[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Jedno „zlobivé” hřiště vyroste na čtyři dny na pražském Smíchově v rámci prvního ročníku nového Festivalu zlobení. Bude to svobodný prostor z kartonových krabic a dalších recyklovaných materiálů. Návštěvníci na ně mohu malovat, stavět z nich, bořit, skákat, ležet - cokoli je jen napadne. Hřiště vychází z konceptu „adventure playgrounds”, který se v druhé polovině 20. století rozšířil převážně v západním světě. Hlavní myšlenkou těchto hřišť je dát dětem možnost přijímat rozhodnutí samy za sebe, přijímat vlastní rizika, dát jim svobodu volby a volnost.
VIDEO: Jak najít čas si s dětmi více hrát?
Nejde tu zdaleka o to, aby děti hlava nehlava „vyváděly”. Budou se tím vlastně dost učit, jak potvrzuje psycholožka Angelika Kartous Sbouli, která se na konceptu podílí.
„Zlobení, tak říkáme chování, která nám (jako jednotlivcům i jako společnosti) nevyhovuje. A často tak označujeme děti, které nejsou dostatečně zralé, aby zvládaly všechny nároky společnosti - ale kdybychom používali stejné nálepky pro dospělé, nebyl by svět plný zlobivých lidí?”, klade si otázku psycholožka a pokračuje: „Hra je přirozeným procesem čištění, odplavujeme nanesené emoce - občas je špinavá, drsná. S hrou se váže zkoušení a překračování pravidel.” Festival tak chce všem zúčastněným nabídnout svobodný prostor, ve kterém mohou nechat prudit emoce, jak potřebují, jen tak být a nemít vše stále pod kontrolou.
„Pro mě to třeba znamená, nemít stres z toho, že se moje dítě válí po zemi a řve, když se mu něco nelíbí. Že může zakřičet, když je naštvané. A že nebudu muset odrážet pohledy kolemjdoucích - pro mě jako rodiče a věřím, že přes to i pro to dítě, je to strašně úlevné. A chtěla bych tohle umožnit všem,” dodává jedna z organizátorek festivalu Kamila Krbcová.
Děti si tu budou moci hrát a zlobit podle svých představ - ale pozor. Všechno je totiž dovoleno, pokud to neubližuje ostatním. A všichni zároveň testují principy samostatnosti.