Maminka.czChování a vztahy

Sen všech dětí! Na tomhle hřišti je zlobení přímo předepsané

redakce 18.  7.  2023
Také se jako rodiče často stydíte, když vaše děti zlobí na veřejnosti? Někdo vás pozoruje s viditelným despektem nebo minimálně kroutí nevěřícně hlavou, protože „to by se s jeho dítětem nikdy nestalo” (obvykle ten, kdo už má ty své dospělé a zapomněl)? Tak si představte jedno speciální hřiště! A nebo na něj vezměte své děti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Svět z krabic a krabiček

Jedno „zlobivé” hřiště vyroste na čtyři dny na pražském Smíchově v rámci prvního ročníku nového Festivalu zlobení. Bude to svobodný prostor z kartonových krabic a dalších recyklovaných materiálů. Návštěvníci na ně mohu malovat, stavět z nich, bořit, skákat, ležet - cokoli je jen napadne. Hřiště vychází z konceptu „adventure playgrounds”, který se v druhé polovině 20. století rozšířil převážně v západním světě. Hlavní myšlenkou těchto hřišť je dát dětem možnost přijímat rozhodnutí samy za sebe, přijímat vlastní rizika, dát jim svobodu volby a volnost.

VIDEO: Jak najít čas si s dětmi více hrát?

Zlobit je normální, říkají psychologové

Nejde tu zdaleka o to, aby děti hlava nehlava „vyváděly”. Budou se tím vlastně dost učit, jak potvrzuje psycholožka Angelika Kartous Sbouli, která se na konceptu podílí.


„Zlobení, tak říkáme chování, která nám (jako jednotlivcům i jako společnosti) nevyhovuje. A často tak označujeme děti, které nejsou dostatečně zralé, aby zvládaly všechny nároky společnosti - ale kdybychom používali stejné nálepky pro dospělé, nebyl by svět plný zlobivých lidí?”, klade si otázku psycholožka a pokračuje: „Hra je přirozeným procesem čištění, odplavujeme nanesené emoce - občas je špinavá, drsná. S hrou se váže zkoušení a překračování pravidel.” Festival tak chce všem zúčastněným nabídnout svobodný prostor, ve kterém mohou nechat prudit emoce, jak potřebují, jen tak být a nemít vše stále pod kontrolou. 

Takhle vypadá výchova podle Angeliny Jolie: Zmrzlina k snídani, zlobení dovoleno, tabu jménem rozvod

Tady se za zlobení stydět nemusíte

Pro mě to třeba znamená, nemít stres z toho, že se moje dítě válí po zemi a řve, když se mu něco nelíbí. Že může zakřičet, když je naštvané. A že nebudu muset odrážet pohledy kolemjdoucích - pro mě jako rodiče a věřím, že přes to i pro to dítě, je to strašně úlevné. A chtěla bych tohle umožnit všem,” dodává jedna z organizátorek festivalu Kamila Krbcová. 

Děti si tu budou moci hrát a zlobit podle svých představ - ale pozor. Všechno je totiž dovoleno, pokud to neubližuje ostatním. A všichni zároveň testují principy samostatnosti. 

Festival zlobení Gabriel Loci 20. - 23.7. 2023 

  • Přes den je na místo konání a veškerý program vstupné dobrovolné, ale je možné si za symbolickou částku rezervovat místo na festival anebo přispět na provoz festivalu dárcovským lístkem v síti Goout.cz. 
  • Denní program je určen primárně pro rodiny s dětmi. „Zlobivé hřiště” je otevřeno hodinu před prvním představením a zavírá ve 20 hodin. Večerní představení pro dospělé jsou zpoplatněna - lístky na je možné kupovat v síti Goout.cz nebo na místě
  • veškeré informace na www.zlobeni.cz
Témata: Děti, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Dětství, Emoce, psycholožka, festival, Zlobení, Svobodný prostor, Volby, Hřiště, Despekt, Smíchov, Krabice