Maminka.czPraktické rady

Separační úzkost – strach z cizince

6. 12. 2010
Separační úzkost – strach z cizince
Přibližně v polovině prvního roku se u dítěte objevuje první specifický strach. Jedná se o strach z cizince, tedy z neznámých lidí, mnohdy i z kohokoliv kromě matky. Zatímco dosud Vám vypomáhala s hlídáním babička, sestra i chůva a Vy jste mohla mezi kojeními odběhnout na cvičení nebo za kamarádkou, nyní se taková situace stává nereálnou.

Dítě začne brečet, jen když zajdete mimo jeho zorný úhel. Navíc je v této činnosti neuvěřitelně vytrvalé. Mnohdy se tato změna stane ze dne na den. Proč dosud dítěti péče cizího člověka nevadila a najednou je to pro něj nepřekonatelný problém? Je to normální? Jak by se maminka v této situaci měla zachovat?

V první půlce života je dítěti v podstatě docela jedno, kdo o něj pečuje. Jistě, maminku nebo tatínka svým způsobem preferuje, ale pokud mu někdo jiný zajistí teplo, jídlo a bezpečí, pak s tím nemá větší problém. Proto doporučuji všem maminkám, aby si hlídání od babiček, příbuzných i chův užily co nejvíce právě v prvních šesti nebo sedmi měsících, kdy dítě jejich nepřítomností po psychické stránce nijak nestrádá.

Okolo sedmého či osmého měsíce se to však láme, dítěti se vyvíjí zrak i ostatní senzorické funkce a tak již bezpečně pozná, kdo je jeho maminka, kdo rodina a kdo cizí. Začínají tedy zcela jasně dávat najevo preferenci té osoby, která se o něj nejčastěji stará, což bývá u nás obvykle matka. Mnohdy to dojde tak daleko, že se bojí i vlastního tatínka, když se vrátí z práce.

Pokud dítě v období reaguje na cizí osobu pláčem, buďte ráda. Znamená to, že si k Vám dítě vytváří pevnou citovou vazbu, což je pro jeho budoucí život velmi důležité. Pro tatínka nebo babičky to může být poněkud stresující, mají dojem, že je dítě přestalo mít rádo, že asi dělají něco špatně. Je tedy dobré jim situaci vysvětlit, že jsou tyto reakce v daném věkovém období zcela normální a dokonce žádané.

Čtěte také: Jak zapojit tatínka do péče o miminko?

Pro maminky to znamená snažit se v tomto období od dítěte neodcházet na delší dobu. Užijte si co nejvíce hlídání prvního půl roku a pak na něj navažte opět v momentě, kdy se situace trochu uklidní. Nebojte se, v té nejdramatičtější fázi to trvá pár týdnů maximálně měsíců a kolem třetího až čtvrtého roku by tento strach měl zcela vymizet. Dítě si musí utvořit zkušenost, že jste mu vždy k dispozici a pokud odcházíte, tak se mu vždy včas vrátíte.

V momentě, kdy si tuto zkušenost utvoří a zafixuje, vrací se situace do normálu. Dítě pak nebude plakat, když budete odcházet, protože již ze zkušenosti ví, že se mu opět vrátíte.
Nicméně Vám přeji v tomto období pevné nervy, budete je potřebovat. Věřte však, že zvládnutí tohoto období je pro citový život dítěte velmi důležité.

Témata: Praktické rady, Strach, Úzkost, Separační úzkost, Nepřekonatelný problém

Mohlo by vás zajímat
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Tři tipy, aby vás děti poslouchaly. Mluvte pozitivně a použijte humor
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Nemůžeme si dovolit bohatého ježíška. Děti jsou nespokojené

Horoskopy

Blíženci Nic dnes nesmíte podceňovat. Každé setkání nebo jakýkoli impulz vás může přivést na zajímavou stopu,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloslava, Grace, Fiona

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu