Maminka.czZdraví

Šelest na srdíčku: Kdo je viníkem a je potřeba se obávat?

Martina Machová 5.  3.  2020
Šelest na srdíčku: Kdo je viníkem a je potřeba se obávat?
Věděli jste, že šelesty na srdíčku dříve bývaly z jedním z důsledků takzvané revmatické horečky, která má přímou souvislost s přechozenou či neléčenou angínou způsobenou streptokoky?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Slova ,srdeční šelesty‘ znějí rodičům znepokojivě. Důležité je uvědomit si, že převážná většina srdečních šelestů neznamená nic závažného,“ tvrdí pediatr, výzkumník a autor populární knihy Vy a vaše dítě, která byla přeložena do více než 30 jazyků, Benjamin Spock. Už samotné slovo „šelest“ napovídá, co lékař při poslechu srdíčka slyší – na srdíčku při poslechu zkrátka cosi šelestí a šustí!

Uvádí se, že až 75 % dětí s diagnostikovanými šelesty na srdíčku je zcela zdravých a šelesty věkem zcela vymizí. Závažné srdeční vady bývají totiž v současné době obvykle diagnostikovány již před narozením děťátka či krátce po něm.

Bije jako zvon! Kdy uslyšíte tlukot srdíčka a jak probíhá CTG?

Kdy nebývají šelesty nebezpečné

Až u 90 % zcela zdravých dětí lze v průběhu vývoje někdy slyšet šelest a různé, pro srdíčko nezvyklé „tóny“. Šelestění může vyvolat i obyčejný stres (strach, zadržování dechu, pláč atd.) dítěte při lékařského vyšetření. Nejčastější „šelestivý“ zvuk, který bývá při poslechu srdíčka zaznamenán, je způsoben nezvykle slyšitelným prouděním krve v jednotlivých srdečních dutinách a cévách. Tento neškodný šelest však bývá slyšitelný výhradně ve fázi stažení srdce (systola). Tyto šelesty však nejsou nijak nebezpečné a věkem zpravidla vymizí, a dokonce ani nepotřebují žádné léčení. Jak dítě roste, tak se jednoho dne zkrátka vytratí.

Spálová angína postihuje zejména předškoláky. Jak ji poznáte a proč jsou potřeba antibiotika?

Angína a zjizvené srdce

V dřívějších dobách bývaly závažnější typy šelestů nejčastěji příznakem takzvané revmatické horečky, ta má přímou souvislost s angínou způsobenou streptokoky. Pokud nebyla angína zavčas léčená, rozvinula se v některých případech právě v tzv. revmatickou horečku. Ta mohla mimo jiné způsobit zánět srdečního svalu a jeho následné poškození – zjizvení. „V minulosti se s dítětem, které mělo šelest, zacházelo jako s polovičním invalidou. V současnosti lékaři pouštějí dítě, které zcela překonalo stádium aktivního zánětu, postupně zpátky do normálního života. Srdeční sval, který není postižen zánětem, se normální činností posiluje,“ vysvětluje pediatr Benjamin Spock. 

Streptokok nejen v krku: Výtok u malých holčiček znamená vždy problém

Šelest srdce u novorozence bývá obvykle závažnější

Šelesty jsou tedy jakousi zprávou či varovným signálem týkajícím se stavu srdíčka. (Tak trochu podobně, jako nás teplota informuje o tom, že v těle probíhá nějaký zánět či jiná nekalost.) Je-li šelest důsledkem závažnější vrozené vady, kterou lékaři často diagnostikují už u plodu v děloze, popřípadě do několika měsíců po narození, není pak šelestivý zvuk srdíčka žádným překvapením. Ostatně v odborné literatuře se uvádí, že novorozenci obvykle nemívají „nevinné šelesty“. Je-li tedy šelest zaznamenaná u novorozeného děťátka, jde pravděpodobně o nějaký typ vrozené poruchy.

V případě, že lze takovou vadu operovat, šelest s odstraněním vady vymizí. Z tohoto pohledu je tedy zřejmé, že šelesty, které objeví pediatr při běžné kontrole v ordinaci, bývají ve většině případů neškodné a dítě z nich jednoho dne zkrátka vyroste.

Témata: Zdraví, Miminko, Batole, Děti a nemoci, Srdíčko, Stažení, Zánět, Angína, Vada, Horečka, Přímá souvislost, KDO, Streptokok, Šelest, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Únava, strie a poporodní kalhotky. Maminky po porodu však vnímají jediné - pocit štěstí!
Formánková Simona
Galerie
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
GALERIE: Tyhle momentky z kojení dojmou i pobaví. Slavné i neznámé mámy hrdě zapózovaly s dětmi u prsu
Mrázková Dita
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci