když navštívíte jeskyni s dětmi, mohou se tam dívat na kreslené pohádky. Ratolesti se zabaví také s krásnými krystalky soli.

6 Moře ve spreji

Víte, že nos každý den přefiltruje až deset tisíc litrů vzduchu? Proto je zapotřebí o něj dobře a pravidelně pečovat. Čistá sliznice je totiž předpokladem pro zdraví celého organismu. Propláchnutí mořskou vodou je velmi vhodné a prospěšné. Klidně se tedy s dětmi při dovádění potopte. Až se vrátíte z dovolené domů, kupte si v lékárně čistou mořskou vodu ve spreji. Pravidelnou aplikací preventivně působíte proti rýmě a nachlazení horních cest dýchacích a pročištění sliznice.

7 Kůže jako samet

Pobyt u moře prospívá pokožce celé rodiny a doporučuje se hlavně dětem s ekzémem. Složením je mořská voda velmi podobná plazmě v lidské krvi. Pokožka odebírá důležité minerály, vitaminy a stopové prvky, dochází k prokrvení kůže, obnovení buněk, zlepšení látkové výměny a odstranění toxinů z těla. Slaná voda totiž nutí buňky k tomu, aby přiváděly vlhkost i z hlubokých vrstev tkáně na povrch kůže. Vaše pokožka tak bude krásná a pevná.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Nový člověk, Velká vzdálenost, Vlna, Solná jeskyně, Petr Karger, Sed, Slaná voda, Mořský, Mrtvé moře, Vysoký UV

Mohlo by vás zajímat
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!

Horoskopy

Vodnář Ještě před pár dny jste byli plní energie a kreativních nápadů, ale teď je vše jinak. Netlačte na pilu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Oldřiška, Něhoslav

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné