Maminka.czVaše příběhy

Sen zachránil synovi život. Nevěřím, že to byla náhoda

8. 9. 2019
Sen zachránil synovi život. Nevěřím, že to byla náhoda
I po roce od oné události cítím nesmírnou vděčnost! Nebýt snu náš Martínek už možná není mezi námi…

Je to přesně rok a den, co se mi zdál sen, který našemu ani ne tříletému Martinovi možná zachránil život. Dodnes si vybavím, jak jsem se nad ránem probudila zpocená a s úlevou zjistila, že se mi vše jen zdálo. Martínek se v onom snu totiž dusil, byl úplně modrý, poulil svoje už tak velká černá kukadla a já vůbec nevěděla, co mám dělat. Byla jsem úplně paralyzovaná. Jenže pak se ve dveřích objevila moje maminka, popadla Martina, položila si ho hrudníkem na kolena tak, aby měl hlavu jakoby z kopce a několikrát ho plácla mezi lopatky. Najednou cosi cinklo o zem, dodnes netuším, co to bylo, snad nějaká mince. Pouze si vybavuji ten zvuk a nesmírnou úlevu. Martin se ihned rozkřičel, rozplakal, a tedy i začal dýchat. Dodnes mám pocit, že mě synův křik probudil. Koukala jsem do stropu, venku se rozednívalo a já nemohla usnout, dokonce jsem se šla na syna podívat, jak oddechuje.

Divoké sny v těhotenství. Co nám prozrazují?

Díky rannímu shonu, vypravování manžela do práce a starší Kačenky do školy jsem na sen úplně zapomněla – tedy alespoň jsem si to myslela. Asi to znáte…, sny se ve dne rychle vytrácí, avšak čas od času se vybaví, když vám je cosi z běžného života připomene. Mé připomenutí, na které jsem si ještě pár dní počkala, bylo poněkud drsnějšího ražení. Byl pátek, Kačku odvezl manžel do školky, Martínek se koukal na pohádku a já si, než se do všeho pustím, vychutnávala ranní kafíčko. Kávu jsem ale nedopila. Z poklidné chvilky mě vytrhly podivné zvuky, které se ozývaly z dětského pokojíku. „Martínku, děje se něco?“ zavolala jsem z kuchyně na syna, ale nikdo se mi neozýval. Zavolala jsem znovu – opět žádná odezva! Jen ty divné zvuky…

Vyplivni to, vyndej to! První pomoc, když se začne dítě dusit

Vyskočila jsem ze židle a utíkala se na Marťu podívat. To, co jsem zahlédla, bylo horší než nejstrašidelnější horor, co si umíte představit. Martínek napůl seděl a napůl ležel na sedačce, podivně chrčel, úplně rudý poulil uslzené oči a chytal se za krk. V ten okamžik se mi vybavil sen, který mě před pár dny vzbudil. Vše se odehrávalo v řádu vteřin, které v tu chvíli byly ale nesmírně dlouhé. Úplně netuším, kde se to ve mně vzalo, ale začala jsem jednat naprosto mechanicky, velmi rychle a bez zmatku – jako bych byla v nějakém zvláštním transu. Naprosto přesně jsem věděla, co mám dělat. Martina jsem si položila na kolena tak, aby měl hlavu níž než trup, navíc obličejem dolů a otevřenou dlaní jsem ho několikrát udeřila do drobných zádíček. (Úplně stejně jako má maminka ve snu.)

Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí a vrtí?

Cosi dopadlo na koberec a Martínek začal plakat. Na koberci ležela malinká terénní pneumatika z autíčka olepená slinami a já se začala hystericky smát a objímat toho malého vykuleného šmudlu. V tu chvíli mi začalo docházet, jak obrovský zázrak se stal! V běžném životě jsem totiž docela zmatkař, navíc ze všeho vykulený a vyjukaný. Nebýt snu, myslím, že bych vůbec v té hrůze nevěděla, co přesně mám s Martinem dělat. Než bych v situaci, kdy jde o minuty a život visí doslova na vlásku, začala smysluplně jednat, mohlo být už pozdě. Při takové nehodě jde o minuty. Naprosto netuším, kdo anebo co mi onen sen poslal, ale naprosto nevěřím, že to byla náhoda! Stále v sobě cítím obrovskou vděčnost, možná i proto jsem se začala věnovat dobrovolnictví a čas od času pomáhat lidem, kteří pomoc opravdu potřebují.

Sára, 31 let

Nenechávejte dítě samotné ve vaně, varuje matka, jejíž syn se utopil
Předplatné časopisu Maminka
Témata: Zdraví, Děti, Vaše příběhy, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, Syn, Zvuk, Vděčnost, Sen, Náhoda, Běžný život

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk

Horoskopy

Ryby V úterý se vám rozjasní všechno kolem vás a máte výbornou náladu. Nadřízený vám věří a komunikujete s…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alžběta, Alžbeta, Elizabeth

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu