Maminka.czAlergie

Senná rýma v těhotenství může úplně vymizet. Díky hormonům

27. 4. 2019
Senná rýma v těhotenství může úplně vymizet. Díky hormonům
Zhruba každý pátý dospělý trpí sennou rýmou neboli alergií na nejrůznější trávy a pyly. Vodnaté oči, přetrvávající kýchání, rýma a dušnost – a v nejhorším případě astma průdušek – mohou potrápit samozřejmě i v době těhotenství. Ale někdy je to naopak, těhotenství dokáže příznaky potlačit.

Osmadvacetiletá Andrea trpěla těžkou alergií na pyl. „Od doby, co mi ji lékaři potvrdili, jsem se každý rok děsila jara. Začalo to obvykle koncem března. Neustále jsem u sebe nosila sprej, oční kapky a zásobu kapesníků. V noci jsem často kvůli potížím s dýcháním ani nemohla spát,“ vzpomíná.

Ve dvaadvaceti letech se rozhodla vyhledat jiného alergologa: „Moje kortizonové spreje už nezabíraly, chtěla jsem zkusit něco jiného. Nové léky a dlouhodobou imunizaci.“ V tu dobu ovšem zjistila, že je těhotná. „Takže místo toho jsem byla ráda, že mi lékař povolil aspoň lehký sprej na astma.“

Astma není tragédie! U poloviny dětí odezní, říká lékař. Co dodržovat?

Andrea byla vyděšená, bála se, že se bude dusit, netušila, jak nápor alergie zvládne. „Pro samý stres jsem si vůbec neuvědomovala, že ataky byly mnohem mírnější než obvykle.“

Miminko se mělo narodit v listopadu a Andrea zažila něco naprosto nečekaného. Uprostřed léta alergické příznaky úplně vymizely. Lékař měl pro to překvapivé vysvětlení: Bylo to díky těhotenství! Tělo pod vlivem hormonů reaguje na alergeny jinak. Navíc, laicky řešeno, se stará o vývoj miminka a neřeší tolik samo sebe.

Těhotenství s kapesníkem u nosu: Čemu se vyhnout, když jste alergička?

Následující jaro se Andrea s alergologem opět radila, tentokrát kvůli kojení. Lékař jí doporučil vyčkat, jak se situace vyvine, protože bylo možné, že se alergie už neobjeví. Dnes má Andrea tři děti – a její potíže, zdá se, definitivně vymizely. „Občas mě zabrní v nose, ale to je to nejdramatičtější, co dnes prožívám,“ konstatuje.

Každá žena reaguje v těhotenství jinak

Průběh pylové nebo travní alergie během těhotenství není vůbec předvídatelný. Změněná hormonální rovnováha v těle ovlivňuje sliznice i imunitní systém. Velké množství těhotných žen během období gravidity pociťuje značné zmírnění alergie. Ale jsou i takové, jejichž potíže se naopak zhorší.

V každém případě je žádoucí, aby těhotná žena navštívila alergologa a poradila se s ním o vhodnosti užívaných léků. Bez vědomí lékaře by rozhodně neměla užívat léky jako cetirizin, antihistaminika či léky na bázi kortizonu. Zejména v prvním trimestru mohou mít složky obsažené v těchto přípravcích negativní vliv na plod. Platí to i pro léky volně prodejné v lékárnách.

Mohu při kojení používat léky s kortikoidy?

Lékař proto vybere ty nejvhodnější a nejšetrnější přípravky, které miminko neohrožují. Pro astmatičky je dobrou zprávou, že sprej mohou používat i jako těhotné – riziko, že by dítě mohlo trpět nedostatkem kyslíku, zásadně převyšuje potenciální nežádoucí účinky spreje.

Poměrně komplikovaná situace nastává, když se senná rýma ohlásí poprvé právě v těhotenství. Obvyklé kožní a další testy nelze provádět kvůli riziku alergického šoku. Pokud se podaří najít zkušeného lékaře, je pravděpodobné, že podle symptomů druh alergie rozpozná a poradí i s léčbou.

A na závěr několik tipů, jak udržet alergii co nejvíc na uzdě:

  • Věnujte pozornost pylovému zpravodajství. Zejména ve dny, kdy hrozí silný vítr, se příliš nezdržujte venku.
  • Před spaním se osprchujte a umyjte si vlasy, aby se pylové částice nedostaly do ložnice a na povlečení.
  • Pořiďte si speciální filtry do vysavače. Zkuste v domácnosti zredukovat „lapače prachu“ jako záclony, koberce, kde se pyl silně usazuje.
  • Omezte větrání jen na dobu, kdy je pylová předpověď nízká. Ve městě ideálně brzy ráno, na venkově naopak večer. Nejlepší je větrat po dlouhém dešti.
  • Pokud je to možné, nechte si pylový filtr nainstalovat do větrání v autě.
  • Nosíte-li brýle, během dne je pravidelně otírejte. Nosíte-li kontaktní čočky, zkuste během pylové sezóny investovat do dražších jednodenních.
  • Je to těžké, ale nesportujte venku, leda po dešti.
  • Nesušte prádlo venku.
Témata: Těhotenství, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Alergie, Astma, Rým, Filtr, Sprej, Hormon, Lékárna, Lékař, Dík, Rýma, Lék

Mohlo by vás zajímat
To vás pobaví! Sourozenci nafotili rodičům k výročí srovnávací fotky
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem

Horoskopy

Střelec Od začátku srpna jste aktivní a pracovně úspěšní, ale nyní je to ještě výraznější. Pokud hledáte nové…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Oldřiška, Něhoslav

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné