Maminka.czRozhovor

Senzorická místnost Snoezelen: Multismyslový svět v Karlových Varech, který mění životy dětí s postižením

Dominika Bártová 13.  9.  2024
Adéla Bauerová a Věra Fričová založily zhruba před deseti lety v Karlových Varech zábavní dětské centrum Hopa Hopa, jehož obliba rok od roku roste. Nově se dvojice podnikatelek zaměřila na pilotní projekt, a to senzorickou místnost tzv. Snoezelen. Ze staré budovy, kde bylo dříve obchodní centrum, vybudovaly dětský svět pro všechny, tedy nově i pro děti s handicapem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jaké byly vaše podnikatelské začátky? Co vás inspirovalo k tomu vybudovat dětské centrum? 

Věra: Já ani Adéla jsme s hernou pro děti a kavárnou neměly do té doby žádné zkušenosti. Inspirovaly nás vlastní děti, protože na mateřské dovolené se nám stávalo, že jsme s dětmi neměly kam zajít. Hledaly jsme místo, kde se děti budou bezpečně bavit a my si zároveň popovídáme a vypijeme v klidu kávu.

Adéla: Na cestě k založení nového byznysu nám hodně pomohl okruh našich přátel – od  gastronomie, po tvorbu vizuální identity a maskota Hopíka, který dal název celému prostoru Hopa Hopa.

Klepněte pro větší obrázek
 zleva Věra Fričová a Adéla Bauerová

Máte tušení, kolik dětí vaše centrum za rok navštíví?

Adéla: Přesný počet dětí se nedá specifikovat, ale jsou to tisíce. Děti k nám chodí celoročně. Nejen pohrát si v herně, ale nabízíme také i jiné služby, například příměstské tábory, které jsou velmi oblíbené, dále unikátní kurz pro batolata a jejich rodiče Ostrov objevů, tématické akce, noční přespávání a podobně.

VIDEO:  O čem se mlčí: Jsem rodič zdravotně znevýhodněného dítěte.

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodly otevřít také senzorickou místnost Snoezelen? Měly jste již předtím zkušenosti s péčí o děti s postižením?

Adéla: V průběhu podnikání jsme dostávaly stále více podnětů otevřít prostor také pro handicapované děti.

Věra: Konkrétně nápad na Snoezelen přišel od mojí švagrové Jany Baloušové Fričové, která má mentálně postiženou holčičku Janičku. Kvůli jejímu režimu musela skončit s prací a celé dny o ni pečovat. Já osobně znám všechny ty příběhy maminek, které se uzavírají před okolím, jsou odděleny od společnosti a je na ně vyvíjen obrovský tlak. S těmito dětmi nemohou jít kamkoli, aniž by nečelily výtkám od druhých. Jana se rozhodla, že udělá vše, aby se stav její dcery zlepšoval. V průběhu monitoringu té nejvhodnější péče pro Janičku objevila kliniku Snoezelen v Ostravě. Dojíždění přes celou republiku a individuální terapie ji však stály spoustu peněz, nicméně společně s manželem kvůli tomu obětovali veškeré prostředky, protože viděli, jak tyto terapie Janičce pomáhají. Napadlo je, že by něco takového mohlo vzniknout i v Karlovarském kraji, a tak přišel podnět otevřít Snoezelen v Karlových Varech.

PŘÍBĚH: Máma syna s Aspergerovým syndromem pomáhá dalším dětem, které odmítají jídlo

Mohly byste nějak specifikovat tento koncept péče?

Adéla: Snoezelen je populárně vědecký koncept, jehož účinnost dokazuje množství studií na celém světě. Dochází zde ke stimulaci, relaxaci, aktivizaci a k rozvoji psychomotoriky. Tato multismyslová místnost je určena široké veřejnosti, navštívit ji může každý a to bez rozdílu. Jedná se o celostní koncept pro jedince s těžkým kombinovaným postižením, ale také pro lidi bez handicapu.

Jaké byly začátky? Vím, že jste Snoezelen otevřely v květnu… 

Adéla: Nejprve jsme se setkaly s paní doktorkou Renátou Filátovou, která nás v této oblasti dovzdělala a pomohla nám s vybavením místnosti...

Věra: Kdybyste nahlédli dovnitř, ucítili byste příjemnou vůni aroma olejíčků, spoustu blikajících světýlek, terapeutických nástrojů, jakým je například vibrační válec, který hlasitě brní. Obzvláště autistické děti jsou citlivé na zvuky a to, co nám přijde jako extrém, jim vyloženě vyhovuje, protože se tím uklidní. Od května je možné se k nám objednat jak na individuální, tak skupinové terapie. A protože jsou individuální hodiny pro rodiče náročné, rozhodly jsme se, že v průběhu roku podpoříme několik dětí, jejichž rodiče by si tuto péči jinak nemohli dovolit.

Klepněte pro větší obrázek

Kde vlastně Snoezelen vznikl? Jak konkrétně může pomoci dětem s autismem, ADHD či jiným postižením?

Věra:  Snoezelen byl vyvinut v Holandsku a poskytuje lidem se smyslovým nebo mentálním postižením vhodnou relaxaci a prostředí pro trávení volného času. Vycházelo se z přesvědčení, že všichni, především děti se speciálními potřebami, potřebují podněty. Jednotlivé prvky vybavení místnosti napomáhají k vytvoření příjemné atmosféry a poskytují různorodé stimuly. Takové místnosti se nacházejí v domovech, volnočasových centrech, školách, nemocnicích a nově tedy i u nás v Hopa Hopa v Karlových Varech. V tuto chvíli mezi naše klienty patří převážně děti s autismem, ADHD a Downovým syndromem.

Adéla: Aby bylo snazší pochopit a porozumět konceptu Snoezelenu, naplánovaly jsme Den otevřených dveří na čtvrtek 10. října, kdy budeme pro rodiče prezentovat naše služby a provádět je místností. Máme výhodu, že naše centrum je propojeno s kavárnou, takže se u nás zákazníci mohou i občerstvit.

Klepněte pro větší obrázek

Jaké jsou vaše cíle s tímto komplexním dětským centrem?

Věra: Zde bych chtěla zmínit, že ani jedna v tomto oboru nepodnikáme kvůli tomu, abychom zbohatly. Ano, je samozřejmé, že chceme, aby se zaplatil provoz, nicméně hlavní účel zřízení Hopa Hopa je pomáhat dětem trávit smysluplně volný čas. Snoezelen tento záměr dále prohlubuje, a to se zaměřením na oblast duševního a fyzického zdraví.

Adéla: Největší odměnou je pro nás ona satisfakce, kdy se dětem nechce domů… Stojíme celé dny za barem, běháme kolem provozních záležitostí, ale ten pocit, kdy nám rodiče děkují za program, úsměvy jejich ratolestí, to dělá zkrátka radost i nám. Takže cíle jsou jasné, zviditelnit Snoezelen, a i nadále zkvalitňovat život lidí kolem nás.

Témata: Rozhovor, Autismus, herna, Downův syndrom, Handicap, Postižení, ADHD, Karlovy Vary, podnikání